BIST 1.210
DOLAR 7,89
EURO 9,32
ALTIN 483,93
HABER /  EĞİTİM

YKS 2020 sonuç ekranı ne zaman açıklanacak?

Üniversite sınavı olan YKS'nin sonuçları açıklanıyor, artık sayılı günler kaldı. YKS sonuç ekranı ÖSYM tarafından 28 Temmuz Salı günü saat 10.00'dan itibaren açıklanacak. SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 üzeri puan alan, YT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar tercih yapabilecekler.

Abone ol

YKS sonuçları açıklanıyor ÖSYM sonuç ekranının açılması için geri sayım başladı.  ÖSYM tarafından yayımlanan takvime göre sınav sonuçları 28 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden sorgulayabilecek. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih heyecanı başlayacak. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

YKS sonuçları 28 Temmuz’da açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.


SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK? 
TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.
TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.
TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.
Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

YKS TERCİHLERİ İÇİN TARİH BELLİ OLDU 
YKS tercihleri 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak.
Adaylar, YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

ÖNCEKİ HABERLER
Pınar'ın katili Cemal Metin Avcı’nın barı kapatıldı!
Sultangazi'de böyle arkadaş mı olur! Para ve telefonu vermeyince yapılana bak
65 yaş seyahat izni kısıtlaması kalktı mı şartları neler?
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan şampiyon Medipol Başakşehir'e ziyaret
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan şampiyon Başakşehir'e ziyaret
Sanatçı Türkü evli mi eşi var mı Türkü Çevik hayatı
Yorumlar