BIST 2.394
DOLAR 15,93
EURO 16,86
ALTIN 944,10
HABER /  SAĞLIK

Liposakşın neden çok popüler? Hangi teknikler ve hangi bölgelere uygulanıyor

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hakan Kerem, “Liposakşın uygulamasının tüm dünyadaki en popüler kozmetik prosedürlerden biri olmasının çok iyi bir nedeni var: Çünkü işe yarıyor ve insanlar bunu yaptırdıkları için mutlu oluyorlar” dedi.

Abone ol

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hakan Kerem, “Liposakşın uygulamasının tüm dünyadaki en popüler kozmetik prosedürlerden biri olmasının çok iyi bir nedeni var: “çünkü işe yarıyor ve insanlar bunu yaptırdıkları için mutlu oluyorlar”. Liposakşın ve liposculpture işlemleri, cerrahi olmayan diğer yağ eritme uygulamalarının yapamadığı düzeltmeleri, vücudun birçok bölgesinde gerçekleştirebilmektedir. Liposakşın uygulaması, sadece tek bir seansta, aşağıdaki bölgelerin tümünün görünümünü etkili bir biçimde düzeltebilmektedir: Bel simidi (love handles - aşk tutamakları), sırt kıvrımları, karın ve bel, dış bacak (saddle bags), iç bacak (diamond of light), diz ve ayak bilekleri, kollar, memeler” dedi.

Op.Dr. Kerem, Liposakşın teknikleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Tumescent: Bu yöntem (Klasik Liposakşın olarak bilinir), tüm diğer tekniklerin dayandığı altın standart bir liposakşın tekniğidir. Lazer Liposuction gibi diğer tekniklerin Tumescent liposakşın yönteminden temelde daha farklı olduğu aslında çok yaygın bir yanılgıdır. Liposakşın uygulamasının tüm formları, kılcal kan damarlarını daraltıp işlem sırasındaki kanamayı azaltan ve o bölgenin uyuşmasını sağlayan, serum fizyolojik, lidokain ve epinefrin içeren bir çözeltinin deri altına enjekte edildiği tumescent (şişirme) basamağına sahiptir. Tumescent çözeltisi olmadan uygulanan tüm liposakşın uygulamaları çok ağrılı ve tehlikelidir. Bu yüzden tumescent (şişirme) basamağı, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın her liposuction uygulamasının ana parçasıdır. Tumescent Liposakşın tekniği, diğer tekniklerden farklı olarak sadece tumescent (şişirme) ve aspirasyon (yağı emme) basamağını içerdiğinden, diğer tekniklerden daha kısa sürer, genellikle daha düşük maliyetlidir ve iyileşme daha çabuk gerçekleşir.

Lazer Liposakşın: Lazer Liposakşın işleminin arkasında yatan ana fikir, normal liposakşın uygulamasındaki aspirasyon basamağından önce fiberoptik bir lazer kanülü ile yağ hücrelerini eritmek ve üstteki deriyi gerginleştirmektir. Lazer Liposakşın yönteminin Tumescent Liposakşın yönteminden temelde daha farklı olduğu çok yaygın bir yanılgıdır. Lazer liposakşın hala tumescent çözeltisinin kullanımını ve Tumescent Liposakşın yönteminde kullanılan kanüllerin aynılarının kullanıldığı sıradan bir yağ aspirasyonu basamağını gerektirir. Tek fark aspirasyon ve tumescent çözeltisi arasındaki basamakta “lazer” kullanımıdır. Çoğu liposakşın hastası için bu adım normal liposakşın’dan daha iyi bir sonucun alınmadığı, aksine daha fazla zaman ve maliyete neden olan bir işlem demektir. Ancak sarkmaya yatkın olan kollar, boyun, iç bacak gibi bazı gölgelerde iyi bir seçim olabilir. SMART Lipo, Cool Lipo ve SLIM Lipo gibi diğer lazer liposakşın sistemleri, rakip şirketler tarafından yapılan ama aslında aynı teknolojiyi kullanan sistemlerdir.

Power-Assisted Liposuction (PAL): Bu teknik liposakşın kanülünü çok hızlı şekilde titreten özel olarak tasarlanmış bir el aletinin kullanımını gerektirir. Bu titreşim kanülün fibröz dokulara kolayca girmesini sağlar ve bu sayede yağların uzaklaştırılmasını hızlandırır. Bu birçok liposakşın hastası için önemli bir avantajdır çünkü bu sayede daha kısa süren işlem, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini kısaltır ve rahatsızlık hissini azaltır.

Ultrasonik Liposakşın: Ultrasonik Lipo, Power-Assisted Lipo tekniğine çok benzer. Sadece mekanik titreşim yerine, cihazın ürettiği ultrasonik dalgalar kanülün dokulara kolayca girmesini sağlar. Ultrasonik yöntem, Power-assisted yöntemi kadar popüler değildir çünkü ultrason kanülleri hızla ısınmakta ve çok dikkatli uygulanmadığı takdirde deride hafif yanıklar oluşturma riski meydana gelmektedir. Bu risk, aynı zamanda Lazer Lipo yönteminde de olasılık dahilindedir.

Aqua Liposakşın: Bu teknikte amaç, kanülün dokulara daha iyi girmesini sağlamak olan power ve ultrasonic liposakşın yöntemlerine benzemektedir ancak Aqua Liposakşın’ da bunu gerçekleştirmek için su kullanılmaktadır. Buradaki temel eleştiri, tumescent içindeki solüsyonun üzerine eklenen suyun, çözeltinin yoğunluğunu değiştirmesidir ve bunun sonucunda, eğer ameliyat esnasında hastalar çok dikkatli bir şekilde takip edilmezlerse, tehlikeli olabilen elektrolit anormalliklerine maruz kalmalarına sebep olmaktadır.

Tickle Lipo: Power-Assisted Liposakşın tekniğine çok benzer, ancak titreşim aşamasını bir adım ileri götürerek hastaların acı yerine sadece titreşim (gıdıklanma) hissetmelerini sağlar. Bu teorikte daha rahatlatıcı bir teknik gibi görünse de yukarıda tartışıldığı üzere, cerrahi müdahale yapılan bölgeleri uyuşturmakla esas olarak tumescent çözeltisi sorumludur.

SLIM Lipo: SLIM Lipo, lazer liposakşın’ın bir formudur ancak deri ve yağı daha belirgin bir şekilde hedefleyen patentli iki-lazer sistemi kullanarak bu rekabetten kendini ayırır. Diğer lazer lipo sistemleri dokuya sadece tek bir dalga boyu lazer uygularken, SLIM Lipo iki farklı dalga boyu lazer uygular. Bu özellikle kol, iç bacak ve boyun gibi liposakşın sonrası deride sarkma eğilimli olan bazı bölgelerde, bazı hastalarda genel olarak daha iyi bir sonuca yol açabilir.

Mikro Lipo: Mikro Lipo, çene, çene altı, diz ve ayak bilekleri gibi vücudun hassas bölgelerindeki yağ hacmini azaltmak için, ultra ince kanüllerin kullanımını içerir. Bu bölgelerdeki yağ miktarı oldukça küçük olduğundan hata yapma payı da çok azdır. Bu yüzden çok daha hassas ve küçük kanüllerin kullanılması zorunludur. Micro Lipo, cildi gerginleştirdiği kadar yağı uzaklaştıramaz, bu yüzden bazen lazer liposakşın kanülleri bu uygulamanın bir parçası olabilmektedir.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Bir avuç yedikten 4 saat sonra! Cevizin bu faydası araştırmada ortaya çıktı
Foto Galeri Bir avuç yedikten 4 saat sonra! Cevizin bu faydası araştırmada ortaya çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
ALES sınav giriş belgesi alma sayfası açıldı mı 2019 ÖSYM
ALES sınav giriş belgesi alma sayfası açıldı mı 2019 ÖSYM
ABD'nin Türkiye'ye 'füze alımı için yaptırım' açıklaması doları fırlattı
ABD'nin Türkiye'ye 'füze alımı için yaptırım' açıklaması doları fırlattı
Uzman açıkladı: Yeniden meme yapılması öz güven kazandırılmasında çok faydalı
Uzman açıkladı: Yeniden meme yapılması öz güven kazandırılmasında çok faydalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanları davet etti! İmamoğlu ve Yavaş da var
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanları davet etti! İmamoğlu ve Yavaş da var
Akit yazarı kadına şiddet olaylarını batılı yaşam biçimine bağladı
Akit yazarı kadına şiddet olaylarını batılı yaşam biçimine bağladı
Ronaldo'dan tarihe geçen 6 yıllık imza
Ronaldo'dan tarihe geçen 6 yıllık imza
FETÖ'nün TSK'deki 'mahrem imamlarına' operasyon: 53 gözaltı kararı
FETÖ'nün TSK'deki 'mahrem imamlarına' operasyon: 53 gözaltı kararı
Brent petrolün varili 63,03 dolara geriledi
Brent petrolün varili 63,03 dolara geriledi
11 yıl işletip 2015'de satmıştı Aydın Doğan yeniden mi banka işine giriyor?
11 yıl işletip 2015'de satmıştı Aydın Doğan yeniden mi banka işine giriyor?
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri