BIST 1.418
DOLAR 8,60
EURO 10,14
ALTIN 487,57
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Tapu harcında yeni dönem! Bakan Murat Kurum açıkladı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konut alım satımında az tapu harcı ödemek için evin değerinin düşük gösterilmesi dönemini bitirecek vergi düzenlemesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Abone ol

Bakan Kurum, Verimlilik Vakfı tarafından Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret etti. Yerli ve yabancı 155 teknoloji firmasının katıldığı fuarda stantları gezen Bakan Kurum, firmaların çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. Bakan Kurum, sanal gerçeklik gözlüğü takarak, sanal ortamda 16 milyon yapıyı 3 boyutlu olarak inceledi.

Bakan Kurum, teknolojiyi kullanırken verimlilik ve tasarruftan istifade edildiğini belirterek "Şehirlerimizde, köylerimizde artık teknolojinin tüm boyutlarını kullanmaya başladık. Bakanlık olarak  belediyelerimizle, belediye projesini yürütüyoruz. Bu projenin bir paydaşı da İçişleri Bakanlığı, hem onların hem de bizim yaptığımız yazılımlar var. Yazılımların büyük bir kısmı bitti. Önümüzdeki sene tüm yazılımları vatandaşların kullanımına açacağız. Bu sayede vatandaşlarımız da teknolojinin nimetlerinden her noktada faydalanacaklar" dedi.

'AKILLI ŞEHİRLER PROJESİ'

Bakan Kurum, diğer taraftan 'akıllı şehirler' projesi olduğunu hatırlatarak, "Coğrafi Bilgi  Sistemleri Genel Müdürlüğümüz bünyesinde artık bilgilerin tek genel müdürlükte toplandığı ve genel müdürlük bünyesinde tek portal üzerinden tüm Türkiye'ye, ilgili kurumlara dağıtıldığı sisteme geçiyoruz. Bunun için kararname hazırlığı içindeyiz. Bittiği zaman yapacağımız düzenlemelerle birlikte tüm belediyelerimiz dijital olarak imar planlarını yine tapu kadastro, alt yapı, harita bilgilerinin hepsini bu genel müdürlük bünyesindeki portaldan elde edecekler. Bu, bilgi kirliliğini de ortadan kaldıracak, daha hızlı işlemler yapacak adımları atacağız" diye konuştu.

KAÇAK YAPILAŞMAYA 'AKILLI GÖZ'

Türkiye’de 16 milyon yapıyı 3 boyutlu olarak ayağa kaldırdıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Binaların oturum alanları artık elimizde dijital olarak mevcut. Bu bilgiler sayesinde bundan sonraki süreçte 'akıllı göz' diyeceğimiz sistemlerle birlikte kaçak yapılaşmaya ilişkin ciddi bir adım atacağız. Yapılan kaçak yapıları anında tespit etmek suretiyle gerekli cezai işlemleri yapacağımız önemi bir düzenlene olacak. İstanbul’da dijital bir şehir kuruyoruz. Esenler bölgemizde 60 bin konutu içeren içinde her türlü akıllı konutlara dair her türlü projenin yer aldığı bir projeyi de burada kuruyoruz. Türkiye’de belediyelerimizle bu tür uygulamaların sayısını artıracağız" ifadelerini kullandı.

'ADALETSİZLİĞİ GİDERECEĞİZ'

Bakan Kurum, soru üzerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve daha az tapu harcı ödemek için evin değerinin düşük gösterilmesi dönemini sona erdirecek düzenlemeyi değerlendirdi. Bakan Kurum, "Vatandaşımız konutu kaç liradan alıp, satıyorsa aynı değerden de tapuda bedelini göstersin, şu anda haksız bir rekabet söz konusu. Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak beyan değeri neyse onu göstermeyebiliyor. Adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, değer neyse buna ilişkin tapu harcının o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki haksızlığı da gidermiş olacağız" dedi.

'SPK ONAYLI EKSPERTİZ FİRMALARI YAPACAK'

Türkiye’de 20 milyon bina olduğunu, her yıl 1 milyon 200 bin konut satışı gerçekleştiğini, bunun yaklaşık 600 bininin yeni, diğerlerinin ikinci el olduğunu vurgulayan Kurum, "Gayrimenkul firmaları sattığı değerlerin gerçeğini beyan etmek zorundadır. Buna ilişkin birçok firma çalışmaktadır. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, aynı zamanda SPK onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak. Bir binada birkaç derleme olduktan sonra 3 boyutlu haritalarla o değerlemeleri katına göre genel müdürlüğümüz dağıtacak. Bu bir süreç alacak. 20 milyon binanın değerlemesi kolay değil. SPK lisanslı firmalarca yapılmış değerlemeler var. Onları da dikkate alacağız, bu değerlemelerin bir kısmı da elimizde mevcut. Ortadaki haksızlığı, adaletsizliği gidereceğimiz önemli bir adım atacağız bu sayede."

Konut alım satımlarında alıcı ve satıcı tarafından yüzde 2’şer oranında tapu harcı ödeniyor. Harç, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilen değer üzerinden hesaplanıyor.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre yeni düzenleme uyarınca, gayrimenkulün devir bedeli, emlak vergisi değerinin yanı sıra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği değerin altında olamayacak. Yeni düzenleme 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Ev satarken ekspertiz raporu istenecek

Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, milletvekillerinin soruları üzerine değer tespitinin nasıl yapılacağını anlattı. Adlı, gayrimenkul değerinin, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından yetkilendirilen şirket ve gayrimenkul değerleme uzmanlarının hazırlayacağı rapor ile tespit edileceğini söyledi. Gayrimenkul satmak isteyenlerin önce tapuya başvurup değerleme uzmanı isteyeceğini kaydeden Adlı, uzmanlarca hazırlanacak rapora iki defa itiraz hakkı tanınacağını anlattı. Adlı, bankaların değer tespitini 650 TL’ye yaptırdığını, kendilerinin 450-500 TL ücretle yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Vatandaş, itiraz durumunda ilk iki rapor için ücret ödeyecek, üçüncüsü için ödemeyecek. Vatandaşın uzman arayışına girmeyeceğini, uzmanların sistemden seçileceğini kaydeden Adlı, şu anda 140 şirket ve 9 bin dolayında değerleme uzmanı bulunduğunu söyledi.

Ana caddeye hastaneye mesafeye bakılacak

CHP’li Akif Hamzaçebi, devletin alacağı harcın matrahının özel şirket tarafından belirlenmesinin doğru olmadığını belirtirken, Zeki Adlı, bu şirketlerin SPK tarafından lisanslandırıldığını söyledi. Adlı, değer tespiti yapılırken gayrimenkulün zemini, hastaneye ana caddeye mesafesi, cephesi, inşaatta kullanılan malzemenin cinsi gibi 20-30 değişkenin dikkate alınacağını ifade etti.

Adlı, değer tespitinin 2 gün içinde tamamlanacağını, satıcının, müşteriyi bulup getirdiği zaman satış için beklemeyeceğini söyledi. Zeki Adlı, bu uygulamanın 6 ay sonra başlayacağını belirtti.

Tapu harcında indirim sinyali

Büyükşehirlerde konut satışlarında alıcı ve satıcı tarafından yüzde 2’şer oranında tapu harcı alınıyor. Gayrimenkul piyasasını canlandırmak amacıyla yıl sonuna kadar bu oran yüzde 1.5 olarak uygulanıyor.

Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, gayrimenkul devir işlemlerinin gerçek değer üzerinden yapılmaya başlamasıyla bu oranların düşürülmesi konusunda bir hazırlık olduğunu bildiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinç, yeni sistem layıkıyla uygulanmaya başladığında alım satım işlemlerinin gerçek değer üzerinden gösterileceğini, dolayısıyla şu anki oranlara ihtiyaç kalmayacağını belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da 3 kedi 1 köpek evinde ölen sahibinin cesedini yedi
İstanbul'da 3 kedi 1 köpek evinde ölen sahibinin cesedini yedi
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu rest çekti Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu rest çekti Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz
Basit tatlı tarifleri peynirli irmik helvası nasıl yapılır?
Basit tatlı tarifleri peynirli irmik helvası nasıl yapılır?
Beşiktaş'a mı geliyor? Anderson Talisca hakkında flaş gelişme
Beşiktaş'a mı geliyor? Anderson Talisca hakkında flaş gelişme
Citroen'den Kasım ayı kampanyası
Citroen'den Kasım ayı kampanyası
Fenerbahçeli taraftar grubu Koray Şener'i unutmadı
Fenerbahçeli taraftar grubu Koray Şener'i unutmadı
Kısa bacaklı kadınlar nasıl giyinmeli pantolon bot ayakkabalı elbise önerileri
Kısa bacaklı kadınlar nasıl giyinmeli pantolon bot ayakkabalı elbise önerileri
Kova burçları aşkta ayrılık görünüyor Kasım 2019 aylık burç yorumları
Kova burçları aşkta ayrılık görünüyor Kasım 2019 aylık burç yorumları
Altını ıslatan çocuklar için bitkisel tedavi günde 3 fincan içirirseniz...
Altını ıslatan çocuklar için bitkisel tedavi günde 3 fincan içirirseniz...