BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  DÜNYA

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: 7 sene önce kalbimizi söktüler!

RUSYA tarafından işgal edilen Kırım'ın, Ukrayna'nın kalbi olduğunu ifade eden Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Ukrayna'nın kalbi geri dönmeli. Kırım yarımadası geri dönmeli." açıklamasında bulundu.

Abone ol

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kırım'ın ülkesinin kalbi olduğunu belirtti.

AA'da yer alan habere göre Zelenskiy, "26 Şubat Olayları"nın 7. yılında Facebook'tan paylaştığı video mesajda, 7 sene önce bugün Kırımlıların Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için en büyük gösteriyi düzenlediğini aktardı.

Bu nedenle 26 Şubat'ın Ukrayna'nın Kırım'ın İşgaline Direniş Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Zelenskiy, 2014'te yaşananları asla unutmayacaklarını vurguladı.

Kırım'ın Ukrayna'nın kalbi olduğunu belirten Zelenskiy, "7 sene önce kalbimizi söktüler. Kimin bunu yaptığını ve kimin müsaade ettiğini asla unutmayacağız." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, ülkesinin tekrar mutlu bir şekilde gülebilmesi için gerekenin basit olduğunu dile getirerek, "Ukrayna'nın kalbi geri dönmeli. Kırım yarımadası geri dönmeli." değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna'nın uluslararası partnerleriyle birlikte Bağımsızlık Günü'nün arifesinde ilk Kırım Platformunu gerçekleştireceğini ifade eden Zelenskiy, platformun yarımadayı özgürleştirmek ve Kırımlıların haklarını korumak için bir girişim olduğunu bildirdi.

Bugün Kırım'ın özgürleştirilmesi ve yeniden entegrasyonu için bir kararname imzaladığına dikkati çeken Zelenskiy, kararnameyle platformun yanı sıra Kırım Tatar dilini, kültürünü desteklemek ve Kırımlıların haklarını korumak için adımlar atılacağını kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nden önemli uyarı
Hakan Taşıyan'dan acil organ bağışı çağrısı
Kabaktepe'den CHP'ye 94 göndermesi
Bakan Fahrettin Koca, vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladı
Canan Kaftancıoğlu'na ders gibi cevap
Çanakkale Gökçeada'da açıklarında tekne faciası
Rıdvan Dilmen: Şampiyonluğun en büyük favorisi
ABD, Cemal Kaşıkçı raporunu yayınladı: Cinayetin talimatını Suudi Prens verdi
Beşiktaş Denizlispor maçı golleri ve geniş özeti
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Normalleşmede bir planımız yok
Yorumlar