HABER /  SAĞLIK

Yaz kabusu 'aşırı terleme' hakkında bilinmeyenler

"Hiperhidroz, vücudun normal fizyolojik ihtiyacından daha fazla ter salgılamasıdır." diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Tambay, aşırı terleme konusunda uyarılarda bulundu. 

Hiperhidroz, etkilenen kişilerde psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara yol açar. Ekrin ter bezlerinin hiperaktivitesine bağlı olarak deri yüzeyine salınan ter miktarı artmaktadır. Toplumlarda yüzde 0.6-1 sıklığında görülür. Genellikle geç çocukluk yada ergenlik döneminde başlar. Hayat boyu devam edebildiği gibi 25-30 yaşlarında spontan olarak da kaybolabilir.

Ter salgısı, normalde kokusuz ve süt kıvamındadır. Bakteriyel yıkım sonrasında kişiye özel ter kokusu oluşur. Vücut salgılarına geçen kokulu gıdaların tüketimi, banyo alışkanlıkları gibi faktörler ter kokusunu etkiler. Ter salgısı yağ ve kolesterin içerir. Aşırı terlemede bu özelliklerin bir rolü yoktur.

Aşırı terleme
Ancak aşırı terlemenin fizyolojik olabildiği gibi bazı hastalıklarda, hormonal aktiviteye bağlı olarak da oluşabildiğini ifade eden Dr. Tambay, “Fizyolojik hiperhidrozis (aşırı terleme), vücut ısısında artış sonrasında, aşırı şişmanlıkta (obezite), fiziksel egzersiz sonrasında, sıcak ve nemli ortamlarda ve kalın giysilere bağlı olarak gelişir. Çocukluk yaşlarında başlayan hiperhidroz genellikle avuç içi ve ayak tabanlarında görülür. Ailesel öykü bulunabilir. Bu türlü terleme fiziksel aktivite veya stres ile de artış gösterir.

terleme

Koltuk altı terlemesi
Aksiller (koltuk altı), dudak üstü aşırı terlemeleri de sık rastlanan bir durumdur. Her türlü aşırı terleme, kişileri sosyal yaşamdan uzaklaştıran, depresyon ve panik atağa neden olarak yaşam kalitesini bozan bir durumdur. Aşırı terlemenin en fazla görüldüğü bölgeye göre tedaviler seçilmelidir. Fiziksel muayene ile tip belirlenmeli, etiyolojik faktörler (laboratuar, görüntüleme vb.) araştırılmalıdır.

Hiperhidrozda tedavi seçimi; "Hastanın kabul ettiği, uygulanabilir, hasta ve hekimin beklentileri karşılayan, yan etkileri olmayan yöntemler olmalıdır. Örneğin, özellikle koltuk altı terlemeleri birçok genç erişkinde ciddi ruhsal değişikliklere neden olmaktadır. Bu türlü terlemede “Botox uygulamaları" oldukça iyi sonuçlar vermektedir."

"Kişilerin yaşam kalitelerini yükselterek, sosyal yaşama uyumlarını sağlamaktadır. Özellikle koltuk altı terlemelerinde çok etkili olan botoks uygulaması, el ve ayaktaki terlemelerde uygulama öncesi iyi bir değerlendirme sonrası karar verilmelidir” açıklamalarında bulundu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'de Çağlar Söyüncü harekatı
Türkiye’nin mobilya ihracatı son 10 yılda yüzde 140 arttı
Antalya'da kaçak kazı sırasında korkunç patlama: Ölü ve yaralı var
İstanbul için kesin karar... YSK'da kritik saatler
e bordro sorgulama e devlet girişi 2019 Mayıs maaş sorgulama
KYK burs başvuruları başladı TC ile KYK burs başvuru yapma ekranı
Yorumlar