BIST 1.205
DOLAR 7,89
EURO 9,28
ALTIN 482,44
HABER /  SAĞLIK

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu: Mart ayındaki tedbirlerimize geri döneceğiz

"İstanbul'da yeniden sıkıntılı bir süreci yaşayacakmışız gibi düşünüyoruz" diyen İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, "Eczacılarımızı uyarıyoruz, Mart ayındaki tedbirlerimize geri döneceğiz." ifadelerini kullandı.

Abone ol

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu, Koronavirüs vakalarının eylül sonu itibarıyla artmasından endişe ettiklerini belirtirken, eczacılara "Mart ayındaki tedbirlerimize geri döneceğiz" uyarısında bulunduklarını belirtti.

Sarıalioğlu, Dünya Eczacılık Günü kapsamında yaptığı açıklamada Koronavirüs salgınının Türkiye'de görüldüğü ilk süreçte eczacıların, hastanelerdeki sağlık çalışanlarının ardından risk grupları arasında ikinci sırada bulunduğunu söyledi. İlk günlerde eczanelere ayakta Covid-19 hastalarının geldiğini belirten Sarıalioğlu, o dönemde Covid-19'a yakalanan 15-16 eczacının iş yerlerini kapatarak karantinada kaldıklarını anlattı.

"Mart ayındaki tedbirlerimize geri döneceğiz"

Eylül sonu itibarıyla eczanelerdeki yoğunluğun artacağına inandığına dikkati çeken Sarıalioğlu, şöyle konuştu:

Biz bugünlerde eczacılarımızı uyarıyoruz. Mart ayındaki tedbirlerimize geri döneceğiz, yine aynı şekilde dikkatli olacağız. Çünkü önce kendimizi, çalışanlarımızı, ailemizi korumamız lazım ki toplum sağlığını koruyabilelim. O anlamda önümüzde sanıyorum yine sıkıntılı bir süreç olacak.

Eylül sonu itibarıyla endişemiz odur ki yine aynı (ilk vakanın görüldüğü günlerdeki) yoğunluğu yaşayacağız.

Okullar açıldı. Yüz yüze eğitim başladı. Bize göre haziran, temmuz, ağustosta İstanbul'dan memleketine giden tatile giden insanlar yavaş yavaş dönmeye başladı. Bu insanların büyük bir kısmının eylül sonuna döneceğini düşünüyoruz. Kalabalık ortamlarda bulunmaları sıkıntı yaratacak. Toplu taşımalar sıkıntı yaratacak. Buna yönelik tedbirler zaten devlet tarafından da alınmaya çalışılıyor. Son bir ayın tablolarına da baktığımızda sürekli yükselen bir grafik olduğu için eylül sonu için sanki İstanbul'da yeniden sıkıntılı bir süreci yaşayacakmışız gibi düşünüyoruz.

"Eczanede mümkün olduğu kadar kısa süre geçirin"

Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış göstermelerini istiyoruz. 'Eczanede mümkün olduğu kadar kısa süre geçirin' diyoruz. Onların sağlığı için, çünkü sürekli giren çıkan hastalarımız var. Hangisinin virüs getirdiğini bilmiyoruz. O yüzden 'mümkün olan en kısa sürede eczanedeki işinizi bitirip çıkın' ricamız var. 'Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız eczaneye gelmeyin', 'Ateşiniz varsa, kendinizden şüpheleniyorsanız eczaneye gelmeden önce mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidin' diyoruz.

Eczanelerimizde bir de şöyle bir şey var; insanlar ürünleri ellerine alıp incelemeyi severler, 'mümkün olduğu kadar teması kesin' diyoruz. Hemen her eczanemizin girişine dezenfektan koyduk, 'kullanmadan içeri girmeyin' diyoruz. 'Maskesiz girmeyin' diyoruz. 'İçeride bir hasta varsa onunla aranızdaki mesafeyi koruyun, onun işi bittikten sonra size yardımcı olalım' diyoruz. Bu konularda dikkat etmelerini istiyoruz. Öncelik onların sağlığı aslında. Onların sağlığı için bu tip tedbirlerimiz var.

"3 meslektaşımızı ve bir teknisyenimizi Koronavirüs sebebiyle kaybettik"

İstanbul'da son bir ayda 5 eczacıya Koronavirüs teşhisi konulduğunun altını çizen Sarıalioğlu, "Son bir ayda bize iletilen bilgilere göre 5 meslektaşımızda Covid-19 pozitif teşhisi var. Ama onların şu anda Allah'a şükür hayati tehlikeleri yok, evlerinde karantinadalar, süreçlerini dolduruyorlar. Meslektaşlarımızı o anlamda sürekli takip ediyoruz. Arayıp soruyoruz, durumlarını takip etmeye çalışıyoruz. İstanbul'da marttan bu yana 3 meslektaşımızı ve bir teknisyenimizi Koronavirüs sebebiyle kaybettik. Bu süreçte de 20'nin üzerinde meslektaşımız Covid-19 pozitif teşhisi aldı" bilgisini paylaştı. 

"Aşırı yoğunluk' seviyesine ulaşmadı"

Oda olarak eczanelere destek verdiklerini, koruyucu ekipman dağıttıklarını, sosyal mesafe tedbirlerini hatırlattıklarını aktaran Sarıalioğlu, bazı eczanelerde sosyal mesafe çizgileri, kimisinde ise pleksi koruma panelleri kullanılarak önlem alındığını hatırlattı. Sarıalioğlu, salgın döneminde paniğe kapılan vatandaşların eczacıların çalışma sistemini zorlaştırdığını ifade etti. İlk dönem eczanelerde yaşanan yoğunluğun tedbirlerin netleşmesi ve hayata geçmesiyle azaldığını dile getiren Sarıalioğlu, son iki ayda yoğunluğun 'aşırı yoğunluk' seviyesine ulaşmadığını vurguladı.

Vatandaşlara, "Aşı olabiliyorsanız olun ama olamıyorsanız sizi koruyacak şey sosyal mesafedir, maskedir, mesafedir. Bundan asla taviz vermeyin" uyarısında bulunan Sarıalioğlu, Yalova'nın da bağlı olduğu İstanbul Eczacı Odası'na kayıtlı 5 bin 400 civarında eczanenin faal şekilde hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Konya'da öğretmen çiftin canlı ders verdiği sırada 20 aylık bebeği balkondan düştü Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bolu'da ilginç olay! Arkadaşlarını uyardı 10 dakika sonra kendi başına geldi
Danilo Şef'in restoranı nerede Danilo Zanna restoranı var mı?
Emlak Katılım İstanbul'da beş yeni şubesini hizmete aldı
İstanbul Valisi koronavirüs denetimlerinin bilançosunu açıkladı! O işletmeler kapatıldı
Çorum'da hasta ziyareti sonrası vakalar patladı! O köy karantinaya alındı
Bu illerdekiler dikkat! Meteoroloji'den dolu, hortum, sel uyarısı var
Yorumlar 4 yorum