BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Hrant Dink davasında karar, bugün çıkacak

14 yıl önce öldürülen Hrant Dink'e ilişkin, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 76 sanığın yargılandığı davada kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Abone ol

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 14 yıl önce öldürüldü.

Dink'in öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu 13’ü firari 76 sanık yargılanıyor.

Aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 76 sanığın yargılandığı davada sona gelindi.

68 sayfalık mütalaa dava dosyasında
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada 14 Aralık 2020 tarihinde duruşma savcısı, 68 sayfalık esas hakkındaki mütalaasını dava dosyasına sunmuştu.

51 sanığın cezalandırılmasını istendi
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in aralarında bulunduğu 13 firari sanığın dosyalarının ayrılmasını talep eden savcılık, 11 sanığın üzerine atılı suçlardan beraatini istemişti. Dava sürecinde hayatını kaybeden bir sanığın hakkındaki davanın düşürülmesini talep eden savcılık, 51 sanığın ise cezalandırılmasını istemişti.

Fuat Yılmazer'e 31 yıla kadar hapis istemi
Savcılık mütalaasında, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından 18 yıl 3 aydan 31 yıla kadar hapse mahkum edilmesini istemişti.

Ramazan Akyürek'e 40 yıla kadar hapis istemi
Mütalaada, İstihbarat Daire eski Başkanı sanık Ramazan Akyürek’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini isteyen savcılık, ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından 21 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Ercan Gün'e 10 yıla kadar hapis istemi
Sanık gazeteci Ercan Gün’ün, ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılmasını talep eden savcılık, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı sanık Ali Öz’ün ‘kasten öldürme’ ve ‘anayasayı ihlal’ suçlarından ayrı ayrı müebbet ve ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘görevi kötüye kullanma’ ile ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istemişti.

Bugün karar açıklanacak
Mahkeme 10 Şubat’ta görülen duruşmada savunmaların tamamlanması nedeniyle dosyayı incelemek üzere, duruşmayı bugüne ertelemişti.

Bugün görülecek olan 130’uncu celsede sanıkların son sözlerinin tamamlanmasının ardından kararın açıklanmasını bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu 'Divanhane' açıklaması: Suç duyurusunda bulunacağız
Esenler'de 'polis dövdü' dedi foyasını kameralar ortaya çıkardı
TFF'den stat zeminleri için yeni talimatname
TSK Personel Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
Eskişehir ve Şırnak'ta PKK/KCK soruşturması! 4 şüpheli gözaltında eski HDP'li yöneticiler de var
Nazmi Yılmaz kimdir Bitlis şehidi geride 1 yaşında oğlunu bıraktı
Gece kulübünde tanıştığı kadına aşık olan polise 16 ay kıdem durdurma cezası
Ersun Yanal, 2021'in yenilmeyen tek teknik direktörü
Kurt katliamına tepki yağdı! 60 saatte 216 kurt öldürüldü
Spor camiası tek yürek! Bitlis şehitleri için başsağlığı mesajı
Yorumlar