BIST 114.809
DOLAR 6,87
EURO 7,77
ALTIN 397,05
HABER /  POLİTİKA

Savunma Sanayi Başkanı Demir ABD'ye F-35'ler için gözdağı verdi!

ABD'nin F-35 kararını değerlendiren Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, "F-35 programından çıkartılmamızın hukuki zemini yok. Bize başka bir yol bırakılmazsa başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık" diye konuştu.

Abone ol

TGRT Haber'de Ankara temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, S-400'lerle ilgili olarak da "İkinci bölüm sevkiyatı gelecek yıl başlayabilir. Kumanda tabii ki Türkiye'nin elinde olacak" ifadelerini kullandı.

"Personelimiz içeri alınmazsa ödemeleri yapmayız"

İsmail Demir'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

F-35 programında yükümlülüklerimizi yaptık. Programından çıkarılmamızın hukuki zemini yok. Personelimiz içeri alınmazsa ödemeleri yapmayız. F-35 projesinde kalma arzumuzu ilettik. ABD'nin F-35 konusunda yaklaşımı 'Ben yaptım oldu' şeklindedir. Proje ortaklarından bağımsız alınan bir karardır. Türkiye'nin F-35 program ortaklığı hali hazırda devam ediyor. Bize başka bir yol bırakılmazsa başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık"

"Olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var"

Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir. MMU'nun A, B, C modelleri gelebilir. F-35 konusunda olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var. Olanda hayır vardır deriz yolumuza devam ederiz. MMU projesinde hayalperest değiliz ayaklarımız yere basıyor. BAE systems firmasından danışmanlık alınıyor. Alt sistem geliştirme çalışmalarımız devam ediyor."

"Komuta tamamiyle Türkiye'nin elinde olacak"

F-35 İle S-400'ün aynı ortamda olmasında sorun yok. S-400 sevkiyatının 2.bölümü gelecek yıl başlayabilir. Amerikalılar S-400 ve F-35 bir arada çalışamaz argümanını destekleyecek hiçbir teknik açıklama yapmadı. S-400'ün komutası tamamiyle Türkiye'nin elinde olacak. Bu sistemle Türkiye'nin istemediği hiçbir şey yapılamaz. S-400'ün balistik füze önleme kabiliyeti yok şeklinde bir argüman yanlıştır. S-400'lerin balistik füze önleme kabiliyeti var. Bu füzeler tek çeşit değil. Her sistemin kendine göre kısıtlamaları var.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Optimar'dan çok konuşulacak anket sonuçları! Öyle gerçekler ortaya çıktı ki... Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2019-220 eğitim yılı sınıf yaş tablosu MEB okula başlama yaşı kaç?
S-400'lerde ikinci bölüm sevkiyatının başlayacağı tarih belli oldu
AÖF 3 ders sınavı ne zaman açıklanacak 2019 başvuru tarihleri
Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Bayram tatili tartışması TT oldu
Güney Kore'de Cristiano Ronaldo krizi
Yasin Obuz aslen nereli yaşı kaç Yasin Obuz boyu ve kilosu kaç?
Yorumlar 5 yorum