BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Sur'da teslim olan PKK'lılardan itiraf!

DİYARBAKIR 'ın Sur ilçesindeki operasyonda teslim olanlar, ifadeleriyle bölücü terör örgütünün kirli yüzünü açığa çıkardı.

Abone ol

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 6 mahallede yürütülen Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu devam ediyor.

Operasyonla vatandaşların evlerini işgal eden, cadde ve sokakları kapatan, silahlı saldırıda bulunan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, ilçe merkezinde açılan çukurların kapatılması, barikatlar ve engellerin kaldırılması ve el yapımı patlayıcıların imha edilmesi amaçlanıyor.

ANONSLAR DEVAM EDİYOR

Güvenlik güçlerinin operasyon bölgesindeki vatandaşın tahliyesi ve teröristlerin teslim olmalarına yönelik anonsları da sürüyor. Anonslara olumlu yanıt verenler operasyon bölgesinden güvenlik güçlerince çıkartılıyor. Çocukları kucaklarına alarak alandan çıkaran güvenlik güçleri, onlarla yakından ilgileniyor. Askerler, çikolata ve gofret ikram ettikleri çocuklarla sohbet ediyor.

SUÇU GÜVENLİK GÜÇLERİNE ATIYORLAR

Teslim olanların anlattıkları ise bölücü terör örgütünün kirli yüzünü ortaya çıkartıyor. Kendisini örgütten çıkarmaya çalışan babasının dövüldüğünü anlatan kişi, bölücü terör örgütü üyelerinin dini değerlere küfür ettiğini belirtti. Terör örgütü üyelerinin, kapılarını kırarak girdikleri evlerden telefonları ve değerli eşyaları çaldığını dile getiren genç, teröristlerin evleri yaktığını ve bunu güvenlik güçleri yapmış gibi göstermeye çalıştığını söyledi. Yaşananlardan pişman olduğunu kaydeden kişi, bölge halkının bölücü terör örgütüne destek vermediğini de ifade etti.

AİLEMLE, ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİLER

Bir başka kişi ise ölüm tehdidi nedeniyle bölgeden çıkamadığını söyledi. "Çıktığın an seni, eşini, çocuğunu öldürürüz" diye tehdit edildiğini anlatan kişi, bu nedenle uzun süre bölgeden ayrılamadığını belirtti.

SUR