BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  GÜNCEL

Kandilli’den İstanbul depremi açıklaması: Marmara'da büyük deprem bekliyoruz

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL depremle sarsılırken gözlerin çevrildiği Kandilli Rasathanesi'nden son dakika açıklamalar geldi. Rasathane Müdür Yardımcısı Aslı Doğru, 'bu deprem artçı mıydı?' sorusuna verdiği yanıtta 'Marmara'da büyük bir deprem bekliyoruz' dedi.

Abone ol

Marmara denizi üzerinde Silivri açıklarında meydana gelen depremin ardından Kandilli Rasathanesi açıklama yaptı. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Aslı Doğru yaptığı açıklamada depremin İstanbul ve Tekirdağ’da hissedildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı;

-"Bugün Türkiye saati ile 13:59’da Silivri’nin yaklaşık 20-25 km güneyinde Marmara Denizi içinde İstanbul’a 75 km mesafede 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem 13 km derinlikte oluşmuştur. 24 Eylül 2019’da meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 1.5 ile 3.7 arasında değişen yaklaşık 60 adet artçı deprem kaydedilmiştir.

Artçılar devam edecek
Büyüklüğü 4.7 ve 5.7 büyüklüğündeki artçılar klasik ana şok artçı ilişkisinde değillerdir. Bundan sonraki süreçte artçıların devam etmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın valiliğin ve AFAD’ın talimatlarını takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Marmara Denizi'nde büyük bir deprem bekliyoruz
"Meydana gelen depremin büyük Marmara depreminin tetikçisi olabilir mi? sorusuna ise Aslı Doğru şu yanıtı verdi:

-‘’1999 yılında beri ardından bütün bilim insanlarının ortak bir görüşü var; Marmara Denizi’nde Kuzey Anadolu fayının enerji biriktirdiği yönünde.

Dolayısıyla biz Marmara Denizi’nde büyük bir deprem bekliyoruz. Ancak şu dakika itibariyle bu depremin büyük depremin öncüsü olabilir dememiz mümkün değil. Ancak tabii ki herkes teyakkuzda olsun

Önemli bir test oldu
Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise depremin çok önemli bir test olduğunu belirterek, ‘’Orta büyüklükte bir depremde bu coğrafyada özellikle kıyısı olan Tekirdağ ve İstanbul için önemli bir test oldu. Bu testte ne kadar başarılı olduğumuzu sizin takdirinize sunuyoruz. Kısmen de olsa yapısal hasarlı binalar var. Bazı mühendislik yapılarında problemler var. İletişimde sıkıntılar oldu ve de trafikte sıkıntılar oldu. Dolayısıyla bu gelecek büyük deprem için de çok iyi bir test oldu." dedi.

''20 yıldır bu bölgede buna benzer bir aktivitesi yaşanmamıştı''
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Bulut ise, "Geçenlerde meydana gelen depremden bu yana bizim alışıla gelmiş, ana şok artçı şok ilişkisine bağlı bir düşüş yaşanmadı. Orta düzeyde devam etti depremler. Sonrasında böyle bir deprem yaşadık. 20 yıldır bu bölgede buna benzer bir aktivitesi yaşanmamıştı. Bu açıdan temkinli olmak gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'daki şiddetli depremden ilk görüntüler geldi! İstanbullu büyük panik yaşadı
Foto Galeri İstanbul'daki şiddetli depremden ilk görüntüler geldi! İstanbullu büyük panik yaşadı Galeriye Gözat