BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 442,58
HABER /  DÜNYA

Beklenen ilaç yola çıkıyor! Koronavirüs tedavisinde umut olabilir

JAPONYA daha önce ülkelere ücretsiz olarak sağlanacağını açıkladığı ve koronavirüsüne iyi geldiği düşünülen Avigan adlı ilacı ilk etapta 43 ülkeye göndermeye hazırlanıyor.

Abone ol

Koronavirüse karşı klinik çalışmalar farklı ilaçlar üzerinde devam ederken, virüsün potansiyel tedavi yollarından biri olarak görülen Japonya üretimi Avigan adlı grip ilacı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce ilacı ücretsiz olarak diğer ülkelere sağlayacağını açıklayan Japonya'nın Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, 80 farklı ülkenin kendilerinden ücretsiz Avigan talebinde bulunduğunu söyledi. İlacın ilk olarak 43 ülkeye gönderileceğini kaydeden Motegi, gönderimin Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla yapılacağını ifade etti.

Motegi, ilacı teslim alacak ülkelerin klinik araştırma verilerini Japonya ile paylaşacağını belirtirken, gönderime Japonya'da önümüzdeki Çarşamba sona erecek resmi tatilin ardından başlanmasının planlandığını ifade etti. Korona virüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için tedavi yollarının geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Motegi, ülkesinin kamu-özel ortaklıkları ve uluslararası işbirlikleriyle ilaç geliştirme çalışmalarına katkı sağlamayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Koronavirüs tedavisinde umut olabilir
Fujifilm Grubu'nun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilen Avigan Tablet'in korona virüsü semptomlarını tedavi ettiği açıklanmış, Çinli araştırmacılar da söz konusu ilacın virüs tedavisinde etkili olduğunu klinik çalışmalarla kanıtladıklarını duyurmuştu. Japonya hükümeti ise, etkinliğine dair bilimsel çalışmaların Haziran sonunda tamamlanması beklenen ilacı talep eden ülkelere ücretsiz olarak sağlayacağını açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Van'da terör operasyonu: 14 gözaltı
Ali Koç hesabı kapattı UEFA sorunu çözüldü
Fatih Aksoy: Sergen hocanın gözüne girmek istiyorum
Türkiye'den Somali'ye tıbbi malzeme yardımı
Gram altında düşüş trendi başladı! 376 liradan işlem görüyor
Bağcılar'da gece yarısı açık kuafördeki 2 kişiye para cezası
Noterler bugün açık mı 1 Mayıs noterler bugün çalışıyor mu?
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus Sağlık Bakanı Koca'yı sosyal medyada takibe aldı
Bursa'da tavlaya gizlenen uyuşturucuyu 'Fırtına' buldu
Üç bakanlık takip timi kurdu! Tahliye edilenler takip edilecek
Yorumlar 3 yorum