BIST 1.092
DOLAR 7,04
EURO 8,40
ALTIN 462,10
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Malatya'da öğretmen Ayasofya caminin açılış sevincini tabloya işledi

MALATYA'da görsel sanatlar öğretmeni, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin resmini ahşap yakma sanatıyla ay yıldız içine nakşetti.

Abone ol

Malatya'nın Darende ilçesinde görsel sanatlar öğretmeni olan Belma Başeğmez, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılış sevincine ortak olmak üzere bir çalışma yaptı.

Bir hafta süren ve bugün sabah tamamlanan ahşap yakma tekniğiyle ay yıldız içine Ayasofya-i Kebir Camii'nin resminin işlendiği tablo, bugün gerçekleştirilen cami açılışı anısına görevli olduğu okulda sergilenmeye başladı.

"Bu ana şahitlik yaparken çok mutluyuz'' 

Öğretmen Başeğmez, Ayasofya-i Kebir Camii'nin ibadete açılmasında emeği geçenleri minnet ve şükranla andığını belirterek,"Bu eserde fetih camisi niteliğinde ve kılıç hakkı olan Ayasofya-i Kebir Camii'nin hilal içinde yer alması tekrar aslına, yani cami statüsüne dönmesini temsil etmektedir. Yıldız ise şehitlerimizi, yani aslında 1453'te İstanbul'un fethini anlatır. Bu vesile ile bizler de ecdada layık olmanın en güzel örneği sergilenirken, tüm dünya ve İslam alemi olarak bu önemli ana şahitlik yaparken çok mutluyuz. Allah'a hamd ve şükrediyoruz." dedi.

Başeğmez, "Ayasofya'nın tekrar fetih camisi olarak açılması ayrı bir incelik, zarafet ve nasibin var olduğunu göstermektedir. Devlet büyüklerimize en kalbi duygularla şükranlarımızı sunuyoruz." ifadesini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Zilhice namazı nasıl niyet edilerek kılınır rekatlarda hangi dua okunur?
Berat Albayrak'tan 'Ayasofya' paylaşımı
İzmir'de telefonda tartıştı gidip acımadan öldürdü
Ali Erbaş nereli Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kimdir, yaşı kaç?
Kuaför Adnan Serter eşi kim? Kuaförüm Sensin Adnan Serter evli mi?
Çeşme kaymakamı neden görevden alındı yerine kim geldi?
Yorumlar 1 yorum