BIST 1.548
DOLAR 7,35
EURO 8,93
ALTIN 438,35
HABER /  SAĞLIK

Tüp bebekte başarı oranları 20'li yaşlarda...

Tüp bebekte başarı şansı kadınların yaşı ilerledikçe düşüyor. Bu bakımdan uzmanlar ileri yaşta çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara tüp bebekte yüksek başarı yakalamaları için 20'li yaşlarında yumurtalıkların dondurma önerisinde bulunuyor. Zira 35 yaşından sonra tüp bebekte başarı şansı yüzde 23'ün altına iniyor.

Abone ol

Birçok kadın kariyerini sürdürmek için bir aile sahibi olmayı erteliyor. Bu kadınlar 30'lu yaşlarının sonlarında bir eşleri olmadığını fark ederek artık doğal yollardan gebe kalmak için geç olduğunu anlayıp yumurtalarını donduruyorlar. Fakat 35 yaş sonrası da yumurta dondurmak için geç bir yaş! Dolayısıyla tüp bebekte başarı şansı da düşük. Kadınları daha erken yaşlarda yumurtalarını dondurmaya çağıran Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu konuda şu bilgileri verdi:

20'li yaşlarda yumurtaları dondurun

“Yumurtalarınızın dondurulması hamile kalacağınızı her zaman garanti etmez. Çalışmalar; kadınların sadece yüzde 18’inin gebe kalma şansını yakaladığını gösteriyor.

Kadınlar şanslarını artırmak için, yirmili yaşlarının başında yumurtalarını dondurmalı. Doğurganlık sorunu olmayan genç ve zinde kadınlar için yumurta dondurma başarısı çok daha büyüktür. Yumurtalar erken yaşta depolanırsa, ileride bebek sahibi olma şansı artabilir.

Teknolojinin hızına rağmen, ileri yaşlarda dondurulan yumurtaların yüzde 85’i çözüldüğünde canlı olmayabilir. İleri yaşlarda dondurulmuş oositten gebelik elde etme oranı yüzde 8.2’ye kadar düşmektedir. Ve yaşa bağlı olarak gebelik elde etmek için gereken oosit sayısı 30 adete kadar çıkabilmektedir.

42 yaşından sonra önerilmiyor

Tüp bebek işlemi, iki yıldır düzenli korunmasız seks yoluyla gebe kalmaya çalışan 43 yaşın altındaki kadınlara çözüm olarak sunulmalıdır. Tüp bebek işlemi, genellikle 42 yaşın üzerindeki kadınlar için önerilmez, çünkü başarılı bir hamilelik şansının çok düşük olduğu düşünülür.

Canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin yüzdeleri  genellikle  şöyle:

35 yaşın altındaki kadınlar için yüzde 29

35-37 yaş arası kadınlar için yüzde 23

38-39 yaş arası kadınlar için yüzde 15

40-42 yaş arası kadınlar için yüzde 9

43-44 yaş arası kadınlar için yüzde 3

44 yaş üstü kadınlar için yüzde 2.”

ÖNCEKİ HABERLER
Ferdi Kadıoğlu'ndan transfer iddialarına yanıt
Van merkezli 6 ilde düğmeye basıldı! FETÖ operasyonu
Hafter ateşkes masasından neden kalktı Arap basınının Türkiye iddiası
Prosinecki: Yeni gelen oyuncularla ligde kalmak için savaşacağız
Adana'da baldıza cinsel tacizde yeni gelişme! Kızı görüp annesine anlatmış
Sergen Yalçın’dan Guilherme açıklaması
Diyanet'in faiz fetvasıyla ilgili Taha Akyol'un yazısı olay oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkanlara: Kavga yok israf yapmayın
Fenerbahçe'nin peşinden koştuğu Rodriguez'e dev talip!
Birinci aşama anlaşmada tarife indirimi yok
Yorumlar