BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,75
ALTIN 460,44
HABER /  DÜNYA

Wall Street Journal gazetesinden çarpıcı Türkiye haberi! Bir ilk olacak

ABD ve Türkiye arasında yaşanan S-400 anlaşmazlığı sürüyor. Wall Street Journal gazetesi Türkiye’nin, Washington’da yapılan görüşmelerde ‘açmazdan çıkılamadığını’ yazdı. Türkiye alması durumunda S-400'e sahip ilk NATO ülkesi olacak.

Abone ol

Wall Street Journal’da (WSJ) Jessica Donati imzasıyla yayınlanan yazıda, ABD ve Türkiye arasında S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaşanan açmazın üstesinden gelinemediği belirtildi.

İsmi verilmeyen kaynaklara dayandırılan yazıda, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Beyaz Saray’da bu hafta ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin, ’S-400 kördüğümünden çıkılmasını sağlayamadığı’ kaydedildi.

Ayrıca yazıda, Washington’daki 37. Türk-Amerikan İlişkileri Konferansı’nda her iki tarafın temsilcilerinin yaptığı görüşmelerin de S-400 anlaşmazlığını sona erdiremediğini ifade edildi.

ABD, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 satın almasını istemiyor. Buna gerekçe olarak, Rusya yapımı bir savunma sisteminin NATO'nunkilere entegre edilemeyeceğini ve Türkiye'ye konuşlandırılacak bu sistemler üzerinden, F-35 jetleri de dahil olmak üzere NATO'nun silahları hakkında Rusya'ya bilgi sızabileceği endişesini gösteriyor.

Nitekim Türkiye'nin S-400 sistemlerinden vazgeçmemesine karşılık olarak ABD'den gelen tehdit tonlu açıklamalar son dönemde sıklaşırken, son olarak da Türkiye'ye F-35'lerle ilgili ekipman sevkiyatını durdurma kararı alınmıştı.

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor. Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Davut Güloğlu kaç yaşında aslen nereli ilk eşi bakın kimdir?
jandarma uzman erbaş sonucu 2019 mülakat tarihi
Gözler YSK'ya çevrildi! İmamoğlu'na mazbata bugün verilecek mi?
İHH, Ramazan’da 120 ülke ve bölgede
Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin'in Kadir Mısıroğlu twiti gündeme oturdu
AK Parti İzmir İl Başkanlığına Kerem Ali Sürekli getirildi
Yaşar Özel son hali kaç yaşında öldü eşi ve çocukları kimdir?
Yetki önergesini reddeden Mansur Yavaş'a AK Parti'den tek adam suçlaması
MHP'den olağanüstü itiraz! Seçim iptali başvurusu
Sine-i millete dönecekler! Fatih Altaylı, seçim iptal olursa CHP'nin ne yapacağını yazdı
Yorumlar 1 yorum