BIST 1.392
DOLAR 8,46
EURO 10,07
ALTIN 497,24
HABER /  GÜNCEL

İşsizlere Silivri'de gardiyan kadrosu!

Adalet Bakanlığı, artan tutuklu sayısı nedeniyle personeli azalan Silivri Cezaevi Yerleşkesi'ne 300 gardiyan daha alacak.

Abone ol

Ergenekon ve Balyoz davalarıyla Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Silivri Cezaevi'nde tutuklu sayısı 10 bine yaklaşırken gardiyan sıkıntısı baş gösterdi. Bakanlığın 2 bin 400 olan gardiyan sayısını 2 bin 700'e çıkarma kararı işsizlerin umudu oldu. Binlerce işsiz genç, 1200 lira maaşla gardiyan olabilmek için torpil peşinde...

Akşam gazetesinden Ercan Öztürk'ün haberine göre, 2008 yılında açıldığında yaklaşık bin 500 gardiyanın görev yaptığı Silivri Cezaevi'nde tutuklu sayısı 10 bine yaklaştı. Bakanlık geçen yıl açtığı sınavlarla 600'ü kadrolu 300'ü sözleşmeli 900 gardiyan daha aldı. Yaklaşık 4 bin kişinin başvurduğu bu sınavdan elleri boş dönenler umutlarını yakında 300 kişinin alınacağı sınava bağladı.

EN POPÜLER MESLEK GARDİYANLIK OLDU

İşsizlikle boğuşan gençler bir yandan sınav başvurusu için beklerken bir yandan da 1200 lira maaşla infaz koruma memuru olabilmek için kaymakamlardan savcılara, parti temsilcilerine torpil için kapı aşındırıyor. Açıldığı günden beri Silivri'nin bir numaralı gündemi haline gelen cezaevi işsiz gençlerin umudu oldu. Silivri'de açıldığı 2008 yılından beri yaklaşık bin 500 kişi Adalet Bakanlığı'nın açtığı sınavlarda başarılı olarak cezaevinde işe başladılar.

Silivri Cezaevi'nde 2010 ve 2011 yılında 900 gardiyan boy, kilo ve yazılı sınavı geçerek Ergenekon ve Balyoz davası tutuklularının kaldığı cezaevinde işe başladılar. Sözleşmeli bir gardiyanın aldığı maaşın ortalama 1000 lira ila 1200 lira arasında değişiyor. İstanbul merkezine uzak olan Silivri Cezaevi'nde çalışmak için genelde Silivri ve civarında yaşayan gençler müracaat ediyor.

HEM RAHATSIZ HEM MUTLU

Silivrili gençlerin kapısını çaldığı siyasilerden biri de CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin. Adalet Bakanlığı'nın sınavını kazanmaları gerektiği için işsiz gençlere bu anlamda pek yardımcı olamadıklarını söyleyen Şahin, 'Cezaevi'nin popülerliğinin Silivri'nin üzerine çıkmasından rahatsızız. Ancak Silivri'deki işsiz gençlere istihdam sağladığı için de mutluyuz' diye konuştu.

4 TUTUKLUYA 1 GARDİYAN

Silivri Cezaevi'nde tutuklu sayısının artmasına paralel olarak gardiyan sayısı da arttı. 2008'de bin 500 olan gardiyan sayısı geçen yılki takviyeyle 2 bin 400'e çıktı. Ancak bu sayının da yetersiz kalması üzerine Bakanlık yakında bu sayıyı 2 bin 700'e çıkaracak. Böylece aralarında Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının da bulunduğu cezaevinde her 4 tutukluya ortalama bir gardiyan düşecek.

9 CEZAEVİ BİR ARADA

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi, 8 L Tipi kapalı ve 1 Açık Cezaevi olmak üzere, toplam 9 ana bloktan oluşuyor. Tutuklu, hükümlü ve personelle birlikte toplam 13 bin kişilik nüfusuyla orta ölçekli bir ilçeden daha kalabalık olan Silivri Cezaevi 437 bin metrekarelik alanı kaplıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
12 Eylül komutanı mahkemeyi bekliyor
12 Eylül komutanı mahkemeyi bekliyor
New York'ta seri katil dehşeti
New York'ta seri katil dehşeti
Zina suçuna İslami ceza faturası
Zina suçuna İslami ceza faturası
Üzerine lavabo düşen Efe suçlu oldu!
Üzerine lavabo düşen Efe suçlu oldu!
AK Parti'nin 'kadın aday' hedefi
AK Parti'nin 'kadın aday' hedefi
Anayasa Mahkemesi mahkemelik oldu!
Anayasa Mahkemesi mahkemelik oldu!
CHP'nin güvenliğini sağlayacak
CHP'nin güvenliğini sağlayacak
Beşiktaş'ta şimdi de Portekizli iddiası
Beşiktaş'ta şimdi de Portekizli iddiası
Efsane Galatasaraylı kitaplaştırıldı
Efsane Galatasaraylı kitaplaştırıldı
Katil zanlısı hastaneden kaçtı
Katil zanlısı hastaneden kaçtı