BIST 4.769
DOLAR 20,28
EURO 21,77
ALTIN 1.261,11
HABER /  SAĞLIK

Kayseri'de genç kız bütün arkadaşlarına mesaj atıp uyardı: Bu iş şakaya gelmiyor

KAYSERİ’de annesi ile birlikte Şehir Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören Gizem Oruç (18), “18 yaşındayım diye bana sürekli ‘Sen gençsin, hastalığı oturduğun yerden bile atlatırsın’ dediler. Ancak hastalık ciğerlerime kadar gelmiş. Herkes aşısını yaptırsın. ’18-19 yaşındayım, çok erken’ diye düşünmeyin” dedi.

Abone ol

Kayseri’de yaşayan Gizem Oruç ve annesi, 10 gün önce öksürük ve kas ağrısı şikayetiyle Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Koronavirüs test sonuçları pozitif çıkan anne-kız evlerinde karantina altına alındı. Aşı yaptırmayan ve 3 günün sonunda durumları ağırlaşan anne-kız Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Aynı odada kalan Gizem Oruç ve annesinin hastanedeki tedavisi 1 haftadır sürüyor.

Hastaların sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Kamalak Güzel, “Burada anne ve kızı tedavi görüyor. Hastalarımız pozitifler. Aşı olmamışlar. Maalesef hastanede yatmak durumunda kaldılar. Ağrıları ve öksürükleri var. Kendilerinin tedavilerini takip ediyoruz. Aşı olmadıkları için hastanede yatmak durumunda kaldılar. İnşallah uygulayacağımız tedaviyle durumlarını toparlayacağız." dedi.


"Aşı takvimlerine uymalarını öneriyoruz"
Dr. Güzel "Sağlık durumları daha iyiye gidiyor. Aşılı olsalardı hastanede yatmalarına gerek kalmayacaktı. Kendileri için elimizden geleni yapıyoruz. Hastanede aşı olmayan hastalarımız ‘keşke aşı olsaydık, ihmal ettik’ diyorlar. Biz de kendilerinin yakınlarına bu konuda önerilerde bulunmasını istiyoruz. Bu konuda toplumumuz gittikçe daha da bilinçlenecek inşallah. Buradan vatandaşlarımızın aşı takvimlerine uymalarını öneriyoruz” diye konuştu.

"Bu iş şakaya gelmiyor"
Hastanede tedavi gören Gizem Oruç ise, “Ben 18 yaşında koronavirüse yakalandım. Sınavlarımdan dolayı aşı olmayı sürekli ertelemek istedim. ‘Gencim, bir şekilde atlatırım’ diye düşünmüştüm. 18 yaşındayım diye bana sürekli ‘sen gençsin, hastalığı oturduğun yerden bile atlatırsın’ dediler. Ancak hastalık ciğerlerime kadar gelmiş. Bütün arkadaşlarıma hemen mesaj attım. ‘Kesinlikle aşı olun’ dedim. Çünkü bu iş şakaya gelmiyor” ifadelerini kullandı.
"Çok erken diye asla düşünmeyin"
Aşı yaptırmayanları uyaran Oruç, “‘Gencim, sağlıklı bir şekilde hastalığı atlatırım’ dedim ama herkeste belirtiler aynı şekilde olmuyor. Ben hastalığı daha kötü atlattım. Mesela babam yaşça benden büyük olmasına rağmen hastalığı kendi yatağında atlattı. Ben şu an hastanedeyim, annemle birlikte tedavi görüyorum. İkimiz birlikte bir de zatürre olmuşuz. Herkes aşısını yaptırsın. ’18-19 yaşındayım, çok erken’ diye asla düşünmeyin. Ben de yaşımdan dolayı çok rahat geçirebileceğimi düşünüyordum. Öyle olmadı” dedi.