BIST 8.094
DOLAR 28,92
EURO 31,82
ALTIN 1.896,04
HABER /  GÜNCEL

Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan son dakika Afganistan'dan çekilme açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Afganistan'tan yapılacak tahliyeler ile ilgili konuştu. İlk kafilenin saat 11.45'te Ankara'da olması bekleniyor. MSB açıklamasında "Afgan halkı isterse yanlarındayız" vurgusu da yapıldı.

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'da kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirmenin gururuyla Mehmetçiğin Afganistan'dan tahliyesine başlandığını belirterek, "İntikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

Bakan Akar, AA muhabirinin, Türk askerinin Afganistan'dan tahliyesine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Afganistan'da kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirmenin gururuyla Mehmetçiğin Afganistan'dan tahliyesine başlandığını dile getiren Akar, şunları söyledi:

"Havaalanında olağan dışı yoğunluğa ve şartlara rağmen önemli bir aksaklık olmadan TSK personeli planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede beraber çalıştığımız müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir."

THY: Uçak havalandı

THY tarafından Türk askerlerinin de içinde olduğu tahliye uçağının İslamabad'dan havalandığı ve Ankara'ya ineceği açıklandı. İlk kafilenin 11.45'te Ankara'da olması bekleniyor.

MSB açıklaması: Geri dönüyoruz

MSB'den yapılan açıklamada, TSK'nın 2002'den bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Kabil'de kavurucu sıcaklarda çocuklar perişan bekliyor! Türk askerinden halka merhametle yardım eli
Foto Galeri Kabil'de kavurucu sıcaklarda çocuklar perişan bekliyor! Türk askerinden halka merhametle yardım eli Galeriye Gözat