BIST 11.073
DOLAR 33,07
EURO 36,03
ALTIN 2.554,03
HABER /  POLİTİKA

Yılmaz Ateş'ten Kılıçdaroğlu'na sert sözler: "Yenilginin faturasını genel başkan ödemelidir"

CHP Ulusal Birlik Hareketi, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Eski genel başkan yardımcısı Yılmaz Ateş tarafından yapılan açıklamada, “Yenilginin faturasını genel başkan ödemeli, kurultaya ve 2024 yerel seçimlerine sayın Kılıçdaroğlu’yla gidilmesi daha büyük yenilgi getirecektir” denildi.

Abone ol

CHP Ulusal Birlik Hareketi, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi. Eski genel başkan yardımcısı Yılmaz Ateş tarafından yapılan açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını garantiye almak amacıyla kurduğu görülen 6’lı masada, milletin iradesi adaylık rüşveti olarak kullanılmıştır, CHP yağmalanmıştır, değerleri sıfırlanmıştır.” denildi.

Açıklamada, “Kılıçdaroğlu derhal görevinden çekilmelidir. Tek başına aldığı kararların faturasını MYK üyelerine, örgütlere ödetmesi her şeyden önce etik değildir. Sayın Kılıçdaroğlu suçlu arıyorsa kendisinden başlamalı” ifadelerine yer verildi.

Yılmaz Ateş’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Milletvekili seçiminin üzerinden yaklaşık bir ay, Cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinden de 15 gün geçti. Genel Merkezin detaylı bir değerlendirme yapmaması, genel başkanın daha ilk saatte masayı yumruklayarak ‘buradayım, bir yere gitmiyorum’ diyerek sergilediği tavırı, CHP Genel Başkanlığına, milletimize ve demokrasiye duyulması gereken saygıyla bağdaştıramıyoruz.

‘Kaybedilen sadece seçimler olmamıştır’

Sayın Kılıçdaroğlu göreve geldiği 22 Mayıs 2010 tarihinden sonra yapılan iki Belediye, üç Cumhurbaşkanlığı, beş milletvekili (biri hariç) seçimlerinde partililerin iradesi, halkın iradesi hiçe sayılarak, tek belirleyici kendisi olmuştur. On seçim gibi iki anayasa referandumu da kaybedilmiştir. Kaybedilen sadece seçimler olmamıştır; sömürüsüz, soygunsuz, insanca yaşamak isteyen geniş halk kitlelerin umudu da sönmüştür. Demokratik, laik Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden, partinin ilkelerinden büyük tavizler verilmiş, hayatını CHP’ne adamış parti emekçileri yerine, parlamentoda, yerel yönetimlerde terör iltisaklı, laiklik karşıtı, partimizin tarihine, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden kadrolar tercih edilmiştir ama hiçbir seçim kazanılamamıştır.

‘Altına imza atılan belge… Bu iddiayı kabullenmek utanç verici’

Parti programı çiğnenerek Balkanlar’da, Ege’de, Kıbrıs’ta, Akdeniz’de, Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Azerbaycan’da, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Türkiye’nin ulusal çıkarlarına aykırı söylemlerde bulunulmuş, bu söylemler uluslararası görüşmelerde Türkiye’nin aleyhine kullanılmıştır. Bu sorumsuz söylemlerle kamuoyunda demokratik, laik Cumhuriyeti yıkmak ve bölmek isteyen terör örgütlerinin hamiliği yaptığı algısı kamuoyunda oluşmuş, anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddelerine dokunmayacağına dair bir belgenin altına bu devleti kuran partinin genel başkanı imza atmıştır. Bu iddiayı kabullenmek utanç vericidir.

‘CHP yağmalanmıştır’

Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını garantiye almak amacıyla kurduğu görülen 6’lı masada, milletin iradesi adaylık rüşveti olarak kullanılmıştır, CHP yağmalanmıştır, değerleri sıfırlanmıştır. Örgütler, meclis grubu, MYK, Parti Meclisi yok sayılarak, şikayetçi olduğu ekonominin, göçlerin 15 yıllık uygulayıcılarını, başkanlık sisteminin kurucusu Ak Parti kadrolarının kurduğu bindelik partilere bir Sultan edasıyla ulufe dağıtır gibi verdiği milletvekilleriyle iktidar bloğuna anayasayı değiştirme olanağı dahi tanınmıştır fakat son seçimler de kaybedilmiştir.

‘Kılıçdaroğlu suç arıyorsa kendisinen başlamalı’

CHP’ni dış destekle emperyalizmin hizmetine sunma, sağcılaştırma, Sultan’la yönetme, Atatürkçü kadrolarını tasfiye etme projesi, milletimizden dönmüştür, iflas etmiştir, çöp olmuştur. Bu projenin 13 yıllık uygulayıcısı sayın Kılıçdaroğlu derhal görevinden çekilmelidir. Tek başına aldığı kararların faturasını MYK üyelerine, örgütlere ödetmesi her şeyden önce etik değildir. Sayın Kılıçdaroğlu suçlu arıyorsa kendisinden başlamalı ve suçlu listesine bu anti demokratik uygulamalarına sessiz kalan yetkili organ üyelerini, etik değerleri çiğneyen sözde kamuoyu yoklama firmalarını, dün kendisini yere göğe sığdıramayan ama bugün de en ağır eleştirileri yönelten televizyon yorumcularını, köşe yazarlarını eklemeli, masanın hesabını da kendisi ödemelidir.

‘Arabayı devirenler artık kenara çekilmeli’

Arabanın devrilmemesi için büyük çaba harcadık ama suçlu ilan edildik. Kimimiz parti dışına atıldık, kimimiz dışlandık, linç edilmek istendik. FETÖ ve PKK’ya terör örgütü diyenlerin parti içinde yaşama hakları ellerinden alındı. Arabayı devirenler artık kenara çekilmeli, özgür iradesiyle CHP’nin yeniden kurucu iradesine, değerlerine kavuşmasına engel olmaya kalkmamalıdırlar. “Demokrasi için bu seçim son şanş” dediniz ve kaybettiniz. CHP ve Türkiye artık sizinle bir saat dahi yürüyemez. Dost olarak söylediklerimiz, arabayı devirenlere acı gelebilir ama sayın Kılıçdaroğlu ve bu politikalarla gidilen her seçim bugünden kayıptır.

‘Sonuç daha ağır olur’

Partililerin, demokratik laik Cumhuriyet’ten, demokrasiden, ülkenin birlik ve beraberliğinden yana olan bütün yurtseverlerin üzerlerine düşen sorumluluğun gereğini yaparak CHP’nin, kurultaya ve 2024 yerel seçimlerine bu tartışmalarla gidilmesini önlemelidirler. Aksi takdirde sonuç, 2023 yenilgisinden daha ağır olur.”