BIST 9.645
DOLAR 32,57
EURO 34,81
ALTIN 2.445,61
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

YGS matematik konuları 2016 bu sorulara dikkat!

YGS matematik konuları üniversite adayları için kritik önemde. YGS 2016'nın en önemli testi Matematik. Peki YGS Matematik konuları ve sorularında nelere dikkat etmek gerekir? İşte uzmanlardan YGS matematik konuları uyarıları

Abone ol

YGS Matematik testi adayların en başarısız oldukları alanların başında geliyor. 

Geçen yıl 40 soruluk Matematik Testi’nin yapılma ortalaması 5.2 oldu. Özellikle geçen yıl matematik soruları önceki yıllara göre daha zor ve çok işlemliydi. Adaylar bu soruları çözerken çok zaman kaybetti. Doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı içeren eleyici sorulardan oluşan testte sözelciler zorlandı, eşit ağırlık öğrencileri zaman kaybetti. Zekâya dayalı yorum soruları sayısalcılara de ter döktürdü. Geçen yıl geometri soruları ise önceki yıllara göre kolay oldu. YGS’nin matematik soruları giderek ALES tarzına benzemeye başladı.

YGS 2016 MATEMATİK KONULARI SAYILARA VE PROBLEMLERE DİKKAT

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, Matematik Testi’nde sayılar ve problemler konularının çok önemli olduğuna dikkat çekerek adaylara uyarılarını şöyle sıralıyor.

YGS'DE MATEMATİK SORULARINI DİKKATLİCE OKUYUN YGS matematik konuları 2016 bu sorulara dikkat

Adaylar soruları çözerken okuduğunu anlamalı, sonra çözmeli. Bazen adaylar metinleri çok hızlı geçiyor. Bu hatayı yapmayın, dikkatli okuyun.

YGS 2016 MATEMATİK TESTİNDE UZUN SORULAR ÇIKABİLİR

Soruların uzun ve çok işlemli olması adayları ürkütüyor. Bu tür sorular sizi ürkütmesin. Sorulardaki işlem hatalarına da dikkat edilmeli.

YGS MATEMATİK KONULARI EN ÇOK HATA YAPTIRAN SORULAR

Problem tarzı güncel sorularda öğrenciler soruyu hatalı kuruyor ve sonuca ulaşamıyorlar. Ayrıca daha çok okuduğunu anlama, anladığını işleme geçirebilme becerisi ve hızlı olmayı gerektiren sorularda da hata yapılıyor.

YGS MATEMATİK SORULARININ NİTELİĞİ DEĞİŞİYOR

Matematik Testi’ndeki soruların niteliği değişti. Sorular daha hacimli, anlatılan bilgiyi kavrayıp kavramadığına yönelik oldu. Yani aday okuyacak, anlayacak, işleme geçirecek ve vazgeçmeden ısrarcı bir şekilde soruyu çözecek.

ÇOKLU İŞLEM GEREKTİRİYOR

Sorular kolay değil son birkaç yıldır çok işlem içeren sorular çıkıyor. Birbirinin içine geçmiş konular var. Eleyici, ispat isteyen, bir şeyin nedenini irdeleyen sorular yer alıyor. 

TAKILIP KALMAYIN 

Sınav anında belli sorulara takılıp kalmamak gerek. İlk 40 saniye soru çözümüne yönelik bir şey yapamıyorsa o soru geçilmeli. Ancak soruları çözmeye gayret etmeden de boş bırakmamalı.

YGS MATEMATİK DİLİNİ BİLMEK ÖNEMLİ

Problem modeli sorular çok çıkıyor. Türkçe’yi matematik diline ve sonuçta işleme çevirmek gerekiyor. Matematik dilini bilmek bu noktada önem kazanıyor. Son 2-3 yıl çıkmış sınav sorularını çözmeleri sınav başarısına katkı sağlar. Ayrıca uzun sorularda sabırlı olmaları önemli.