BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  SAĞLIK

Tek kullanımlık maskelerle ilgili ezber bozan iddia

FRANSA merkezli Batı Avrupa'nın en eski tüketici hakları koruma derneği "UFC-Que Choisir", Covid-19 için kullanılan cerrahi maskelerin 60 derece sıcaklıkla yıkanması durumunda 10 kere kullanabileceğini iddia etti.

Abone ol

1951 yılında kurulan Fransa Merkezli Batı Avrupa'nın en eski tüketici hakları koruma derneği "UFC-Que Choisir", hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cerrahi maskeleri inceledi.

Fransa medyasında yer alan ve “Cüzdanlarımız ve gezegenimiz için müjde!” başlığıyla verilen haberde, dört saatlik kullanım sonrası atılması gerektiği söylenen maskelerin 60 derece sıcaklıkla 10 yıkamaya dayanabildiği ve filtrelemele kapasitelerini korudukları belirtildi.


Araştırmada basit maskeler kullanıldı
Süpermarketler ve eczanelerden alınan EN14683 tip 3 maske ile yapılan araştırmada, Afnor / DGA filtreleme garantisi olan maskelerin 10 yıkama sonrasında da rahatlıkla kullanılabildiği görüldü.

Ütü de yapılabilir
Yıkandıktan sonra kurutma makinesinde kurutulabileceği ya da en düşük ütü ayarıyla hafifçe ütülendiğinde filtreleme kalitesinin bozulmadığı belirtilen araştırmada, maskelerin filtreleme özelliğinden bir şey kaybetmedikleri kaydedildi. Ayrıntılı testte, üç maskeden ikisinde EN 14683 standardında ve yüzde 95 bakteriyel filtrasyon verimliliği sağlayan cerrahi maskeler kullanıldı. Üçüncü maske ise eczaneden satın alınan “rahat” diye ifade edilen maskelerdendi.


Koruma oranı yüzde 98
Üç maskede de yapılan test sonrasında partiküllerin yüzde 98’den fazla durdurulduğu görülürken 10 yıkama sonrasında bu oranların cerrahi maskelerde sırasıyla yüzde 100, yüzde 90 olduğu tespit edildi. Eczaneden alınan özelliksiz olarak nitelenen maskede de koruma oranı yüzde 98 olarak tespit edildi.

 

ÖNCEKİ HABERLER
Biri gri kategoride iki terörist ikna yoluyla teslim oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
ABD'de koronavirüs öldürme makinesi geliştirildi
İtalya'da 14 Nisan'dan bu yana en yüksek koronavirüsten ölüm sayısı
Azerbaycan Ermenistan anlaşması ile alınan yerler Karabağ haritasına bakın
İstanbul'da 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması geldi! İşte sokağa çıkış saatleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Donald Trump mesajı
Denizli'de koruma altında bulunan 200 yıllık evde yangın çıktı
Gençlerbirliği'nde Mert Nobre dönemi sona erdi
İstanbul'daki semt pazarları hakkında önemli karar!
Yorumlar 2 yorum