BIST 1.386
DOLAR 8,63
EURO 10,12
ALTIN 491,78
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Üniversitedeki katliamda şok eden detaylar ortaya çıktı! İşte o konuşmalar...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi binasına 4 akademisyeni öldüren araştırma görevlisi Volkan Bayar ile onu azmettirdiği iddia edilen eski eşi Saadet Aylin Y.'nin katliam gününe ait telefon görüşmesi kayıtları ortaya çıktı.

Abone ol

İkilinin telefon görüşmelerine yer verilen iddianamede Bayar'ın eski eşine, "Rahatla şimdi, vurdum hepsini, rahatla" dediği yer aldı.

4 akademisyeni vurmuştu

Olay, geçen yıl 5 Nisan'da Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Kampüsü'ndeki Eğitim Fakültesi'nde meydana geldi. Araştırma görevlisi Volkan Bayar (38), Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ı tabancayla vurarak öldürdü. Olayın ardından gözaltına alınan Volkan Bayar tutuklandı, boşandığı öğretim görevlisi Saadet Aylin B. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı yaklaşık bir yıl süren incelemelerin ardından soruşturma dosyasını tamamlayıp, hazırladığı iddianameyi 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkemece kabul edilen iddianamenin bir numaralı sanığı Saadet Aylin Y. (35) hakkında azmettirme suçundan, katil zanlısı Volkan Bayar hakkında ise 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

2017 yılında boşanma davası açmış

32 klasörlük dosya ve 16 sayfalık iddianamede Volkan Bayar ve Saadet Aylin Y'nin 2008 yılında evlendikleri, iş ve eğitim hayatlarına birlikte devam ettikleri belirtildi. 2017 yılında Saadet Aylin Y.'nin ‘şiddetli geçimsizlik' sebebiyle boşanma davası açtığı, ancak kararı kesinleştirmemesi üzerine nüfus kayıtlarına işlenmediği, yaşanan olayın ardından Saadet Aylin Y.'nin 17 Mayıs 2018 tarihinde kararı kesinleştirerek boşanmayı onayladığı anlatıldı.

İddianamede, öldürülen akademisyenlerden Yasir Armağan'ın 23 Mart 2018'de Eğitim Fakültesi giriş kat öğretim üyeleri odalarının bulunduğu koridorda Volkan Bayar ve Saadet Aylin Y.'nin saldırısına maruz kaldığı belirtilerek, aynı gün Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdiği anlatıldı.

İddianamede, "Osmangazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bölüm sekterinin Bayar ve Y. hakkında yürütülen idari soruşturma kapsamında tebliğ evrakı hazırlandığını telefonla bildirdi. Ardından Volkan Bayar ve Saadet Aylin Y. eğitim fakültesine gelerek zarfı aldı ve fakülteden ayrıldı.

Volkan Bayar 05 Nisan 2018 saat 14.28'te Aylin Y.'nin azmettirmesi neticesinde herhangi bir terör veya suç örgütünün yönlendirmesi olmaksızın, kendi iradesi ile planlı bir şekilde öldürmek amacıyla park halinde bulunan arabanın içerisinde bulundurma ruhsatlı tabancasını aldığı ve siyah poşet içerisinde yanında taşıyarak Eğitim Fakültesi binasına giriş yaptığı, bina içerisine giren Bayar'ın yanında taşıdığı tabancası ile binanın üçüncü katına çıkarak önce tuvalete gittiği, burada poşetten çıkardığı tabancasını atışa hazır hale getirerek planlı bir şekilde hazırlık yaptığı anlaşılmıştır" denildi.

Yasir armağan'a 12 kurşun isabet etmiş

İddianamede olay günü Yasir Armağan'ın katil zanlısı Volkan Bayar tarafından 12 kurşun sıkılarak öldürüldüğü belirtilerek şöyle devam edildi:

"Volkan Bayar'ın sonrasında 3'üncü katta bulunan Yasir Armağan'ın bulunduğu 332 nolu odaya girdiği ve burada Armağan'ı hedef alarak öldürmek amacıyla ateş ettiği, 12 adet merminin Yasir Armağan'a isabet ettiği anlaşılmıştır. Şüphelinin sonrasında, birinci kata inerek fakülte dekanı odasına girdiği burada Mehmet Fatih Özmutlu ile karşılaşarak ‘Cemil nerede?' diye sorduğu, Özmutlu'nun ‘hoca burada yok' demesi üzerine hedef alarak öldürmek amacıyla ateş ettiği ve 2 adet merminin isabet ettiği tespit edilmiştir.

Volkan Bayar'ın daha sonra Mikail Yalçın'ın aynı katta bulunan odasına girerek kapının arkasında bulunan Yalçın'ı hedef alarak öldürmek amacıyla ateş ettiği ve 3 merminin isabet ettiği anlaşıldı. Sonrasında binanın zemin katına inerek Serdar Çağlak'ın bulunduğu odaya girdiği ve Çağlak'ı hedef alarak öldürmek amacıyla 1 adet merminin isabet ettiği tespit edildi. Olayın ardından fakülte hizmet binasından elinde bulunan tabanca ile çıkış yaptığı, rektörlük binasına doğru sakin bir şekilde yürüdüğü, burada güvenlik görevlileri tarafından durdurulmak istendiği, ancak Volkan Bayar'ın yürümeye devam ederek 14.40'ta polis ekiplerini görmesi üzerine tabancayı yere bırakarak teslim olduğu anlaşılmıştır."

Telefon görüşmelerini kaydetmiş

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı'nca yapılan dijital incelemelerde, katil zanlısı Volkan Bayar'ın kendi kullandığı telefonda görüşmeleri kaydettiği belirlendi. Bayar'ın polise teslim olmadan önce eski eşi Saadet Aylin Y. ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Rahatla şimdi, vurdum hepsini, rahatla" dediği ortaya çıktı.

"Evrakı görünce dellendim, vurdum"

Katil zanlısı Volkan Bayar idari soruşturma evrakını gördükten sonra cinayetleri işlediğini eski eşi Saadet Aylin Y.'ye telefonda anlatarak, "Yanımda polisler var. Beni lütfen küfür ettirme. Delil olarak kullanılır bunlar ileride. Ses kaydı vardır içeride tamam mı? Bunlar kullanılır. Artık bir şey yapma. Daha fazla benle konuşma, arama beni. Ben tanımıyorum, bu şerefsizi de tamam mı? Senin olayla bir alakan yok. Ben soruşturma kağıdını gördüm dellendim, vurdum adamları. Bu kadar basit, tamam mı? Kendi hayatını tehlikeye atma ha" dediği belirtildi.

Öfke patlaması yaşamış

Volkan Bayar'ın savcılık ifadesinde ise soruşturma nedeniyle evrakı aldıktan sonra öfke patlaması yaşadığını söyledi. Bayar ifadesinde, "5 Nisan günü enstitü birimleri sekteri aradı, ben de Aylin'e haber verdim. Birlikte buluşarak enstitü binasına çıktık. Burada kapalı zarları aldıktan sonra açtık, Yasir Armağan'ın yaklaşık 2 ya da 3 hafta önce aramızda yaşanan küfürlü tartışma sebebi ile şikayet ettiğini anladık. Sonrasında öfke patlaması yaşayıp koştum ve araçta bulunan silahı aldım. Yasir Armağan'ın 3'üncü kattaki odasına çıktım. Odada Yasir'i görünce üzerine tabanca ile birkaç ateş ettim. ‘Geber şerefsiz' dedim. Sonrasında bana haksızlık yaptığı düşündüğüm diğer kişileri de öldürmek amacıyla şarjörü değiştirdim. Hızlı bir şekilde dekan odasına gittim. Fatih Özmutlu'yu gördüm ve ‘Cemil nerede?' diye sordum. Kendisi de ‘hoca burada yok' demesi üzerine yalan söylediğini düşünerek iki el öldürmek amacıyla ateş ettim. Sonrasında Mikail Yalçın'ı öldürmek amacıyla odasına girdim. Silahı doğrultarak kapanın arkasında Yalçın'a 2 el ateş ettim. Daha sonra zemin kata inerek Serdar Çağlak'ın odasına girip göğsüne 2 el ateş ettim. Tasarlayarak etmedim, tamamen idari soruşturmada Yasin'in benden şikayetçi olması üzerine onu öldürme kastıyla eyleme başladım. Ancak daha sonra hayatımın bittiğini düşünerek husumetli olduğum kişileri de öldürme kastıyla devam etme kararı aldım" dedi.

Suçlamaları kabul etmedi

Saadet Aylin Y. ise ifadesinde, enstitü binası önünde buluştuğu eski eşiyle konuştuğunu ve "'Volkan artık bunlarla uğraşma, zaten ben doktora savunmamı vereceğim, bir de bununla uğraşacağız. Soruşturmadan dolayı ceza alır mıyız, ceza ne olur?' dedim. Bunun üzerine Volkan Bayar, ‘kınama verirler, zaten böyle bir soruşturma olmaz' dedi. Daha sonra hızlı bir şekilde yanımdan uzaklaştı. Bel fıtığı olduğum için takip edemedim, birkaç kez telefonla aradım, meşgule attı. Mesaj atarak ‘Allah aşkına yapma, polisi arayacağım bir şey yapma' yazdım. Yasir Armağan'ın odasında cansız yattığını gördüm" ifadelerini kullandı.

Telefon görüşmelerini kabul etmeyen Saadet Aylin Y., azmettirme, teşvik veya yardımda bulunmadığını öne sürdü.

Terör ve FETÖ bağlantısı tespiti yok

İddianamenin son kısmında ise katil zanlısı Volkan Bayar ve eski eşi Saadet Aylin Y. hakkında herhangi bir örgüt bağlantısı tespit edilemediği belirtildi. Tutuklu Volkan Bayar ile tutuksuz yargılanan eski eşi Saadet Aylin Y., Haziran ayında hakim karşısına çıkacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Meteoroloji'den son dakika uyarısı! Çatı uçması toz taşınımına dikkat
Foto Galeri Meteoroloji'den son dakika uyarısı! Çatı uçması toz taşınımına dikkat Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Adana’da buğday hasadı sürüyor
Adana’da buğday hasadı sürüyor
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Emekliye ikramiye bayram ikramiyesi ödeme günleri ne zaman?
Emekliye ikramiye bayram ikramiyesi ödeme günleri ne zaman?
Temelli: Kürt yok, kadın yok, tespih tanesi gibi dizilmişler, bu neyin ittifakı?
Temelli: Kürt yok, kadın yok, tespih tanesi gibi dizilmişler, bu neyin ittifakı?
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Akarsu'ya FETÖ'den 10 yıl hapis verildi!
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Akarsu'ya FETÖ'den 10 yıl hapis verildi!
LGS örnek sorular 2019 LGS çözümlü sayısal bölüm soru cevapları
LGS örnek sorular 2019 LGS çözümlü sayısal bölüm soru cevapları
AB'den tek kullanımlık plastik ürünlere yasak
AB'den tek kullanımlık plastik ürünlere yasak
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan son dakika açıklamalar...
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan son dakika açıklamalar...
Fenerbahçe dünyaca ünlü yıldızdan vazgeçti
Fenerbahçe dünyaca ünlü yıldızdan vazgeçti
Eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş itiraf etti
Eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş itiraf etti