BIST 1.325
DOLAR 7,94
EURO 9,47
ALTIN 461,56
HABER /  GÜNCEL

Kaçak umreciler yolda yakalanıp karantinaya alındı

Kaçak yollarla umreden dönen ve tuttukları otobüsle Erzurum'a girmeye çalışan 28 kişilik kaçak umreci grubu yolda durdurularak Ankara ve Konya'daki karantina yurtlarına gönderildi.

Abone ol

Erzurum Valisi Okay Memiş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerine ilişkin, "En önemli risk umre ziyaretinden dönen kişiler. Önceki gün 28 kişilik bir kafilenin tuttukları özel otobüsle Erzurum'a doğru geldiği bilgisinin alınması üzerine polisiye tedbirlerle bunları Konya ve Ankara'ya yönlendirdik." dedi. 

Türkiye'nin koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatmasıyla göçmen hareketliliğinin azaldığını belirten Vali Memiş, "Şu ana kadar tespit edilmiş sınır girişi yok. Vatandaş da artık çok duyarlı, neredeyse bizden daha fazla buna duyarlı hale geldi. Çünkü risk teşkil ediyorlar. Otobüslerde kaçak göçmen tespit edemez olduk. Bu bizim açımızdan iyi bir haber. 9. Kolordu Komutanlığı tüm sınır hattını sınırda yığılmaları kontrol altında tuttuğu için kontrol var."

Gayri resmi yollardan umreye gidip dönenler var

Memiş, umre ziyaretine gayri resmi yollardan gidip dönen kişiler olduğu bilgisini aldıklarını belirterek,  bunların tespiti ve 14 günlük gözetime alınması konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini dile getirdi.  Umre ziyaretinden dönen vatandaşların mutlaka gözetim altında tutulmaları gerektiğini vurgulayan Memiş, şunları kaydetti:

28 kişilik grup otobüste yakalandı ve karantinaya gönderildi

"En önemli risk umre ziyaretinden dönen kişiler. Önceki gün 28 kişilik bir kafilenin tuttukları özel otobüsle Erzurum'a doğru geldiği bilgisinin alınması üzerine polisiye tedbirlerle bunları Konya ve Ankara'ya yönlendirdik. Erzurum'a gelmelerine müsaade etmedik. Kaçak şekilde gelenler olduğunu da biliyoruz. Vatandaşlarımız lütfen bunları bize bildirsin. Bu vatandaşların mutlaka karantina altına alınması lazım. Bunu marifet zannetmesinler, gelsinler onları 14 gün gözlem altında tutalım, testlerini yapalım. Riskli olduğunu tespit ettiğimizde hemen karantinaya almak durumundayız. Göçmenler önemli ama onlardan daha önemlisi umre dönüşünde bulunan vatandaşlarımız. Toplu gelişlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bakanlığın uygulaması bu yönde."

ÖNCEKİ HABERLER
EBA nasıl çalışır EBA şifresi alma ve uzaktan eğitim giriş ekranı
CEV tüm voleybol turnuvalarını erteledi
Ordu'da otomobiliyle birlikte ırmağa uçtu
Apple'ın uygun fiyatlı iPhone 9 plus iddiaları heyecanlandırdı
Kuru grip öksürüğü ile koranavirüs öksürüğünü ayırt etmenin yolu
Türkiye'nin gerçek koronavirüs vaka sayısı açıklandı dünya listesine bakın kaçıncıyız
Yorumlar