BIST 1.488
DOLAR 7,27
EURO 8,90
ALTIN 414,74
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüsle ilgili sevindiren gelişme Avustralyalı bilim insanları 'tedaviyi bulduk'

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla boğuşurken Avustralya'dan sevindiren haber geldi. Avustralyalı bilim insanları korona virüsünü yan etkisi bulunmayan bir ilaçla tedavi ettiklerini ileri sürdü.

Abone ol

Avustralyalı bilim insanları koronavirüsü (Covid-19) yan etkisi bulunmayan bir ilaçla tedavi ettiklerini ileri sürdü. Sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun virüsü tamamen etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Klinik Araştırma Merkezi uzmanları, farklı hastalıklar için üretilmiş iki ilacın korona virüsünü tamamen tedavi ettiğini açıkladı. Bulunan ilacın hali hazırda bazı hastalarda denendiği ve bu kişilerin durumunun düzeldiği öne sürülüyor.

Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson, sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun korona virüsünü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini belirtti.

‘Hasta tamamen iyileşti’

Paterson ilaçlardan birinin ülkedeki ilk pozitif vakalardan birine verildiğini ve bu kişide virüs izinin kalmayarak tamamen iyileştiğini kaydetti.

Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson “Yapılan terapi sonrası virüsün hastaların vücudundan tamamen atıldığını gördük. Dolayısı ile bu ilaçları bir ‘tedavi’ ve hatta ‘çare’ olarak isimlendirmek yanlış olmaz. Üstelik şimdiye kadar bir yan etki de görülmüş değil” diyerek oldukça iddialı konuştu.

Ne var ki Paterson, çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler tamamlanmadan ‘kesin çözüm’ olarak lanse edilemeyeceğini belirtti.

‘3 ay içinde netleşecek’

Paterson, insanlar üzerinde denemeler başarılı olursa, ilaçların korona virüsünü tedavide etkin olup olmadığını 3 ay içinde öğreneceklerini ifade etti.

Bahsi geçen her iki ilaç da Avustralya’da hali hazırda kayıtlı ve kullanımda ancak henüz resmi testler gerçekleştirilmediği ve onay alınmadığı için etken maddelerin hangi kombinasyonda kulanıldığına ilişkin detaylar açıklanmıyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsü devrildi: 20 yaralı
ABD'de bir kişi eşi ve 5 akrabasını öldürüp intihar etti
AB'de seyahatlere 30 günlük geçici kısıtlama getirildi
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Koronavirüse karşı tüm tedbirleri alıyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınında son durumu açıkladı
Fransa'da koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı!
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile genelge! İşte alınan yeni kararlar
Cemevlerinde de ibadete ara verildi
İtalya'da bugün 349 kişi daha hayatını kaybetti
Erdoğan'dan Beştepe'de koronavirüs zirvesi
Yorumlar