BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,11
ALTIN 500,25
HABER /  DÜNYA

Trump ile Kim silahsızlandırılmış bölgede görüşecek!

GÜNEY Kore'de temaslarını sürdüren ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile silahsızlandırılmış bölgede görüşeceklerini duyurdu.

Abone ol

Trump, "Kısa olacak fakat bir el sıkışma çok şey demektir. Bu, Kore Yarımadası'nda barış süreci için büyük bir dönüm noktası olur" dedi.

Japonya'nın Osaka kentinde yapılan G-20 Zirvesi'nin ardından Güney Kore'ye geçen ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri ile görüşeceğini duyurdu. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de yaptığı görüşmelerin ardından basın mensuplarına konuşan Trump, ilgili yetkililer arasındaki son hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

"Yaptırımlar hala devrede, acelem yok"

Trump, Moon ile birlikte "silahsızlandırılmış bölgeye" gideceklerini kaydederek, "DMZ'ye gidiyoruz ve orada Kuzey Kore lideri Kim ile görüşeceğiz. Birbirimiz anlıyoruz. Yaptırımlar hala devrede, acelem yok." ifadelerini kullandı.

"Vietnam'dan bu yana birbirimizi görmedik"

Görüşmenin amacına ilişkin bir soruya ise Trump, "Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz çünkü Vietnam'dan bu yana birbirimizi görmedik." cevabını verdi.

Trump'a "çok ilginç bir öneri" yanıtı

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan Trump, Kuzey Kore lideri Kim'e görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump'ın teklifine "çok ilginç bir öneri" yanıtını vermişti. Daha sonra Trump, Kim'in de bu görüşmeyi istediğini açıklamış ve muhtemel görüşme için son hazırlıkların yapıldığını ifade etmişti.

Son zirvede sonuç çıkmamıştı

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı. İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Korkunç cinayetin ardından Feridun Düzağaç'tan 2 çarpıcı iddia! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Yavru köpeği çöp gibi süpürüp dereye attı! Bir il ayağa kalktı
YKS sonuçları açıklanıyor 2019 geri sayım kaç gün sonra?
Ankara'da 'Balta' çetesine operasyon düzenlendi
AUZEF mezuniyete 3 ders sınavı ne zaman yapılacak 2019
Husiler yine Suudilere ait havalimanına saldırdı
Küçükçekmece’de küçük kıza taciz iddiası
Türkiye'ye tehdit pahalıya patladı! Tüm oklar ona yöneldi!
Görme engelli' Bager'in Fazıl Say hayali gerçek oldu
Hande Kazanova 1-7 Temmuz 2019 haftanın astrolojik yorumu Tutulmaya dikkat
Hande Kazanova Balık burcu 1-7 Temmuz 2019 Tutulma aşk alanında
Yorumlar