BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu uyardı: Risk çok büyük, eğitim sistemi lego gibi çöker

Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Risk çok büyük ve kayıplar acil telafi edilmeli. Yoksa, eğitim sistemi lego gibi çöker" uyarısında bulundu.

Abone ol

Türkiye'deki ilk ve orta dereceli okullar, yeni normalleşme süreci ile 2 gün okulda, 2 gün de evde dijital eğitime başladı. Bu düzenlemeyle; 5.2 milyon ilkokul öğrencisi ve 5.7 milyon ortaokul öğrencisi ile 8. ve 12. sınıflar fiili olarak hibrit eğitime geçmiş oldu. Yeni kararların eğitimdeki etkilerini değerlendiren TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, zengin ve yoksul çocuklar arasında eğitime erişim makasının çok açıldığına dikkat çekti.

"Çocuklar arasındaki makas açıldı"

Sözcü'den Sultan Uçar'a konuşan Pehlivanoğlu; salgında, okulları 1 yıl gibi uzun süre kapalı tutan nadir ülkelerden biri maalesef Türkiye'dir. Dünya salgında, ‘öğrenme krizi' gerçeğiyle yüzleşti. Avrupa bu nedenle özellikle anaokulu ve ilkokulları açık tutmaya çalıştı. Gelinen noktada artık öğrenme yoksulluğundan bahsediliyor. Mali imkanları olan ile olmayan çocuklar arasındaki makas açıldı. Türkiye'de öğrenme yoksulluğunun yüzde 38'e çıktığı uluslararası raporlara da yansıdı.

Sosyal adalet ve ülkenin geleceği için bu çok büyük bir risk…

"Bu süreç 10 yaş altı için çok kritik bir dönem"

Uzaktan öğrenme özellikle 10 yaş altı için beyin gelişim fonksiyonları açısından imkansız. O nedenle dünya anaokulu ve ilkokulları öncelikli açtı. Türkiye'de o yaşlardaki zincir kazanımlar için yaz aylarında makul bir süre okulları yüz yüze eğitime açmalı. Çünkü halen bazı okulları açıp, bazılarını açamıyoruz.

Bu süreç 10 yaş altı için çok kritik bir dönem. Eğer, bu çocukları öğrenmiş kabul edersek, bu yılın kazanımlarını veremediğimiz için eğitim sistemi lego gibi ortasından çöker. Kayıpların kazanıma dönüşmesi için çok acil yeni bir müfredat düzenlemesine ihtiyaç var.

Türkiye bu süreçte, ölçme fonksiyonlarını yeterince yerine getiremedi. Bu nedenle OBP'nin bu yıl 8. ve 12. sınıflarda uygulanmaması gerekir. Uygulanırsa, notu şişirilen ile adil not verilen öğrenciler arasında çok büyük bir haksızlığa yol açılır. Çünkü, çok küçük bir puan bile binlerce öğrenciyi sıralamada çok geriye atıyor.

"Yaş gruplarına göre vaka ve hasta sayısı açıklanmalı"

Sağlık Bakanlığı, her ilde yaş gruplarına göre vaka ve hasta sayısını eskiden olduğu gibi açıklamalıdır. Veriler açıklanırsa, veliler çocuğunu güvende hisseder ve okula gönderir. Okullarda tedbirler alınıyor. Haritadaki mavi ve sarı illerdeki okulların da haftaya tamamen açılması gerekir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bankada parası olanlar dikkat! İşte en yüksek faizi veren bankalar listesi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hrant Dink davasında karar, bugün çıkacak
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ekrem İmamoğlu 'Divanhane' açıklaması: Suç duyurusunda bulunacağız
Şentürk Aydınyer kimdir Bitlis şehidi kaç yaşında hikayesi
TFF'den stat zeminleri için yeni talimatname
İETT otobüsünde mastürbasyon skandalında ilk duruşma! Yakalama kararı çıkartıldı
Eskişehir ve Şırnak'ta PKK/KCK soruşturması! 4 şüpheli gözaltında eski HDP'li yöneticiler de var
Nazmi Yılmaz kimdir Bitlis şehidi geride 1 yaşında oğlunu bıraktı
Gece kulübünde tanıştığı kadına aşık olan polise 16 ay kıdem durdurma cezası
Ersun Yanal, 2021'in yenilmeyen tek teknik direktörü
Yorumlar 2 yorum