BIST 1.214
DOLAR 7,80
EURO 9,26
ALTIN 481,73
HABER /  YEREL

Ülkü Ocakları, İzmir’de 'İstiklal için Kararlılık Yürüyüşünü' gerçekleştirdi

Anadolu Ajansı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla '12 Ada' üzerinde hak iddia eden ve Fransa'nın desteğiyle Ege ile Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran Yunanistan'ı uyarmak için '12 Ada'yı temsilen 12 grup, önlerinde 12 sancak ve Türkiye'nin 81 ilini temsilen her grupta 81 Ülkü Ocaklı genç ile düşmanı denize döktüğümüz yer olan İzmir’de 'İstiklal İçin Kararlılık Yürüyüşü' gerçekleştirdi.

Abone ol

İzmir'de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 'İstiklal için Kararlılık Yürüyüşü' düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen grup, ellerinde Türk bayraklarıyla Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açıklama yapan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, yürüyüşün amacının Yüce Türk milletinin milli meselesi olan 12 ada sorununu ortaya koymak ve adalar üzerindeki hakları bütün dünyaya haykırmak olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarını ihlal ettiğini savunan Yıldırım, "Yunanistan geçmişte olduğu gibi gayri ciddi tutum ve davranışlarıyla ikiyüzlülük yapmaktadır. Bölgede yükselen tansiyonun çatışmaya yol açıp açmayacağını tayin edecek bundan sonraki tutumudur. Yunan hükümeti aklını başına almalıdır" dedi.

Yunanistan'ın muhasım ülkelerin arkasına saklanıp anlaşmadan konuşmadan ısrarla kaçıp hukuksuz bir şekilde elinde bulundurduğu adalar üzerinden Türkiye'nin egemenlik haklarını ve milli güvenliğini tehdit ettiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yunanistan bilmelidir ki; yüce Türk milletinin her ferdi, sefer için hazırlıklıdır, teyakkuzdadır ve tarihi hakkı olan 12 ada için kan ve can vermekten kaçınmayacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Sakarya'da ezdiklerimiz, nihayetinde Afyonkarahisar'dan önümüze katıp İzmir'de denize döktüklerimiz anlaşılan tarihten ders almamıştır. Şunu herkes bilmelidir ki; baktığımız yer Kocatepe, bastığımız yer Dumlupınar, bayraklaştığımız yer İzmir, düşmanı denize dökeceğimiz yer yine Ege olacaktır. Türk milleti mavi vatanın istiklaline baş koymuştur. Bu noktada kararlıdır. Milli yeminden asla ama asla vazgeçmeyecektir. Atatürk, 'Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik dahil Batı Trakya'yı Türk hudutları içine katacağım' demiştir. Bizim imanımız, inancımız tamdır. Atatürk'ün hedef gayesini gerçekleştirecek olan Türk gençliğidir."

Yürüyüşe, MHP İzmir Milletvekilleri Hasan Kalyoncu ve Taner Osmanağaoğlu, MHP İl Başkanı Veysel Şahin de katıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Moody's'ten 2021 yılına ilişkin petrol fiyatları tahmini
CHP'de korona şoku! Faik Öztrak virüse yakalandı
Erzurum'da bilgisayar öğretmenlerinden 'akıllı beşik'
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan KKTC mesajı
KKTC'de sert tedbirler geri döndü! Girişler durduruldu
Yeni doğan bebeğini çöpe atan anne yakalandı
Yorumlar 46 yorum