BIST 1.488
DOLAR 7,26
EURO 8,89
ALTIN 415,09
HABER /  SAĞLIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınında son durumu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısının 47'ye yükseldiğini açıkladı. Koca açıklamasında ''Bugün 29 yeni tanı kondu, yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu'' ifadelerini kullandı.

Abone ol

Sağlık Bakanı Koca twitter'dan yaptığı açıklamada Türkiye'deki koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu paylaştı.

Bugün 29 yeni tanı konuldu

Koca "Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu" dedi.

Sadece 3'ü Umreden gelenler, diğerleri Abd, Ortadoğu ve Avrupa'dan

Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım

Can kaybı yok ama olmayacağı anlamına gelmez
Sağlık Bakanı Koca'nın dün akşam saatlerinde yapmış olduğu açıklamalarından öne çıkan kısım, 'can kaybına' ilişkin soruyla gelmişti. Bakan Koca şunları söylemişti

-Şu ana kadar can kaybı söz konusu olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız var. Biz vakaların seyrinin dünya örneğinde görüldüğü şeklinde nasıl seyredeceğini biliyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki 2,3 haftanın çok önemli olduğunu biliyoruz.

Fahrettin Koca'nın konuşmalarından satır başları:

-Corona virüs tehlikesine karşı verdiğimiz mücadelede en güçlü ortaklarımızdan birinin siz değerli medya mensuplarını olduğunu belirtmiştik.

Sahte bir belge üretilip yayıldı

Sabah sahte bir belge üretilip yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Tümüyle uydurmaydı. Panik duygusaldır akla uygun değildir. Sağ duyulu olmalıyız, akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Normal hayatlarımıza döneceğiz. 

Tedbirlere uyarsak hastalığı kontrol altına alabiliriz

Tablo bir salgın tablosudur. Türkiye'deki tablo diğer ülkelerdeki tabloyla özdeş değildir. Pek çok ülke kontrolü kaybetmiş durumda. Artık pozitif tanılardan kaybedilen hasta sanıları öne çıkmaktadır. Tedbirlere uyarsak hastalığı kontrol altına alabiliriz.

Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. Bugün bilim kurulunda alınan yeni öneriler oldu. Bunlarla ilgili birtakım uygulamaları söylemek istiyorum.

Laboratuvar sayımızı hafta sonuna kadar 16'ya çıkaracağız. Kiti ülkenin bütün illerine vererek bunu hızla gerçekleştirmiş olacağız. Test daha fazla şehirde yapılacak, test daha fazla sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak.

5 binin üzerindeki vatandaşımızı gözleme aldık

Umreden gelen 5 binin üzerindeki vatandaşımızı gözleme aldık. 14 gün boyunca gözlem altında tutmuş olacağız. 

Devlet tedbirleri olarak bilimsel ve ticari toplantı tüm etkinlikler durduruldu. Bilim kurulumuzun önerisi ilgili bakanlıklarımızın talebi sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla eğlence mekanlarının faaliyetleri de bildiğiniz gibi askıya alındı. 

Yasak ülkelere 6 tane ülke ilave edilmiş oldu

Uçuş yasakları bu yasak ülkelere 6 tane ülke ilave edilmiş oldu. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleriyle uçuş yarın sabahtan itibaren yasaklamış oldu. Uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20'ye çıkmış oldu.

Pozitif çıkan yeni vakalarımız var

Toplam hasta sayımız şu anda pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Şimdi mücadelenin yeni safhasındayız. Bizi riskten koruyacak tedbirlerde ciddiyetimiz daha da artmalı. 

Vatandaşlarımıza 83 milyon adına uyarı yapmak istiyorum. Türkiye'ye dönmekte ısrarcı olmayalım.

ÖNCEKİ HABERLER
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile genelge! İşte alınan yeni kararlar
Cemevlerinde de ibadete ara verildi
Erdoğan'dan Beştepe'de koronavirüs zirvesi
Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman hayatını kaybetti
Küba, koronavirüse karşı etkili olacak 22 ilaç üretecek
Antalyaspor, Sivasspor'u mağlup etmeyi başardı
Koronavirüs paylaşımlarına 19 gözaltı
Bankalardan emeklilere koronavirüs uyarısı
İbrahim Kalın'dan koronavirüs uyarısı
KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimleri erteleniyor
Yorumlar 37 yorum