BIST 5.021
DOLAR 19,09
EURO 20,58
ALTIN 1.197,01
HABER /  GÜNCEL

Twitter ve TikTok'a kısıtlama getirildi! Enkaz altından yardım isteyenlerin sesi kesildi

KAHRAMANMARAŞ depreminin ardından vatandaşın enkaz altından sesini duyurduğu Twitter ve TikTok'a erişim sınırlaması geldi. TikTok ve Twitter’da akışlar yenilemezken, tepki büyümeye başladı... CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu aklını yitirmiş iktidar sosyal medya iletişimini kesti, VPN kullanın" dedi. Meral Akşener, "Bu nasıl bir kötülük, vicdansızlık" dedi.

Abone ol

Türkiye’de merkez üssü Kahramanmaraş olan iki depremden sonra, enkaz altında kalan birlerce kişi sosyal medya aracılığıyla yardım istemiş ve o paylaşımlar üzerinden bazı insanlar enkaz altından canlı olarak çıkarılmıştı. Yardım faaliyetleri de Twitter üzerinden organize ediliyordu. 

Bugün ikindiden sonra sosyal medya kullanıcıları büyük bir şokla karşılaştı. TikTok ve Twitter’da akışların yenilenemediği görülüyor. Twitter'a kısıtlama getirildiği haberi sosyal medya kullanıcıları arasında büyük tepki uyandırdı.

Sahte ve provokatif paylaşımlar nedeniyle getirildiği öne sürülen kısıtlama, deprem bölgesinde birbirine sesini duyurmaya çalışan depremzedeleri büyük sıkıntıya uğrattı.

Kılıçdaroğlu'ndan VPN kullanın çağrısı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de Twitter’ın kısıtlanmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Bu aklını yitirmiş Saray iktidarı, sosyal medya iletişimini kesti, sahada bulunan arkadaşlarıma VPN kullanmalarını söyledim" paylaşımını yaptı. Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yardımlaşma koordinasyonu için sahada bulunan arkadaşlarıma VPN kullanmalarını söyledim. Bu aklını yitirmiş Saray iktidarı, sosyal medya iletişimini kesti. Bunun sonucu yardım çığlıklarının daha az duyulmasıdır. Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz. Açıklamanızı bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Bu nasıl kötülük, bu nasıl vicdansızlık

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter kısıtlamasına tepki gösterdi. Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Depremzedelerin ihtiyaçlarının duyurulması için iletişim kurmak bu kadar hayati bir öneme sahipken; nasıl olur da bir kısıtlama getirirsiniz? Bu nasıl bir kötülüktür? Nasıl bir vicdansızlıktır? Siz kimden, neden korkuyorsunuz? Yazıklar olsun!"