BIST 8.305
DOLAR 27,21
EURO 28,84
ALTIN 1.675,77
HABER /  GÜNCEL

TBMM Başkanı Şentop: İnfaz düzenlemesini bekledik yoksa 5 ismin vekilliği düşecekti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, dün vekilliği düşürülen üç milletvekiliyle ilgili işlem için yargı paketlerini ve infaz düzenlemelerini beklediklerini söyleyerek, "Normal şartlarda dünkü isimlere onlar da eklenecekti ve beş ismin milletvekilliği düşecekti" dedi. Şentop, diğer iki milletvekilinin de HDP'li olduğunu belirtti.

Abone ol

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekilliklerinin düşürülmesi ile ilgili açıklama yaptı.. Şentop, yargı paketlerini ve infaz düzenlemelerini beklediklerini belirterek "Normal şartlarda dünkü isimlere onlar da eklenecekti ve 5 ismin milletvekilliği düşecekti" dedi.

Habertürk yazarı Kübra Par’a konuşan Meclis Başkanı Şentop, “CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi 26 Kasım 2018’de, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farislioğulları ile ilgili tezkere ise Ocak 2020’de Meclis’e gönderildi. Biri 18 ay diğer 4 buçuk ay meclis Başkanlığı’nda bekletilmiş. Niye düne kadar beklediniz o halde?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Berberoğlu'nunki çok bekletildi'' 

Bu doğru. 4 buçuk ayın 48 gününde Meclis zaten toplandı, onu bir düşmek lazım. Daha önce farklı uygulamalar olmuş. Üç gün içinde okunan da var, 56 gün sonra okunan da var. İncelemeler yapılıyor. Mesela bize gelen dosyalarda bazen eksiklikler oluyor, bunların iadesi söz konusu olabiliyor.

Enis Berberoğlu’nunki çok bekletildi, doğrudur. 4 ay benden önce Binali Yıldırım Bey zamanında bekletilmiş. Ben gelince durumu inceledik. AYM’ye bireysel başvurusu var ama o kesinleşmeye engel değil. Birazdan onu ayrıca konuşalım.

Düne kadar bekleme durumu daha çok milletvekilinin lehine bir şey olabilir mi acaba düşüncesinden kaynaklanıyor. Daha önceki dönemlerde de olmuş. Mesela kanunlarda zaman zaman değişiklikler oluyor. Türk ceza kanununda değişiklik tartışmaları başlayınca acaba ceza alan vekillerin durumunu etkileyen bir değişiklik olur mu diye düşünmek gerekiyor. Çünkü Genel Kurul’da okunduktan sonra geri dönüşü yok.

“Milletvekilinin lehine olabilecek bir düzenleme olabilir mi” diye baktık çünkü yargı paketi ve afla ilgili tartışmalar vardı.

‘İstesem geldiği anda okuturum'' 

Örneğin HDP’li iki milletvekili ile ilgili başka dosyalar vardı. Biri Ocak 2019’da geldi, diğeri Haziran 2019’da geldi. Yargı paketi ve infaz düzenlemesine dair tartışmaların sonucunu bir görelim dedik. Nitekim cezalarının istinafta kesinleşme söz konusu iken ifade hürriyeti bağlamında temyiz hakkı tanındı. Dolayısıyla hükmün kesinleşme durumu ortadan kalktı. Normal şartlarda dünkü isimlere onlar da eklenecekti ve 5 ismin milletvekilliği düşecekti. Beklememiz sayesinde onlar lehine bir durum ortaya çıktı. Peki buna yetkim var mı? Aslında yok. İstesem geldiği anda Genel Kurul’da okuturum, ama bu anlamda bir teamül var.

Yargı paketleri ekim ayı gibi netleşmişti. Sonrasında da yargı bunu nasıl uygulayacak diye görmek için bekledik. AYM’ye bireysel başvurusu var ama o kesinleşmeye engel değil.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Yeni istihdam paketi Erdoğan'ın masasında! İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzayabilir
Foto Galeri Yeni istihdam paketi Erdoğan'ın masasında! İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzayabilir Galeriye Gözat