BIST 10.646
DOLAR 32,60
EURO 35,04
ALTIN 2.445,64
HABER /  GÜNCEL

Kahramanmaraş'ta 7.7 şiddetinde deprem oldu! 10 şehirde yıkım var acı haberler geliyor

KAHRAMANMARAŞ'ta çok şiddetli deprem meydana geldi. AFAD'ın açıklamasına göre Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin şiddeti 7.4 olarak açıklandı. AFAD son dakika depremin şiddetini 7.7 olarak düzeltti. Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da yıkılan binalar var... İşte dakika dakika deprem bölgesinden haberler...

Abone ol

Kahramanmaraş'ta 7.4 şiddetinde deprem meydana geldi. AFAD, saat 04.17'de meydana gelen Pazarcık ilçesi merkezli depremin şiddetini 7.4 olarak açıkladı. Depremin derinliği ise 7 kilometre olarak bildirildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin şiddetini 7.5 olarak açıkladı. Yabancı ajanslar sarsıntıyı "bölgede son yılların en büyük depremi" olarak tanımladı. Deprem olan fayda 1513 yılında 7.4 büyüklüğünde deprem olduğu açıklandı. Deprem Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Hatay, Sivas, Mersin, Samsun, Trabzon  bir çok ilde de çok şiddetli hissedildi. Deprem, Suriye ve Lübnan'dan Gürcistan'a kadar hissedildi. Göçük altında kalan bazı vatandaşlar sosyal medyadan yardım istedi... AFAD son dakika açıklamasında depremin şiddetini 7.7 olarak revize etti... İşte dakika dakika deprem bölgesinden haberler... 

CAN KAYBI 2 BİN 921'E YÜKSELDİ

 Can kaybı ve yaralı sayısıyla ilgili son durumu açıklayan AFAD Başkanı Yunus Sezer, "2 bin 921 kişi hayatını kaybetmiş durumda. 15 bin 834 yaralımız söz konusu. 65 ülkeden yardım ve destek talebi var.16 bin 400 personelimizle, yabancı personellerle beraber yoğun bir çalışma var. Hem çadır hem barınma ihtiyaçlarını sağlayarak afet bölgesine gönderiyoruz. İnşallah hızlı şekilde havanın müsaade ettiği ölçüde arama kurtarma personellerimizi oraya yönlendirmeyi düşünüyoruz. Saat 6 itibarıyla tüm veriler güncellenecek" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL HAVALİMANI'NA AKIN ETTİLER

 İstanbul'dan deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen binlerce yardım gönüllüsü, İstanbul Havalimanı'na akın etti. Afet bölgesine gidebilmek için adeta birbiriyle yarışan gönüllüler, terminalde uzun kuyruklar oluşturdu.  

41 UÇAK İLE 6 BİN 718 PERSONEL SEVK EDİLDİ

 Açıklamayı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptı. Yerlikaya, "00.30 itibarıyla İstanbul'umuzdan 41 uçak ile 6 bin 718 personelimiz ve AFAD gönüllülerimiz başta Hatay olmak üzere deprem bölgesine sevk edildi. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum" dedi.

OKTAY SON DURUMU PAYLAŞTI

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay saat 00.30'da kameralar karşısına geçti. 'Toplam verilere gireceğim' diyen Oktay deprem ile ilgili son rakımları açıkladı. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık depremlerin ardından "2379 hayatını kaybeden vatandaşımız, 14 bin 483 yaralılarımız ve 4758 yıkılan bina, bir de 1459 ihbarlar var. Bunlar henüz teyit edilebilmiş değildir" diyen Oktay, "7840 vatandaşımız enkazlardan çıkarılmış durumda. Arama kurtarmada sahada 11 bin 22 ekibimiz mevcut. İllerle sıkı şekilde irtibat halindeyiz. Araçlarla ilgili, vinçlerle ilgili bazı sorunlar iletildi, ilave çalışmalar yaptık. 4250 araç bölgede. Sahada mevcut vinçlere ilave 18 vinç yola çıkmış durumda. Çadırlarımız ulaşanlar var, sevk edilenler var. Yastık, çarşaf seti, mutfak seti bunlar yoğun şekilde sevk ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerimizin barınma hizmeti olarak kullanılacak yerlere 251 bin kişi yerleştirilmiş durumda" ifadelerini kullandı.

DEPREMDE ÖLÜ VE YARALI SAYISI KAÇ OLDU?

 AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem bölgelerinde anlık can kaybı ve yaralı sayıları hakkında bilgi verdi. Tatar, "An itibarıyla yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı 2316, yaralı sayısı 13 bin 293, yıkılan bina sayısı 6 bin 217. Bir kez daha yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Bir taraftan da yoğun bir şekilde arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Bakanlarımız bölgede, değişik illerimizden gelen illerdeki bütün kapasitesiyle birlikte bölgeye gelen valilerimiz, kaymakamlarımız var. Bölgeye sevk edilen personel sayısı 10 bin 176'ya çıktı. Sürekli personel sayısı artıyor." dedi. 

AFAD: ÖLÜ SAYISI 1.762'YE YÜKSELDİ

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Türkiye'yi yasa boğan deprem ile ilgili son bilgileri paylaştı. Tatar, "Sayımız ne yazık ki artıyor. Şu ana kadar toplam yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 1762, yaralı sayısı 12 bin 68, yıkılan bina sayısı 5606 olarak en son kayıtlarımızda yer alıyor. Arama kurtarma faaliyetleri sürüyor. Bakanlarımız bölgede, değişik illerimizden gelen valilerimiz, kaymakamlarımız var. Personel sayısı 10 bin 176'ya çıktı, sürekli artıyor. Sürekli mümkün olduğunca bölgeye arama kurtarma ekibi sevk ediliyor. Daha önce de belirttiğim gibi gönüllüler ve destek araçları bölgeye intikal etmiş durumda. Çok yoğun bir şekilde, deprem bölgesine bağış yapma isteği var. Toplum olarak zor günlerde bir araya gelmeyi becerebilen bir milletimiz. AFAD'ın bağış hesapları var, özellikle bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızın, AFAD'ın yayınladığı farklı bankalar üzerinden bağış yapabilecekleri hesaplar var. Bu hesaplardan bağışlarını yapabilirler. Bağışların tek elden yapılması gerekiyor. Bu koordinasyonu yapan AFAD" ifadelerini kullandı.

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta yaşanan depremler nedeniyle milli yas ilan edildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir" ifadelerini kullandı.

DEPREMDE CAN KAYBI 1651'E YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Koca Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Hatay'da depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Koca Fahrettin Koca yaptığı açıklamada depremde hayatını kaybedenlerin 1651'e yükseldiğini duyurdu. Helikopterlerin hava muhalefeti nedeniyle kalkamadığını söyleyen Koca, "Hatay Eğitim Araştırma Hastanemizde ciddi hasar var. Şu an enkaz altındaki hasta ve çalışanlarımızı kurtarma çalışmalarımız sürüyor. 11 bin 119 yaralı hastanelerde tedavi altında. Can kaybı 1651 oldu. 3 bin 471 yıkıldı" ifadelerini kullandı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, "BOTAŞ'ın bazı altyapılarında hasar oluştu. Emniyet amaçlı bazı yerlerde elektrik, gaz veremiyoruz. Hasar noktalarına ulaşılmakta bazı zorluklar çekiliyor. Gaziantep, Kilis ve Hatay'da doğal gaz kesintileri yaşanmakta" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesinde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, "Sabah saatlerinde yüzyılın en büyük depreminin olmasını müteakip bütün arkadaşlarımızla çalışmaya başladık. Kriz merkezi oluşturduk. İlgili bakanlıklarla yaptığımız çalışmalarla hava yardım koridoru oluşturduk. İhtiyaç duyulan personeli uçakla bölgelere ulaştırmak için gayret gösterdik. Şu ana kadar büyük bir gayretle arkadaşlarımız ulaştırabildiklerini ulaştırdılar. Kıbrıs'ta bulundurduğumuz yardım timi de bölgeye intikal etmiş durumda. Hava şartlarını soğuk olması nedeniyle sıcak Yemek dağıtımı, 15 bin vatandaşımıza ulaştırıldı. Sefer stoklarımızdaki malzemelerden ilgili makamlara vermek suretiyle imkan sağladık. Seyyar sahra hastanesinin kurulması için çalışmaları sürdürüyoruz. İskenderun gemisini görevlendirmek suretiyle limana yaklaşacak ve yaralılarımız inşallah donanımlı hastaneye sevkini sağlayacağız" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem bölgesindeki son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Yüzyıldaki en büyük depremlerden birisi. Merkezüssü Pazarcık olmasına rağmen sınır aşan deprem olma özelliği taşıyor. Biz de sabah AFAD'daki toplantının ardından uçağımızı kaldırdık. İnişi Adana'ya yaptık. Yol üzerinde büyük yoğunluk vardı. Valimizi de dinleyerek birlikte eylem planı oluşturmaya çalıştık. 1 uçak, 6 helikopter ve 4794 çalışanımızla olay mahalline intikal etmiş durumda. Olayla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar. Biz Devlet Su İşleri olarak barajlara ayrı dikkat kesildik. Gerekli incelemeler yapıldı. Yaralı hayvanlarımızla ilgili Et Süt Kurumu tarafından alımların yapılması ve bin adet hayvan çadırlarını bölgeye dağıtmış olduk. Bize düşen yaraları sarmak.

81 İLDE SELA OKUNACAK

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, deprem nedeniyle vefat eden vatandaşlar için camilerde yatsı namazından önce sela okunacağını, sonrasında da “Kur’an-ı Kerim ve Dua Programı” yapılacağını duyurdu.

CAN KAYBI SAYISI 1541'E YÜKSELDİ 

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş'ta 9 saat arayla meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremler sonrası son bilgileri paylaştı. Yıkıcı deprem'de toplamda can kaybının 1541'e yükseldiğini açıkladı. Oktay ayrıca 9733 kişi yaralandığını ve 3741 binanın da yıkıldığını duyurdu. 

CAN KAYBI SAYISI 1498'E YÜKSELDİ

AFAD Başkanı Sezer Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerdeki toplam can kaybının bin 1498e yükseldiğini açıkladı. Deprem Risk Azaltma Genel Müdür Yardımcısı Orhan Tatar, "Yaralı sayısı 7 bin 634 kişiye yükseldi." dedi.

TÜM TÜRKİYE'DE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Özer, "Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz" açıklamasını yaptı.

ADANA HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

7.7 ve son olarak öğle saatlerinde meydana gelen 7,6 şiddetindeki depremin ardından Adana Havalimanı da ikinci bir karara kadar uçuşlara kapatıldı.

MALATYA HAVAALANI YIKILDI

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6'lık iki deprem bölgeyi adeta yıktı. Son dakika bilgisine göre Malatya Havalimanı çöktü. Habertürk canlı yayınına bağlanan gazeteci Didem Barut, "Malatya Havaalanı'nın tavanı üzerimize çöktü" dedi... Depremde Malatya'daki Kızılay Bölge Kan Merkezi'nin de yıkıldığı belirtiliyor. 

Depremin ardından Hatay'dan gelen görüntüler felaketin boyunu gösterdi.

MECLİS 1 HAFTA ÇALIŞMALARA ARA VERDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle TBMM Genel Kurul çalışmalarına bir hafta ara verdiklerini açıkladı.

ELBİSTAN MERKEZLİ YENİ DEPREM: 7.6...

Pazarcık ilçesi merkezli 7.7'lik depremin ardından artçı sarsıntılar sürerken bu sefer de Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi merkezli bir büyük deprem daha oldu. AFAD saat 13:24'teki depremin şiddetini 7.6 olarak açıkladı. Yeni depremin şiddeti Avrupa Sismoloji'nin verilerine göre 7,8 merkez üssü ise Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olarak kayıtlara geçti. AFAD, Elbistan'daki depremin Pazarcık depreminden ayrı bir yeni deprem olduğunu duyurdu. Bölgede 6.6 büyüklüğüne kadar çok sayıda artçı sarsıntı oldu...

ÖLENLERİN SAYISI 912'YE YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremde 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır. Enkazdan kurtarılan 2 bin 470’i bulmuştur. Yıkılan bina sayısı 2 bin 818’dir.

Adıyaman Belediye binası depremin ardından bu hale geldi...

12:54... AFAD'dan yapılan açıklamada daha önce 7.4 olarak açıklanan Kahramanmaraş depreminin şiddetinin 7.7 olduğu duyuruldu.

12:25: Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Mümkünse şebeke suyu kullanılmaması şu an için önemli. İkinci bir talimat gelene kadar mümkünse içme suyu kullanması gerekiyor." dedi.

12:10... Türkiye Bankalar Birliği, depremzedelerle ilgili atılan adımı kamuoyuna duyurdu. Deprem bölgesindeki vatandaşların banka borçları için 6 ay öteleme imkanı getirildiği açıklandı.

Tüm spor müsabakaları durduruldu

11.48.. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef 3 şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz" dedi.

11.44... Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, tüm ulusal spor organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğunu açıkladı.

11.36... YÖK, depremden etkilenen 10 ilde yükseköğretim kurumlarında ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.

11:36... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığına geçiyor.

Okullar 2 hafta tatil edildi

11.22... Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: "Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: "Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta eğitim öğretime ara vereceğiz.".

2 Askerî Ambulans uçak bölgede

10:50... MSB'den yapılan açıklamada "Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası bölgedeki afetzede vatandaşlarımıza yardım için Millî Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından görevlendirilen sağlık personeli, 2 adet Askerî Ambulans uçağımız ile Ankara’dan bölgeye hareket etti." denildi.

10:49... MHP, deprem bölgesine milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderiyor.

10 ilde okullar bir hafta tatil edildi

10:21... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Tüm okullarımız depremden etkilenen 10 ilimizde bir hafta tatil. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca açıklama yapacak.

Deprem sonrası  Hatay-Reyhanlı yolu paramparça oldu.

Toplamda 284 vefat, 1710 yıkılan bina var

10:00... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Maraş'ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz. Maraş'ta 200 kişi yaralandı. 300 bina yıkıldı.
Hatay'da 4 can kaybımız, 7 yaralımız var. Osmaniye'de 20 kaybımız var, 200 yaralımız ve 83 yıkılan binamız var. Adıyaman'da 13 kaybımız, 22 yaralımız, 100 yıkılan binamız. Diyarbakır'da 14 kaybımız var. Urfa'da 18 kaybımız, 200 yaralımız ve 60 yıkılan bina var. Antep'de 80 kaybımız, 600 yaralımız var. Kilis'te 8 yaralımız, Adana'da 10 kaybımız, 118 yaralımız var. Malatya'da da yine 47 kaybımız 550 yaralımız, 300 yıkılan binamız var. Toplam 284 vefatımız, 2 bin 23 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var.

09:38... BOTAŞ: Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar neticesinde Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı, İslahiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğal gaz akışı durdurulmuştur.

09:22... Kilis Valiliği: Depremle ilgili 07.15 itibarıyla 49 ihbar alınmıştır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır.

09: 00... Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su: 7 binamız yıkılmış vaziyette. Bunların 7’si de il merkezinde. 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda, 79 vatandaşımız yaralı. Hastanelere intikal etmiş durumda. 12 vatandaşımız canlı olarak enkazlardan kurtardık. 

08:45... AFAD'dan yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla, bölgede; 6’nın üzerinde 3, 5’in üzerinde 14, 4’ün üzerinde 34 olmak üzere toplam 66 artçı sarsıntı meydana gelmiştir." denildi.

07:57 Gaziantep Valisi Gül: Gaziantep'te 531 göçük var. İlk andan itibaren 657 ihbarın tamamı değerlendirildi.

07: 45 AFAD: SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.

07:42 AFAD: Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana gelmiştir.

07:35 Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi.

07:15 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Deprem bölgesinde evlerine giremeyen vatandaşlarımız, müftülükler ve din görevlileri rehberliğinde uygun camilerde diledikleri kadar kalabilirler."

07:10 İletişim Başkanlığı: Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem dolayısıyla bölge halkının mağdur olmaması için tüm GSM operatörleri kapasite arttırarak kapanan telefon hatlarını açacak ve internet hizmeti sağlayacaktır.

Ölü sayısı dakika dakika artıyor

07:05 Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su: 6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaşımız yaralandı.

07:00 Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

06:50 Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: Depremde şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı.

TSK açıkladı! Askeri birlikler etkilendi

06:47 Bu sabah meydana gelen depremlerde Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Hatay, Kilis, Osmaniye illerinde bulunan birliklerimiz etkilenmiştir. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Malatya'da 130 bina yıkıldı

06:35 Malatya Valisi Hulusi Şahin: İlk belirlemelere göre 130 bina yıkıldı. 100'ü aşkın yaralı var, 3 kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Şanlıurfa'da 12 kişi vefat etti

06:15 Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: 12 vatandaşımız vefat etti, 18 binamız yıkılmış vaziyette. Maalesef bazı binalarımızda vatandaşlarımız var müdahale ediyoruz. İl merkezi ve Bilecik ilçemizde ölen vatandaşlarımız var. Köylerimizde genel anlamda olumsuzluk yok.

Tecrübeli valiler görevlendirildi

10 ili vuran 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından koordinasyon için bazı illerin valiliklerine yeni görevlendirmeler yapıldı. Kayseri valisi Kahramanmaraş’a, Mersin valisi Hatay’a, Mardin valisi Gaziantep’e, Tunceli valisi Adıyaman’a, Bingöl valisi Osmaniye’ye ve Sivas valisi Malatya’ya görevlendirildi.

Bakan Koca: Bir çok ilde göçük ihbarı var

06:03 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kahramanmaraş başta olmak üzere, birçok ilimizden göçük ihbarları aldık. Muhtemel yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz." mesajını paylaştı.

Osmaniye'de 34 bina yıkıldı

05.45 Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi..

Gaziantep 6.6 ile sallandı

Bölgede artçı depremler de sürüyor. AFAD'ın verilerine göre 04:26'da, 6.4 büyüklüğünde merkez üssü Gaziantep Nurdağı olan ilk artçı meydana geldi. Yine Gaziantep Nurdağı'nda 04:28'de 6.6 büyüklüğünde ikinci bir artçı gerçekleşti. Bölgede artçılar devam ederken, son olarak 04.36'da Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 6.5 büyüklüğünde bir artçı daha meydana geldi.

İçişleri Bakanı: 4. seviye alarm verdik

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır. Şu ana kadar 6 şiddetinin üzerinde 6 deprem meydana geldi. En büyüğü 6.6 şiddetinde. Bakan arkadaşlarımızla birlikte hepimiz depremin etkilediği illere gidiyoruz. Etkilenen vilayetler Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır ve Kilis." açıklaması yaptı.

8 şehirden yıkım haberi var

Kahramanmaraş merkezli depremde çevre illerden de çok sayıda bina yıkıldığı haberleri geliyor. Kahramanmaraş'la birlikte, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da yıkılan binalar var...

Sosyal medyadan yardım istiyorlar

Şeyma Erden isimli bir kadın "Göçük altındayım yangın çıktı Gaziantep islahiye 6 aylık bebek var Atatürk bulvarı şehit Mehmet deveci sokak no 1 #DEPREMOLDU" paylaşımı yaparak yardım istedi.

Artçılar 6 büyüklüğünde gelebilir

Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Bizde 5.5 büyüklüğünde geçen depremlerde hasar meydana geliyor. Geniş bir alanda hissedildiğine göre depremin merkez üssünde yıkım çok fazla olabilir. Kocaeli depremi gibi bir deprem. Zemine bağlı olarak çok şiddetli yıkımlara neden olmuş olabilir. Artçılar 6 büyüklüğünü geçebilir. O yüzden deprem geçti diye hareket etmemeleri gerekir. Özellikle depremin merkez üssündekiler. Hava soğuk da olsa açık alanlarda kalmaları lazım." dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Kahramanmaraş'ta 7.4 deprem! Çok sayıda binalar yıkıldı! Göçük altında yardım çığlıkları: İşte atılan tweetler...
Foto Galeri Kahramanmaraş'ta 7.4 deprem! Çok sayıda binalar yıkıldı! Göçük altında yardım çığlıkları: İşte atılan tweetler... Galeriye Gözat