BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,90
ALTIN 458,40
HABER /  SAĞLIK

Zehirli ıspanağın nedeni belli oldu Sağlık Bakanlığı'ndan yeni açıklama

Sağlık Bakanlığı'ndan zehirli ıspanaklarla ilgili bir son dakika açıklama yapıldı. Olaylar İstanbul ve Tekirdağ'ın ardından Edirne ve Kocaeli'ye de sıçradı. 196 kişi hastanelere başvurdu. Bakanlık zehirlenme sebebinin yabani otlar olduğunu açıkladı.

Abone ol

Bakan Koca, AK Parti TBMM Grup Toplantısına katılmak üzere geldiği Meclis'te gazetecilerin, ıspanak yedikten sonra zehirlenme şüphesiyle hastanelere başvuranlarla ilgili son duruma ilişkin sorularını cevapladı.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'deki hastanelere 196 kişinin müracaat ettiğini belirten Koca, ağırlıklı olarak bu müracaatların İstanbul'daki hastanelere yapıldığını söyledi.

Bakan uyardı! Yıkamadan yemeyin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ''ıspanaklardan yabani otları ayırın ve iyi yıkayıp öyle tüketin'' uyarısında bulundu.

Tedavileri devam ediyor

İstanbul'da 149 hastadan 21'inin tedavisinin devam ettiğini bildiren Koca, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'deki hastaların da tedavilerinin ardından taburcu edildiğini aktardı. Koca, hastaların herhangi bir hayati, ciddi sorunu bulunmadığını dile getirerek şöyle konuştu:

Sayı 196'ya çıktı iki ile daha sıçradı

Ispanak yedikten sonra ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetlerle İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'de hastanelere müracaat edenlerin sayısı 196.

Zehirlenmenin sebebi yabani otlar

Zehirlenmenin yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettik. Vatandaşlarımız yabani otları ayırsınlar iyi yıkasınlar öyle tüketsinler. Bu dönemde hastanelerimize müracaat eden toplam 196 hastamız oldu. İstanbul Edirne Tekirdağ ve Kocaeli. Ağırlıklı İstanbul'da müracaatlar oldu. İstanbul'da toplam 149 hastamız var. İstanbul dışındaki Edirne Tekirdağ ve Kocaeli'deki hastanalarımız tedavi edilip taburcu oldular.

Ispanağın nereden geldiği belirlendi

İçinde yabancı otların yer aldığı ıspanağın kaynağı market sahibinin gösterdiği faturayla tespit edildi. Bayrampaşa'daki komisyoncu  ıspanakların büyük bölümünü Ankara Beypazarı'ndan aldığını açıkladı.

İşçiler yanlışlıkla karıştırmış

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş da, söz konusu ıspanağın Beypazarı'nda üretilen ıspanağa karışmış yabancı otlardan kaynaklamış olabileceğini söyledi. Ateş, tarlanın kenarında bulunan yabancı otların, işçiler tarafından yanlışlıkla karıştırılmış olabileceğini söyledi. 

Zehirli ıspanağın geldiği tarlada şeytan otu çıktı

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, zehirlenmelere yol açtığı iddia edilen ıspanağın gönderildiği tarlalarda inceleme yaptı. Ateş, "Tarlanın son kısmında az bir yerde yerel ağızda 'pıtırak' denen 'şeytan elması' otu karışma ihtimali var; ancak başka bölgelerde sorunumuz yok" dedi.

Fotoğraftaki şeytan otu denilen ve pıtırak olarak da bilinen yabani otlar. 


Ateş, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamanın ardından ot bulunan tarlaya gittiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:
-"Tarlanın son kısmında az bir yerde yerel ağızda 'pıtırak' denen 'şeytan elması' otu, karışma ihtimali var. Ispanak ekilen tarla 6 dekar, yabancı otların karıştığı alan yaklaşık 100 metrekaredir. Toplamda 15 ton ürün çıkar, 150-200 kilonun içine karışmış. Daha önce başımıza böyle bir şey gelmedi.

-Bahsedilen ot ıspanakla biraz benzer; ama toplu olduğu zaman ayırt edilebilir. Tek başına ıspanağa benziyor. Bizim burada halk arasında 'pıtırak' dediğimiz bir ot. Bizim başımıza gelen bir şey değil. Bu olaydan sonra dikkat ettik. Şu anda yoğun bir hasat dönemindeyiz. Gönül rahatlığıyla insanlarımız yiyebilir. Büyük bir ihtimalle sınıra yakın bir yerde tek tük ıspanağın içinde çıkmış, işçiler karıştırmış olabilir. Nasıl denk geldi bilmiyoruz".

İlk defa ıspanaktan zehirlenme vakasını duyduklarını söyleyen ıspanak üreticisi İbrahim Coşkun da "Konu ıspanak mı, ot mu ortada bir bilgi kirliliği var. Ben ıspanaktan olduğunu düşünmüyorum. Buradan giden tonlarca ıspanak var. 44 kişi mi zehirlenecek? Ben ıspanaktan olacağını düşünmüyorum. 30 yıllık ıspanak üreticisiyim. İlk defa ıspanaktan zehirlenme duyuyorum" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Fırat'ın doğusunda Türk ve Rus askerlerince ikinci devriye başladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Başkan Şeyma Döğücü anlattı adeta katil gözlerini gördüm
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan trafikle ilgili önemli açıklamalar
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: Bunun mutlaka halledilmesi lazım
Pençe Harekatı'nda 2 PKK'lı terörist daha öldürüldü
İstanbul Havalimanı'na Yılın Havalimanı ödülü verildi
İbrahim Toru kimdir kaç yaşında neden öldü hayatı
Yorumlar 14 yorum