BIST 1.542
DOLAR 7,52
EURO 8,98
ALTIN 414,13
HABER /  GÜNCEL

Sosyal mesafeli uçmanın bedeli ağır olacak

Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği, uçuşlarda sosyal mesafenin salgını önlemeyeceğini ve zorunlu tutulursa bilet fiyatlarının yüzde 54'e kadar artması gerektiğini söyledi.

Abone ol

Son 50 yıldır bir uçağa daha fazla yolcu koymanın yollarını arayan sivil havacılıkta Kovid-19 pandemisi nedeniyle sağlık otoritelerince önerilen sosyal mesafeye yanıt geldi.Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) uçaklarda boş koltuk bırakmanın salgını önlemeyeceğini ifade ederek, "Sosyal mesafe uygulanırsa fiyatların ciddi oranda artması gerekir" dedi.Dünya'dan Hilal Sarı'nın haberine göre, IATA uçuşlarda yolcuların yüzlerini koruyucu bir eşya veya maske ile kapatmasını, mürettebatın ise maske takmasını öneriyor.

Bilet ücretleri yüzde 43 ila 54 artması beklenir
IATA’dan yapılan açıklamada, "Sektörün ortalama kâr eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” ifadeleri kullanıldı.IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac, CNN’e yaptığı açıklamada “Bu koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu yok” dedi. Boş koltuk uygulaması kuruluşa göre doluluğu farklı uçak tiplerinde yüzde 30 ila 50 düşürüyor.

Seyahat sektöründe iyileşmeye en az 18 ay var
Dubai merkezli Emirates, pandeminin 2020- 21 performansını sert vurmasını beklediklerini belirtti ve “Seyahat sektöründe iyileşmeye en az 18 ay var” ifadelerine vurgu yaptı.Ucuz havayolu şirketi Wizz Air CEO’su József Váradi ise mayısta yüzde 10 kapasite başladıklarını ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına paralel yaza yüzde 70 kapasite öngördüklerini belirtiyor. Şirket, pazarı hareketlendirmek için ‘çok ucuz’ bilet sunmayı planlıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı! Bir önceki aya göre işsizlik azaldı
İBB İstatistik Ofisi sonuçları açıkladı! Her 7 haneden 1'i belediyeden yardım istedi
Altın haftaya sakin başladı! Gram altın çeyrek ve cumhuriyet altını ne kadar?
İki itfaiye eri şehit oldu Ahmet Hakan'dan Ekrem İmamoğlu'na çağrı
Makbule Karabudak kimdir Survivor 2020'den elendi koronavirüs oldu
Abdulkadir Selvi’den dikkat çeken ifadeler! Erdoğan hangi senaryoya çalışıyor?’
İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tükek: Binin altına düşmedikçe normalleşmeden söz edilmemeli
11 Mayıs evde bakım maaşı hangi illerde yattı yeni sorgulama
Bakan Ersoy açıkladı! Türkiye'ye gelen her yolcuya korona testi yapılacak
Ahmet Hakan: 11 Mayıs’ı amma da gözümüzde büyüttük
Yorumlar 1 yorum