BIST 1.443
DOLAR 8,55
EURO 10,38
ALTIN 511,37
HABER /  DÜNYA

Macron'dan Türkiye'ye haddini aşan sözler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasıyla ilgili "kırmızı çizgi politakısı" uyguladıklarını söyledi. Macron'a tepki ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan geldi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı "kırmızı çizgi politikası" uyguladıkları yönündeki ifadelerine, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklı davasına karşı kırmızı çizgiler çektiğini sananlar, yalnızca ülkemizin kararlı duruşuyla karşılaşacaktır." cevabını verdi.

Sözcü Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Doğu Akdeniz'de "kırmızı çizgi politikası" uyguladıkları yönündeki ifadeleri hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Macron'un sözlerine karşılık, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklı davasına karşı kırmızı çizgiler çektiğini sananlar, yalnızca ülkemizin kararlı duruşuyla karşılaşacaktır. Bölgede bir kırmızı çizgi var ise, bu ancak Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkleri'nin uluslararası hukuktan doğan haklarıdır." ifadelerini kullanan Aksoy, kendini dev aynasında görenlerin hakikatlerle yüzleşme zamanı geldiğini ve emperyalist anlayışların haritalara çizgi çekerek belirleme döneminin geride kaldığını kaydetti.

Aksoy, şunları kaydetti:

"Türkiye, meşru hak ve çıkarlarını bir 'armada' göndermek suretiyle cebren gasp etmeye teşebbüs eden herkesi caydırmaya muktedirdir.

Bu vesileyle hatırlatmak isteriz ki, Doğu Akdeniz'deki ihtilaflar bölge dışı aktörlerin kışkırtmalarıyla değil, ancak kıyıdaş ülkeler arasındaki diyalog ve iş birliği sayesinde hakkaniyet temelinde çözüme kavuşacaktır."

Macron, önceki gün Paris'te gazetecilerle bir araya geldiği yaz sonu toplantısında, Akdeniz'de egemenlik tartışmalarıyla ilgili "Türklerin sadece bunu (sözler ile eylemlerin tutarlı oluşunu) dikkate aldığını ve buna saygı duyduğunu söyleyebilirim. Fransa’nın bu yaz yaptığı önemliydi. Bu bir kırmızı çizgi politikasıdır." ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Fahrettin Koca Türkiye'nin yeni vaka sayısını açıkladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Başkan Erdoğan meydan okudu! Yunan halkına seslendi
İşte EBA TV 31 Ağustos-18 Eylül ders programı
Kısa çalışma ödeneği iki ay daha uzatıldı
Samsun'da sokak ortası dehşet! 2 ölü 3 yaralı var
Dışişleri'nden Yunanistan'a Meis tepkisi
Beştepe'deki 300 İHA muhteşem gösterisi
Yeni koronavirüs tedbirleri! Erzincan'da her düğünde bir görevli bulunacak
Soylu'dan Barış Atay'a: Benden 'tecavüzcü kollayıcı' olmaz da, senden tam tecavüzcü olur
Yorumlar 23 yorum