BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

Korkutan açıklama korona bitti sanmayın uzman uyardı

Prof. Dr. Selçuk Kaya, Çin'de son zamanlarda artan koronavirüs tedbirleri sonrası tedirgin edici açıklamalarda bulundu. Türkiye'de koronavirüs için herhangi bir yasak bulunmazken, Prof. Kaya, "Her ne kadar bitmiş gibi gözükse de koronavirüs hala sirküle olmaya devam ediyor" dedi.

Abone ol

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, Türkiye'de ne kadar önlemleri azalsa da koronavirüsün akıbetini anlattı.

Prof. Kaya, koronavirüs ile ilgili tedbirlerin bırakılması ve bu anlamda rehavete kapılmanın vaka yok gibi zannedildiğini söyleyerek, “Diğer tedbirleri bıraktık bu anlamda biraz rehavete kapılmış durumdayız. Bundan dolayı da vaka yok zannediyoruz. Aslında öyle değil; bunun yansıması olarak daülke genelinde tanısal amaçlı test sayılarında da çok ciddi azalma oldu. Öyle olunca da vakalara tanı koyamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sirküle olmaya devam ediyor.

Her ne kadar bitmiş gibi gözükse de koronavirüsün hala devam ettiğini ve sirküle olduğunu söyleyen Kaya, “Korona virüs eskiden olduğu gibi geçmişten günümüze hala dolaşımda, sirküle olmaya devam ediyor. Pandeminin en alevli günlerini geride bıraktık ama yine korona virüsler hem influenza virüsleri dolaşımda sirküle olmaya devam ediyor ve bunlarla ilgili infekte bir sürü vaka esasında var.

Prof. Dr. Selçuk Kaya

"Test sayılarında da çok ciddi azalma oldu."

Farklı olarak bizler biraz daha gevşedik. Özellikle yaz dönemi itibarıyla koronavirüsle ilgili aşılarımızı da yaptırmış olmamızdan dolayı bunun vermiş olduğu biraz da özgüvenimiz var açıkçası. Diğer tedbirleri bıraktık bu anlamda biraz rehavete kapılmış durumdayız bundan dolayı da vaka yok zannediyoruz. Aslında öyle değil bunun yansıması olarak ta tanısal amaçlı ülke genelinde test sayılarında da çok ciddi azalma oldu. Öyle olunca da vakalara tanı koyamıyoruz. Tanı koyamayınca da bir çok vaka solunum, ateş gibi semptomlarla gelen bir çok vaka da aslında belki tanı korana virüsü yada influenza enfeksiyonu. Dolayısıyla biz bunları atlamış oluyoruz hatta ciddi seyirli kaybedilen vakalarda da bazen benzeş durum söz konusu olabiliyor. Farklı bir sebeple kayıtlara geçen vakalar aslında irdelenmiş olsa belki koronaya bağlı ya da enflüanzaya bağlı ölümler veya ciddi durumlar mutlaka karşımıza çıkacaktır” ifadelerini kullanarak ölümlerin sebeplerinin incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Korona virüsler geçmişte olduğu gibi günümüzde de var olacaklar

Tüm dünyanın Çin'in son zamanlarda aldığı koronavirüs önlemlerini konuşurken bu durum ise son derece tedirginliğe sebep oluyor. Kaya, bu duruma da değinerek, “Çin’de en son ciddi karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı bir takım tepkiler aldı. İnsanlar nasıl olsa biz aşılıyız pandemiyi tamamen atlattık mantığı çerçevesinde değerlendiriyorlar. Elbette ki zorlu günlerden geçildiği için biraz yılgınlık, bıkkınlık da söz konusu artık. Bir gerçek var ki? Korona virüsler geçmişte olduğu gibi günümüzde de var olacaklar ve artık mutasyonların çok ciddi boyutlara sorunlara, durumlara yol açabildiğini de gördük geçmişte de deneyimlerimiz vardı. Son dönemlerde bunun nelere mal olabildiğini ne kadar ciddi seyirlerle yol alabildiğini gördük. Dolayısıyla bu anlamda biraz daha bilinçli, uyanık olmamız lazım. Koruyucu tedbirlere uymanın bize kaybettireceği hiçbir şey yok. Havaların soğumasıyla beraber kapalı alanlarda birliktelikler biraz daha artacaktır bu da mikrobun bulaşması yayılması için uygun bir fauna oluşturuyor.

Bunun önüne geçebilmenin yolu, maske kullanımı önem kazanıyor hijyen kurallarını hayatımızın bir felsefesi olarak kabul etmemiz lazım. Bunun yanı sıra aşılama konusunda özellikle risk grupları mutlak surette hatırlatma dozlarını yaptırmalarını istiyoruz. Sadece korona açısından da değil influenza da bu dönemde özellikle ağırlığını hissettirmeye başladı. Bununla ilgili çok düzenli test yapılamadığı için gerçek rakamları vermek mümkün değil. Biz bunun dolaşımda olduğunu biliyoruz. Özellikle Kuzey yarımkürede Ekim ortalarına doğru başlayıp influenza aşıları risk grupları başta olmak üzere aşılanmış olmasını mutlaka öneriyoruz. Hem grip hem de Covid açısından hatırlatma dozu gelmişse yapılması önem kazanıyor” şeklinde cümlelerini noktalandırdı.