BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,86
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Kleopatra Koyu gelişme planına yürütmeyi durdurma kararı

ANTALYA'da "Kleopatra Koyu" olarak bilinen Mehmet Ali Bükü'ne yönelik hazırlanan "Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı"nın yürütmesi Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. 

Abone ol

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı"nın kamu yararına, planlama ilke ve esaslarına uygun olmadığı iddiası ile yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle bölgede yaşayan bazı vatandaşlar, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu olarak dava açtıklarını söyledi. 

Açılan dava kapsamında, 21 Şubat'ta yapılan bilirkişi heyeti incelemesi sonrası raporun mahkemeye sunulduğunu belirten Balkan, davaya bakan Antalya 3. İdare Mahkemesinin de bilirkişi raporu doğrultusunda planın yürütmesinin durdurulmasına karar verdiğini bildirdi.

Balkan, mahkemenin, "Alanın yapılaşmaya açılmasında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadığı" kararı verdiğine işaret etti.

"Yapılaşmanın bitki örtüsüne, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği, dolayısıyla planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı" sonucuna varan mahkemenin tesis edilen işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığına hükmettiğini aktaran Balkan, mahkemenin yürütmenin durdurulması kararının gerekçeleri doğrultusunda "Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı"nın iptaline karar verilerek yapılaşmanın önüne geçilmesini istediklerini kaydetti. 

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li Faik Öztrak'tan İstanbul'daki seçim sonuçlarına ilişkin bomba iddia
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Hurma yoğurt diyeti Haftada 7 kilo verdiriyor Ender Saraç diyeti
Rojda Demirer kaç yaşında Çarpışma'nın Belma'sı kimdir?
Julian Assange gözaltına alındı! Wikileaks efsanesinin son hali şok etti
Haber doğru mu? Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası bugün veriliyor dedi
Gram altın yükselişini sürdürüyor işte güncel altın fiyatları
Konya Ilgın ilçesinde muhtar kurayla belirlendi
Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir adliyeye sevk edildi
Yıllar sonra gelen itiraf: Ortega Türkiye'yi küçümsedi
Yorumlar