BIST 1.423
DOLAR 8,33
EURO 10,03
ALTIN 480,57
HABER /  POLİTİKA

Kulis bilgisi: MHP, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un 'Montrö' açıklamalarından rahatsız

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrasında konuyu savunurken, bir soru üzerine Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin açıklaması, MHP tarafından tepkiyle karşılandığı belirtiliyor.

Abone ol

MHP kulislerinde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin daha Kanal İstanbul projesi tartışılırken Montrö ile ilgili hassasiyetinin altını kalın çizgilerle çizdiğine dikkat çekilirken, şimdi yapılan bu açıklamanın 'toplumda kutuplaşma yaratacağına' dikkat çekiliyor.

'Toplumu kutuplaştıracak'

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu imzalı habere göre, bu nedenle Cumhur İttifakı bileşenlerinin 'toplumu kutuplaştıracak, Türk milletinin hassasiyetle üzerinde durduğu ve Türkiye’nin bekasının söz konusu olduğu konularla ilgili açıklamalardan uzak durması gerektiği' vurgulanıyor.

Şentop ne demişti?

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesinden çıkması tartışmaları sürerken; Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanı ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekildim, Montrö'yü tanımıyorum, feshettim' diyebilir mi?” sorusuna, “Yapabilir. Mümkün-muhtemel arasında fark var. Yeterli miktar yoğurt bulursanız, Marmara Denizi'ni de karıştırırsanız, ayran yapmak mümkündür” diye yanıt vermişti.

​Açıklamaları tartışma yaratan Şentop, daha sonra yaptığı bir açıklamada da Montrö Antlaşmasını tartışmaya açmak amacı taşımadığını söylerken, "Ben herhangi bir anlaşma, sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetiyle bazı anlaşmaları zikrederek sordu. Ben de iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim" demişti ve "Hukuk tekniği bakımından konuştuk. Lozan gibi Montrö gibi anlaşmalardan çıkmanın söz konusu olmayacağını da açık bir şekilde söyledim" ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray maçı öncesi Boupendza'dan kötü haber
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Kabe'de Ramazan ayı hazırlıkları! İtikaf yapılmayacak
Bursa'da kısıtlamada ‘dur’ ihtarına uymayan kadın sürücü bekçiye çarptı
Vertigo nedir belirtileri neler baş dönmesi ve denge kaybı yaşayanlar dikkat!
Kemal Kılıçdaroğlu kurmaylarına talimat verdi: Sonbaharda seçim bekliyorum, hazırlanın
Balıkesir'de oğlunu öldürmekten 7.5 yıl ceza alan baba tahliye oldu
Türkiye - Letonya maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Larin attı Kanada Kayman Adaları'nı 11-0'la geçti
Kırıkkale'den iğrenç haber! 13 yaşındaki kızı istismar eden 2 şüpheliye 15 yıla kadar hapis istemi
Yorumlar