BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,01
ALTIN 477,49
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüs şah damarında pıhtı oluşturdu! Kütahya'da 71 yaşındaki hasta felç geçirdi

KÜTAHYA'da İbrahim Karabiber (71), koronavirüs tedavisi gördüğü sırada felç geçirdi. Dünyada da koronavirüsün inme oranını arttırdığı ispatlanırken Karabiber'e müdahale eden doktor beyin damarlarında tıkanma olduğunu söyledi. Karabiber, 'Şah damarında pıhtılaşma olduğu için anjiyo yaptı hocam' diyerek doktora teşekkür etti.

Abone ol

Kütahya’da yaşayan, evli ve 2 çocuk babası İbrahim Karabiber'in, belirtiler üzerine gittiği Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıktı. Pandemi servisinde tedaviye alınan Karabiber, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine pandemi yoğun bakımına alındı. Tedavi süreci devam eden Karabiber, koronavirüs nedeniyle şah damarında oluşan pıhtılaşma sonucu kısmi felç geçirdi.

Doç. Dr. Mehmet Korkmaz ve öğretim üyesi Dr. Mustafa Çetiner tarafından ameliyata alınan Karabiber’in tıkanan damarı, Türkiye’de sayılı hastanede yapılabilen yöntemle açıldı. Felç kalma riskini atlatan Karabiber, operasyondan yaklaşık bir hafta sonra ikinci mutlu haberi aldı. Yapılan son PCR testinin ardından sonucun negatif çıktığını öğrenen Karabiber ve ailesi, büyük sevinç yaşadı. Karabiber, pandemi yoğun bakım servisinden taburcu edilerek, evine gönderildi.

"Acil müdahale ederek tıkanan beyin damarını açtık"

Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Covid-19’un inme riskini yüzde 5- 6 oranında artırdığını söyledi. Karabiber’in Covid-19 nedeniyle hastanede yatarken kısmi olarak felç geçirdiğini kaydeden Korkmaz, “Geldiğinde biz hastamıza acil müdahale ederek tıkanan beyin damarını açtık. Sonrasında hasta bugün taburcu oldu. Bu hastalara acil şartlar altında en kısa sürede müdahale etmemiz gerekiyor ve bu hastalarda zamanın çok önemli olduğunu söylemek lazım. Ne kadar kısa sürede müdahale edilirse hastanın iyileşme şansı da o kadar yüksek oluyor” dedi.

"Sol tarafında tamamıyla kuvvet kaybı vardı"

İbrahim Karabiber’in Covid-19 tanısı koyulmasının ardından hastaneye getirildiğini ve tedavi süreci devam ederken sol tarafında ani güçsüzlük görüldüğünü belirten Dr. Mustafa Çetiner şunları söyledi:

“Değerlendirdiğimizde bir inme olduğunu, belirgin bir felcin olduğunu gördük. Sol tarafında tamamıyla kuvvet kaybı vardı. Yapılan incelemeler ve görüntüleme sonrası hastanın beyin ana damarlarında bir tıkanıklık olduğunu düşündük ve anjiyoya aldık. Anjiyo sonrası şah damarının ilerisinde tıkanıklık olduğunu gördük ve son 15-20 yıldır dünya çapında ve ülkemizde giderek yaygınlaşan mekanik trombektomi, endovasküler tedavi yöntemiyle bu oluşan pıhtıyı temizledik ve hastanın daha sonraki kontrollerinde nörolojik muayenesinde tamamen düzelme olduğunu gördük. Bugünde hastanın nörolojik muayenesi tamamlandı, yürüyebiliyor, beslenebiliyor, felci tamamen düzelmiş durumda. Ve Covid-19 açısından da son yapılan PCR testi negatifti."

'Erken müdahale' vurgusu 

"Her iki hastalık açısından da hastamız şuan stabil durumda ve evine taburcu ettik. Ne kadar erken müdahale olursa hastanın sakatlık oranı o kadar düşük olur. Bu nedenle zaman hala önemini korumaktadır. Bu vesileyle biz buradan bu farkındalığın oluşmasını istiyoruz. Yani erken dönemde müdahale edilen inme tedavisi sakatlık oranını düşürmekte, ölüm, mortalite oranını düşürmekte. Bu nedenle bu hastalığın erken tanınması ve erken müdahale edilmesi önem arz etmektedir.” 

"Allah hepimizi korusun bu hastalıktan"

Hastaneden taburcu edilen ve ailesiyle birlikte evine gönderilen İbrahim Karabiber de “Hastalığa kapıldık bir şekilde. Hocam çok zor bir operasyon yaptı. Şah damarında pıhtılaşma olduğu için anjiyo yaptı. Hocama çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyorum. Çok şükranlarımı sunuyorum. Allah hepimizi korusun bu hastalıktan” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ardahan Üniversitesi'nde öğrencilere taciz skandalı! YÖK harekete geçti
Türkiye ABD'de Türk lokantasına saldıran şüphelinin yakalanmasından memnun
İtalyan teknoloji milyoneri cinsel istismar suçuyla gözaltına alındı
Elon Musk’tan kafa karıştıran Covid-19 açıklaması: Dört test yaptırdım ikisi pozitif ikisi negatif çıktı
'CoronaVac' isimli koronavirüs aşısı Adana'da uygulanmaya başladı
Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz: Temastan hemen sonra aldığınız testler negatif çıkabiliyor
Bursa'da böyle vahşet görülmedi! Pelikana yapılanlar büyük tepki çekti
Yabancıya konut satışında 2020 beklentisi 7 milyar dolar
Bir Başkadır Meryem kim oynuyor Öykü Karayel kaç yaşında?
Hatay'da askeri yasak bölgedeki tarlasına uyuşturucu gömen zanlı yakalandı
Yorumlar