BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  EKONOMİ

Özgür Demirtaş ile Akit Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı birbirine girdi! 'Benzin zammı' kavgası nerelere gitti?

Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı ile ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, benzin fiyatlarındaki indirim üzerine karıştı. Benzin indirimi atışması 'İslami değerlere saldırı' polemiğine döndü. İkili arasındaki polemik sosyal medyanın gündemi oldu.

Abone ol

Dolardaki gerileme ve brent petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası benzin fiyatlarında peş peşe iki indirim geldi. Benzin indirimi nedeniyle Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı ile ekonomist Prof. Özgür Demirtaş arasında sosyal medyada polemik yaşandı. Gazeteci Hacı Yakışıklı benzin indirimlerinden sonra sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:


“Benzine 1 Haziran’dan sonra yapılan zamların tamamı geri alındı. Benzin bu geceden itibaren 25 TL seviyelerine döndü. Daha da düşer inşallah. Asgari ücretin 5,500 olması bir ölçüde rahatlattı. Ancak büyük marketleri çok sıkı denetleyerek fırsatçılığa izin verilmemeli!” Özgür Demirtaş ise “İnşallah, Maşallah…” ifadeleriyle Yeni Akit temsilcisini eleştirdi.

Demirtaş’ın eleştirilerine karşılık olarak ise Hacı Yakışıklı, “Zoruna mı gitti? İnşaallah Türkiye küresel bir güç olduğu gibi dünyaya yön veren ülke de olacak. İslami değerleri “alay etmek” için kullananlar bu ideali anlamakta zorlanabilir. Dolayısıyla zorlarına da gidebilir. Gidere gider :)” yanıtını verdi.

Bu sözler karşısında Demirtaş, “İslam dinini çıkarlarına alet etme. Ekonomi senin gibi bir gazetecinin İnşallah, Maşallah’ı ile yönetilmez. İslam dinine göre İnşallah kelimesini kullanmadan önce matematiğin getirdiklerini yapman lazım. İnsanların dini duyguları ile oynama. İşini düzgün yap” diye konuştu.

Demirtaş’a yanıt veren Yakışıklı ise “ Benzin fiyatları daha da düşer inşallah diyince İslam’ı çıkar için kullanıyorlar zanneden zihniyet Ebu Cehil’den beri yaşıyor. Bilimsellik yol göstermektir, Türkiye’yi karalamak değildir! Prof’luk sizi tek başına muteber yapmaz. “Yeni olan” çözüm odaklı hiçbir şeyiniz yok!” ifadelerini kullandı.

Bu sözlere Demirtaş da “ Benzin fiyatları sadece İnşallah diyince düşmez Hacı bey. Bakın İslam dini akıl dinidir. Her şeyi yanlış yapıp inşallah diyerek işinizi halletme dini değildir. Önce doğru para politikası ile Türk lirasının değerini korumalısınız ki benzin fiyatları düşsün” ifadeleriyle yanıt verince polemik büyüdü.

Bir süre daha tartışan ikilinin polemiği Hacı Yakışıklı’nın “Tabii iş bilene verilir. Milletimiz sizin de dediğiniz gibi 19 yıldır işi bilene veriyor. Sürekli din vurgusu yapıp inşallah denilmesini eleştirmeniz bilimsel mi? Olmasa gerek. Bu bir zihniyet mevzusu. İnşallah Maşallah diye istihza ettiğiniz yorumum gerçeğe dayalı” ifadeleriyle sona erdi.

İkili arasında yaşanan bu tartışma sosyal medyada gündeme oturdu.