BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

meb e okul 2022 LGS tercih sonuçları hangi okula girdim, nasıl bakarım?

LGS tercih sonuçları 2022 MEB sorgulama ekranında açıldı. Milyonlarca öğrenci hayalindeki lise için 10 tercih yaptı ve bugün MEB tarafından LGS tercih sonuçları saat 08.30'da erişime açıldı. LGS tercih sonuçları meb.gov.tr adresinden TC ve öğrenci numarası ile erişime açıldı. Peki LGS tercih sonuçları nereden bakılır, LGS tercih sonuçlarına nasıl bakılır?

Abone ol

Nefesler tutuldu, LGS tercih sonuçları bugün MEB tarafından öğrencilerin erişimine açıldı. Hayalindeki liseye girmek için öğrenciler 10 tercih yaptı ve bugün yerleştirme, tercih sonuçları açıklandı. Peki LGS tercih sonuçlarına nereden bakılır, 2022 MEB LGS tercih sonuçlarına nasıl bakılır, hangi liseye yerleştim öğrenmek için haberimizde kalın...

LGS tercih sonuçlarına nereden bakılır: LGS tercih sonuçlarına nereden bakarım, nereye yerleştim sorularının yanıtı ise binlerce öğrencinin ilk gündemi. Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi sınavı sonrasında katılım gösteren binlerce öğrenci lise hayatlarını belirleyecek olan sınavın tercih sonuçlarını meb.gov.tr adresinden sorgulayabilecek. 

LGS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS nakil dönemi ne zaman?

LGS adayları, 25-29 Temmuz'da yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvurularını yapacak ve sonuçlar 1 Ağustos'ta ilan edilecek. 1-5 Ağustos'ta yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları alınacak ve sonuçlar 8 Ağustos'ta açıklanacak.

Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 9-17 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 19 Ağustos'ta belli olacak.

LGS tercih sonuçları sonrası nakiller nasıl yapılacak?

Nakiller için her dönemde, "merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar" için en fazla 3, "yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar" için en fazla 3, "pansiyonlu okullar" için de en fazla 3 okul tercih edilebilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercih edebilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Kaç öğrenci tam puan aldı: Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı yüzde 56,04 ile 200-299 oldu.

Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular, önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

Yüz yüze eğitime kesintisiz devam edildiği eğitim öğretim yılının ardından gerçekleştirilen sınavda matematik ve fen bilimleri alt testlerinde doğru cevap sayısı ortalamalarının 2021 yılına göre kısmen artış gösterdiği görüldü.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
LGS tercih sonuçları 2022 nereden bakılır MEB LGS tercih sonuçlarına bakma ekranı
Foto Galeri LGS tercih sonuçları 2022 nereden bakılır MEB LGS tercih sonuçlarına bakma ekranı Galeriye Gözat