HABER /  GÜNCEL

Savunma Sanayi Başkanı Demir'den kritik F-35 açıklaması!

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, "Türkiye zorunlu olmadıkça yabancı ekipman satın almayacak'' diye konuştu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 ortaklığının askıya alınmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

"Türk şirketleri ilk başta belirli bir kayba uğrayabilir." diyen İsmail Demir, ABD'nin kararını resmi olarak iletmesini beklediklerini belirterek Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, "F-35 ortaklık sürecinden Türkiye’yi dışlamak tek taraflı alınabilecek bir karar değildir" dedi. 

"Proje ortaklarının zararına olacak"

F-35'ler konusunda Türkiye Cumhuriyeti ve Türk şirketlerinin üzerlerine düşeni yaptığını ve yapacağını belirten Demir, F-35 ortaklık sürecinde Türkiye'yi dışlamanın tek taraflı alınabilecek bir karar olmadığını vurgulayarak, Türkiye'nin haklarının mahfuz olduğunu aktardı. Türkiye'nin projeden dışlanmasının uçak başına 7-8 milyondan 10 milyon dolara varan bir ilave maliyet getirebileceğini ve bunun proje ortaklarının zararına olacağını ifade eden Demir, Türk şirketlerine şimdiye kadar olumsuz bir durumun ulaşmadığını, aksine siparişlerin devam ettiğinin altını çizdi. 

"Tek taraflı alınabilecek bir karar değildir"

Demir, "F-35 ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Türk şirketleri üzerlerine düşen her türlü yükümlülüğü anlaşmalar çerçevesinde eksiksiz yerine getirmişler ve getireceklerdir. F-35 ortaklık sürecinden Türkiye’yi dışlamak tek taraflı alınabilecek bir karar değildir. Bu konudaki haklarımız mahfuzdur. Türkiye’nin imalat sürecinden dışlanması uçak başına 7-8 milyondan 10 milyon dolara varan bir ilave maliyet getirebilecek ve program ortaklarının zararına olacaktır. Türk şirketlerine şimdiye kadar olumsuz bir durum ulaşmamıştır, aksine siparişlerine devam etmektedirler” ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı Türkiye'nin F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır" denildi. Hemen sonrasında Pentagon'dan yapılan duyuru ile de Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığı açıklandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bakanlık kırmızı alarm verdi! 4 şehir için acil durum Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
Okulların açılış tarihi ne zaman 2019 ayın kaçınca açılıyor?
Eski Pakistan Başbakanı Abbasi tutuklandı
İran Devrim Muhafızları Körfez'de yabancı bir petrol tankerini ele geçirdi
2019 Kurban bayramı tarihi ne ayın kaçında başlıyor?
UMKE ne demek UMKE açılıyo UMKE'ye nasıl başvuru yapılır?
Yorumlar 33 yorum