BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

Putin'den flaş Türkiye açıklamaları açıkça dedi ki...

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık basın toplantısında Türkiye'yi vurdu. Türkiye'ye öfkesi dinmeyen Putin S400 füzeleri ile tehdit etti. Putin'in bu açıklamalarını dünya izledi.

Abone ol

RUSYA uçağının vurulmasının ardından Türkiye'ye yaptırım savaşı açan Vladimir Putin geleneksel yıl sonu toplantısında zehir zemberek konuştu.

Dünya kanalları tarafından canlı verilen açıklamalarında Putin Türkiye'yi ABD'ye 'yalakalık' yapmakla itham etti. Putin tehditler de savurdu. Suriye hava sahasına geçecek Türk uçaklarını S400 füzeleri ile vurma tehdidinde bulundu. 

Putin'in yıllık basın toplantısı 3 saat 8 dakika sürdü. Rus lider, bu süre zarfında 32 gazetecinin sorusuna yanıt verdi. En çok soru Türkiye konusunda geldi. Putin'in en ateşli yanıtları da Türkiye'ye yönelikti. İşte zehir zemberek Türkiye açıklamaları;

PUTİNATATÜRK MEZARINDA TERS DÖNMÜŞTÜR

-Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür.

-Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum.

TÜRKİYE'Yİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUZ

-Biz Türkiye’yi düşman olarak görmüyoruz. Türkiye, Hava Kuvvetleri’mize karşı düşmanca bir eylemde bulundu. Ama Türkiye’ye düşman ülke olarak yaklaştığımızı söyleyemeyiz. İlişkilerimiz bozuldu, evet. Bu durumdan nasıl çıkarız bilmiyorum. Top bizde değil, Türkiye’nin tarafında.

FLAŞTÜRKİYE'Yİ S400 FÜZELERİ İLE AÇIKÇA TEHDİT ETTİ

-Türkiye uçağımızı düşürdükten sonra oradan (Suriye'den) çekileceğimizi mi düşündü? Rusya öyle bir ülke değil. Suriye'deki varlığımızı güçlendirdik.

-Suriye'de artık S-400 hava savunma sistemlerimiz var. Türkiye eskiden Suriye'nin hava sahasını sürekli olarak ihlal ediyordu. İsterse, buyursun şimdi de etsin.

ŞOKTÜRKLER ABD'LİLERİ YALAMAK İSTEMİŞTİR

 -Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum.

-Türkiye yönetiminden birileri Amerikalıların bir tarafını yalamaya (İngilizce lick) karar vermiş olabilir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir.

G20TÜRKİYE TÜRKMENLERİ BİZE SÖYLEMEDİ

-Biz Türkiye ile işbirliğini reddetmedik. Antalya’ya G20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm.

-Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular.

-Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik.

UÇAKTÜRKİYE NATO'NUN ARKASINA SAKLANDI

-Türkiye yönetiminin uçağımızı düşürmesini, dostça bir adım olarak değil düşmanca bir adım olarak değerlendiriyoruz.

-Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO'nun arkasına saklandı.

ALKIŞSURİYE'DE 'ÜS' SÖZÜ ALKIŞLANDI

-Suriye’de neden geçici üsse ihtiyaç duyalım ki? Ama eğer birileri Rusya'nın üs elde etmesini isterse, bunu elde ederiz. (Putin'in bu sözleri alkışlandı)

-Suriye'de kalıcı bir üsse ihtiyacımız var mı emin değilim. Zira sınırlarımızdan binlerce kilometre uzağındaki herhangi birini vuracak güçte silahlarımız var.

SURİYEPOLİTİKAMIZI DEĞİŞTİRMEDİK

-Suriye krizi konusundaki tutumumuzu değiştirmedik. Suriye’yi kimin yöneteceğine dış güçler karar veremez. Rusya, Suriye krizinin tüm tarafları memnun edecek şekilde çözülmesi için çaba gösterecek.  Suriye’de siyasi çözüm mümkün. Bunun erken gerçekleşmesi daha iyi olur.

 -Rusya’nın Suriye krizinin çözümü için bir planı var ve planımızdaki kilit konular ABD’nin görüşleriyle de uyuşuyor. Uzlaşı içinde olduğumuz noktalar, anayasa üzerinde ortak çalışma yapılması ve seçim düzenlenmesi.

IŞİDBİR YERDE 10 BİN PETROL TANKERİ VAR

-Suriye’de çalışmış petrol taşıyan konvoylara hava saldırıları düzenlemeye başladık. Şimdi görüyoruz ki gece vakti 5-15 araçla petrol taşıyorlar. Irak’a doğru yeni bir petrol kaçakçılığı yolu oluştu. Bu yol Irak ve Irak Kürdistan’ı üzerinden geçiyor. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan (Irak Kürdistanı'ndaki) tek bir yerde 11 bin petrol tankerinin tespit edildiği fotoğrafı göstermesini istiyorum. Bu bir kabus.

SURİYE'DE RUSYA NE ZAMANA KADAR VURACAK?

-Suriye'deki hava operasyonlarımızı Suriye ordusunun kara harekatları devam ettiği sürece sürdüreceğiz. Harekatlar bitince Suriye'deki güçlerimizi 2 gün içinde geri çekebiliriz.

SURİYE'DE SAVAŞ BAŞLATMALADIK

-Biz Suriye'de savaş başlatmadık. Bu ülkede sadece bazı operasyonlar düzenliyoruz. Bu operasyonlar da bütçemize önemli bir yük getirmiyor.

DETAYSAATİNİ ÇIKARIP MASAYA KOYDU

Vladimir Putin Rusya ekonomisini anlattıktan sonra saatini çıkartıp masaya koydu. Putin yılsonu toplantılarında rekor kırması ile biliniyor. 2008 yılında tam 4 saat 40 dakikada boyunca gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Bu yıl da yeni bir rekor gelebilir.

Guardian muhabiri Shaun Walker, salondaki gazetecilerden birinin Putin'in dikkatini çekip soru yöneltebilmek için üzerinde 'Bebek bekliyorum' yazan bir pankart tuttuğunu aktardı.

VİZEYÜZÜNE TÜKÜRMEK ANLAMINA GELİYOR

-(Eski Gürcistan lideri) Mihail Saakaşvili'ye Ukrayna'da görev verilmesi, Ukrayna halkının yüzüne tükürmek anlamına geliyor. Ukrayna'yı dışarıdan yönetim altına soktular.

-Gürcistan vatandaşları için vize rejimi uygulamasını kaldırmaya hazırız.

BORÇRUSYA DIŞ BORCU YÜZDE 13 AZALDI

-Rusya ekonomisi 2015'in ikinci çeyreğinde istikrar emareleri gösteriyor. Sermaye çıkışı belirgin oranda azaldı. İstatistikler Rusya ekonomisinin krizin en kötü dönemini geride bıraktığını gösteriyor. Uluslararası kredi kuruluşları karşısındaki tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz.Dış borcumuz yüzde 13 oranında azaldı. Rusya'nın dış borcunun azalması, Batı'nın yaptırımlarının Rusya için oluşturduğu olumlu bir yöne işaret ediyor.

PETROLPETROL FİYATLARI DÜŞÜNCE...

-"Geçen yılki açıklamalarımızda, ekonomimizin dış faktörlere büyük oranda bağlı olduğunu bilerek ve petrol fiyatlarının 100 dolar olacağını düşünerek, bütün alanlardaki parametreleri ve kalkınma planlarımızı buna göre hazırladık. Ancak geçen senenin sonunda tüm planlarımızı değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü petrol fiyatı 100 dolardan 50 dolara geriledi. Şimdi 38 dolar. Bu nedenle her şeyi düzeltmek zorunda kaldık."

PUTİN'E SORU SORMAK ZOR

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘yılsonu büyük basın toplantısına’ yerli ve yabancı gazeteciler rekor düzeyde ilgi gösterdi. Yaklaşık 1400 gazeteci, toplantı için akreditasyon yaptırdı. Ancak hepsinin Putin’e soru yöneltme şansı çok az. Bu nedenle bazı gazeteciler, Putin’in dikkatini çekebilmek adına üzerinde Rusya’da popüler olan siyasi içerikli sloganlar yazılı özel pankartlar hazırladı.

ÖNCEKİ HABERLER
 Vladimir Putin Kremlin'de rekor kırdı
Vladimir Putin Kremlin'de rekor kırdı
AÖF sonuçları sistem sorgu ekranı açıklanıyor
AÖF sonuçları sistem sorgu ekranı açıklanıyor
Star Wars: The Force Awakens filmine büyük ilgi
Star Wars: The Force Awakens filmine büyük ilgi
Ünlü işadamı Kadir Has Üniversitesi'nde
Ünlü işadamı Kadir Has Üniversitesi'nde
Ermenistandan, Azerbaycan cephe hattına saldırı
Ermenistandan, Azerbaycan cephe hattına saldırı
Türkiye uyarmıştı Rusya o bölgeye operasyon yapacak
Türkiye uyarmıştı Rusya o bölgeye operasyon yapacak
Fed yorumları Türkiye için zor bir yıl olacak!
Fed yorumları Türkiye için zor bir yıl olacak!
Gülen'in çöktüğü gün! Meğer neler olmuş...
Gülen'in çöktüğü gün! Meğer neler olmuş...
Bu ilde yaşayan asgari ücretlilere konut müjdesi!
Bu ilde yaşayan asgari ücretlilere konut müjdesi!
Singapur uzaya 6 gözlem uydusu gönderdi
Singapur uzaya 6 gözlem uydusu gönderdi