BIST 1.547
DOLAR 7,37
EURO 8,89
ALTIN 408,67
HABER /  SAĞLIK

Virüsün öldürücü etkisi azaldı mı? Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz yanıtladı

Demirören Haber Ajansı

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüsün birçok mutasyona uğradığını doğruladı. Kayıpmaz, 'virüsün öldürücü etkisi azaldı' söylemlerine aylardır klinikte çalıştığını ifade ederek 'Mart ayından beri virüsün hastalık yapıcı etkisinde ve öldürücü etkisinde herhangi bir azalma görmediklerini' kaydetti.

Abone ol

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi olan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüsün ölümcül etkisinin azaldığına ilişkin açıklama ve araştırmaları değerlendirdi.

"Biz klinikte virüsün hastalık yapıcı etkisinin veya öldürücülüğünün azaldığına dair herhangi bir belirti görmüyoruz. Hastalar; bizlere klinikleri daha çok sıkıntılı bir vaziyette geliyorlar. Biz Mart ayında hastaların kliniğini ne kadar ağır görüyorsak şu anda da aynı ağırlıkta hastalık seyrediyor. Yani virüs elbette ki çeşitli mutasyonlara uğruyor; canlılığını devam ettirmek adına, daha çok insana bulaşmak adına çeşitli mutasyonlar yapıyor. Bunlarla ilgili akademik çalışmalar da var." diye konuşan Kayıpmaz, şöyle dedi.

Klinikte biz hastalık yapıcı etkisinde ve öldürücü etkisinde herhangi bir azalma görmüyoruz

Test sayısının arttırılması ölüm oranlarında etken

Doç. Dr. Kayıpmaz, dolaylı olarak ölüm oranlarında bir azalmanın dünya genelinde var olduğunu ifade ederek, "Burada yapılan test sayılarının artmasıyla birlikte semptom göstermeyen pozitif kişilerin saptanması önemli. Erken tanının olması önemli. Elimizde şu anda kan tetkiki anlamında, PCR testi anlamında ve radyolojik görüntülemeler anlamında çok kuvvetli tanı araçları var. Biz tanı araçlarını ne kadar yaygın kullanırsak o kadar fazla hastayı erken dönemde tanıyabiliyoruz." dedi.

Kayıpmaz, şöyle devam etti:  "Asemtomatik kişilerin PCR pozitifliği olsa bile evde izole olmalarını sağlıyoruz. Böylece bu kişiler toplum hayatına karışmıyor. Ve mümkün olduğunca hastalığın yayılması o yerde sınırlandırılıyor. Ayrıca semptom veren kişilerde de hastalığın erken dönemde de tanısını koyduğumuzda erken tedaviye başlama şansımız da oluyor."

"Laboratuvar yöntemleri, PCR testleri ayrıca radyolojik görüntülemeler, tomografiler gibi imkanlarla erken dönemde hastalığın tanısını koyabiliyoruz. Erken tanı erken tedaviyi de beraberinde getiriyor" 

ÖNCEKİ HABERLER
Yılbaşı ne zaman 2021 hangi güne denk geliyor?
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Son dakika Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen korona aşısının insan denemeleri başladı
Konya'da 'babam annemi vurdu' diyen genç kız ifadesinde olayı üstlendi
Bakan Pakdemirli: Her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor
Düzce'de feci kaza! Otomobiller çarpıştı araçta sıkıştılar
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kovid-19 tedavim başarıyla tamamlandı
Aksaray'da peynir bidonundan çıkanlar görenleri hayrete düşürdü
Mustafa Sarıgül'ün partisinin ismi belli oldu parti tüzüğü detayı bomba
Eminevim 80 milyonu bilgilendiriyor
Yorumlar