BIST 8.266
DOLAR 27,43
EURO 28,90
ALTIN 1.654,89
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

YGS 2016 soruları ÖSYM devrim gibi karar

YGS 2016 sorulara ve cevapları açıklanacak mı sorusunun yanıtı ÖSYM'den geldi. YGS 2016 soruları ve cevapları 14 Mart pazartesi günü ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr'den açıklanacak.

Abone ol

ÖSYM YGS sorularıyla ilgili devrim gibi karar aldı.

Geçen yıllarda YGS sorularının yüzde 20'sini açıklayan ÖSYM YGS 2016 sorularının tamamını açıklayacak.

YGS'YE 3 GÜN KALA ÖSYM'DEN FLAŞ AÇIKLAMA 

YGS 2016 soruları ve cevap anahtarı 14 Mart 2016 pazartesi günü ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr'den erişime açıklacak. 

Hürriyet'in haberine göre, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 13 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan (YGS) bir gün sonra soruların tamamını açıklayabileceklerini söyledi. Bu konuda yeni karar vermek durumunda kalabileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Demir, “YGS’de soruların tamamı açıklanabilir, bu sene bir değişiklik yapabiliriz. Yönetim kuruluyla bu hafta görüşeceğiz” dedi.

2 milyon 178 bin 563 adayın heyecanla beklediği YGS’ye kısa bir süre kala dün bir grup gazeteciyle bir araya gelen ÖSYM Başkanı Demir, özetle şunları söyledi:

"Soruları sınavdan bir gün sonra internete koyuyoruz. Adayların tamamı zaten soruları internetten görüyor. Soruların açıklanmamasındaki amaç, konu değil soru odaklı hazırlık sürecinin önüne geçmekti. Bir önceki arkadaşlar sorular açıklanmasın, biriktirdiğimiz bazı soruları sonraki sınavlarda sorabiliriz diye bunu başlatmış. Bu doğru bir yaklaşımdı. Çünkü dünyada sınavların eşdeğerliliği, soruların zorluğu-kolaylığı daha önce gerçek adaylar üzerinde denenerek bulunur. Şu anda biz uzman tahminiyle yapıyoruz.

ygs soruları ve cevapları 2016

Soru yazarı, soruya bir kolaylık-zorluk derecesi tayin ediyor. Bir objektif kanıtı yok. Temsil kabiliyeti olan adaylara sorar ve onların belli bir yüzdesinin yaptığını ya da yapamadığını görerek zorluk düzeyini belirleyebiliriz. Bunun yapılması düşünüldüğü için soruları açıklamama kararı verilmişti. Yargı kararları, en azından adaylara açıklanması şeklinde oluştu. Artık o sorunun başka bir sınavda kullanılma şansı kalmadı.

Soruların tamamının açıklanmasını değerlendireceğiz. Belki bu konuda yeni bir karar vermek durumunda kalabiliriz. YGS için tamamı açıklanabilir. Yönetim kuruluyla bu hafta görüşeceğiz. Kamuoyunda tümünün açıklanmaması, ‘soruların saklı kalması’ olarak yorumlanıyor, böyle bir şey söz konusu değil. Bütün adaylar dershanelere gidiyor, dershaneler de zaten adayların şifreleriyle girdiğinde herkes soruları görüyor.

YGS SORULARI MÜFREDATA UYGUN

Yükseköğretime giriş sınavlarında lise müfredatına uygun soru yazılsın talebi var. Zaten öyle soruluyor. YGS’de her bir sorunun hangi kazanımı karşılamak için hazırlandığına bağlı olarak sorular hazırlanıyor. Lise hocalarının da katkı sağlamasının havuzu genişletmek içinn faydası olur. Peki neden lise hocaları şu ana kadar dışta tutuldu? Çünkü lisede öğretmenlik yapıyorsa kendi öğrencilerinin gireceği bir sınav için soru hazırlamasının bir yanlılık yaratma riski yüksekti. Bir öğretmen dersinde önem verdiği konunun sorusunu hazırlar. Şu anda matbaada seçilmiş sorular içinde tesadüfen, lise hocasının hazırladığı soru çıkabilir."

YGS 2016 GÜVENLİK TEDBİRLERİ 

YÖK’ün aldığı kararla YGS baraj puanı 140’tan 150’ye çıkarıldı. Bunun dışında sınavın içeriği açısından geçmiş yıllardakinden farklı bir durum yok. Sınav güvenliği için tüm tedbirler alındı. Bu yılki YGS’de geçmiş yıllardan farklı olarak sınıfta sınavın kurallara uygun yürütülmesini aşamalandırdık. Adaylara hangi aşamada hangi uyarının yapılacağını özellikle kayıt altına aldık. Geçmiş yıllarda sınavın başında bütün kurallar okunuyordu. Şimdi sınavın başlangıcında, sonunda, her aşamada hangi kurallara uymaları gerektiği konusunda uyarılarımız var. Şu anda sorularımız matbaada basılma aşamasında. Sağlıklı şekilde sınavı yapacağız.