BIST 10.471
DOLAR 32,50
EURO 34,98
ALTIN 2.431,43
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüsü yenen Dr. Horuz'dan çarpıcı açıklamalar: Bilinmeyen bir yolculuk gibi

Koronavirüsü yenerek görevinin başına dönen Dr. Emre Horuz, hastalık süreciyle ilgili "Bilinmeyen bir yolculuk gibi" ifadelerini kullanarak "Tüm tedbirlere uymama rağmen koronaya yakalandım" açıklaması yaptı.

Abone ol

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emre Horuz, öksürük başlayıp göğüste baskı hissedince test yaptırmaya karar verdi.

Test sonucu pozitif çıkan Dr. Horuz, koronavirüs tedavisine alındı. Semptomları çok olmadığı için normal serviste yatan Horuz, bir süre sonra taburcu olup, evinde kendi izolasyonunu sağladı. Dr. Horuz'un, 14 günün sonunda yaptırdığı testin sonucu ise negatif çıktı. 3 haftada hastalığı yenen Dr. Horuz, pazartesi günü görevinin başına döndü.

"Tüm tedbirlere uymama rağmen koronaya yakalandım"

Tüm tedbirlere uymasına rağmen 'Kovid-19' olduğunu belirterek yaşadığı süreci anlatan Dr. Horuz, "Testimin pozitif olduğunu öğrendikten sonra hafif semptomlarım vardı. İzolasyon amaçlı serviste yatışım yapıldı. Tedavim tamamlandıktan sonra evde izolasyonuma devam ettim. Bu süreçte semptomlarım giderek azaldı. Tekrar kontrol testlerimi yaptırdıktan sonra 3 hafta sonunda yeniden görevimin başına döndüm" diye konuştu.

"Kaygılarımla başa çıkarak hastalığı atlattım"

Dr. Emre Horuz, hastalık sürecinde herkes gibi kaygılar yaşadığını ama hekim olmanın avantajıyla bunu daha kolay atlattığını düşündüğünü söyledi. Hastalığın çok yeni olması dolayısıyla tedavi süresince nelerle karşılaşabileceğini bilememenin insanı kaygılandırdığını dile getiren Horuz, açıklamasına şöyle devam etti:

Bu süreçte nasıl hissettiğimi anlatmak gerekirse bilinmeyen bir yolculuk gibi. Çünkü hastalık çok yeni bir hastalık. Çok yeni bir hastalık olduğu için hastalık hakkında bilinmeyen çok şey olduğu için bundan sonraki süreçte nasıl izleyeceğiz, henüz bilmiyoruz. 

Nasıl seyredecek, bilmiyoruz. Başta hafif olanlar sonradan ağırlaşabiliyor. Hafif seyredip hafif atlatılabiliyor.

Bilinmeyen çok olduğu için doğal olarak insanlar bilinmeyenden korkar. Bu nedenle de endişe hissediyorsunuz, ailenizi düşünüyorsunuz, 'Ben ne yapacağım?' diyorsunuz. Bunlar doğal süreçler. Bu kaygıları herkes yaşayabiliyor. Benim de doğal olarak bu kaygılarım oldu. Bizler hekim olarak en azından bu kaygılarla başa çıkmayı biliyoruz. Çok şükür ağır seyretmediği için ben de kaygılarla bireysel başa çıkarak hastalığı atlattım.

Önemli uyarılar yaptı

Sosyal mesafe kuralına uyulmasının bu süreçte hayati önem taşıdığını belirten Dr. Horuz, sözlerini şöyle tamamladı: Bizim kültürümüzde olan öpüşme ve tokalaşma gibi şeyleri gerçekleştirmemeyi öneriyorum. Bunun dışında dengeli beslensinler, uykularına dikkat etsinler. Kapalı alanlarda çok fazla bulunmasınlar. Maske ve kesinlikle el hijyenine çok dikkat edilmesi gerekir. Bunu artık alışkanlık haline getirmek gerekir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Avrasya Araştırma'dan etki araştırması! AK Parti yüzde 35'in altında MHP barajı geçemiyor
Foto Galeri Avrasya Araştırma'dan etki araştırması! AK Parti yüzde 35'in altında MHP barajı geçemiyor Galeriye Gözat