BIST 1.401
DOLAR 8,76
EURO 10,30
ALTIN 493,76
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti'nin 'kadın aday' hedefi

Ak Parti'nin aday listesinde her 5 milletvekili adayından birisi akdın olacak

Abone ol

Başbakan Erdoğan, 10 kişilik beyin takımıyla aday listesine son şeklini vermeye çalışırken, mesaisinin ana konularından birini 'kadın adaylar' oluşturuyor. Başbakan'ın kadın adaylar konusunda da kapsamlı bir revizyon yapacağı öne sürülüyor.

Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin'in de aralarında olduğu kurmaylarıyla çalışan Başbakan'ın, sıralama işini sona bıraktığı belirtiliyor. Her 5 milletvekili adayından biri ise 'kadın' olacak. Kadınların, seçilebilecek sıralardan listeye konulmasına özel önem veriliyor. Böylece AK Parti, halen 30 olan kadın milletvekili sayısını ikiye katlamayı planlıyor. Akşam'dan Hakkı Kırban'ın ahberine göre, Erdoğan'ın çağrısı ve referandumla getirilen 'pozitif ayrımcılık' ilkesinin etkisiyle AK Parti'ye 5 il dışında her şehirden kadın aday adayının başvuru yaptığı bildirildi. Başvuru gelmeyen iller ise Hakkari, Bayburt, Tunceli, Erzincan ve Kırşehir.

ÇUBUKÇU VE KAVAF YİNE ADAY

Partinin gündemi kilitlememek için 'başörtülü' aday göstermeyeceği öne sürülüyor. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın İzmir'den aday gösterilmesi, Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar'ın da aynı ilden listeye konulması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun tekrar aday yapılması öngörülüyor. Başbakanlık Müşavirliği'nden istifa ederek aday olan Hürriyet Ersoy'un da listede yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Eski Bakan Işılay Saygın'ın da listeye alınabileceği iddia ediliyor.

BAŞÖRTÜLÜ ADAY YOKSA OY DA YOK

'Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi'' üyesi bir grup kadın, Meclis önünde eylem yaptı. TBMM Dikmen Kapısı önünde toplanan kadınlar taleplerini içeren dövizler taşıdı. Grup adına konuşan Nesrin Semiz, tüm siyasi partilere 12 Haziran seçimlerinde seçilebilir sıralardan başörtülü adaylar göstermeleri çağrısında bulundu. Ülkeyi parlak geleceğe taşıyacak kadınların sesine kulak verilmesi gerektiğini belirten Semiz, ''Başörtülü aday yoksa oy da yok'' diye konuştu. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylem olaysız sona erdi.

'SİVİL İTAATSİZLİK CUMASI'NDA GERGİNLİK

Diyarbakır'da Dağkapı Meydanı'nda BDP'li bir grup toplu cuma namazı kıldı. Daha sonra çadır kurmak için malzeme taşıdı. Malzemeler arasındaki demirleri polis alınca arbede yaşandı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis, alanda kalan diğer demirleri almaya çalıştığı sırada aralarında BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız'ın da bulunduğu birkaç kişi kendilerini demirin üstüne attı. Alana gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güvenlik güçleriyle görüştü. Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, demokratik çözüm çadırı kurmak istediklerini belirterek, ''Arkadaşların getirdiği çadır demirlerine polisler tarafından el konuldu. Mahkeme kararı olmadan hiç kimsenin eşyasına el konulamaz. Şimdi biz valiliğin bahçesine çadır kurmaya gidiyoruz'' dedi. Polis de Demirtaş ve beraberindekilerin alandan çıkmasına izin vermedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Anayasa Mahkemesi mahkemelik oldu!
Anayasa Mahkemesi mahkemelik oldu!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
CHP'nin güvenliğini sağlayacak
CHP'nin güvenliğini sağlayacak
Efsane Galatasaraylı kitaplaştırıldı
Efsane Galatasaraylı kitaplaştırıldı
Katil zanlısı hastaneden kaçtı
Katil zanlısı hastaneden kaçtı
Ermeni muhalefetinden tehdit yağdı
Ermeni muhalefetinden tehdit yağdı
Almanya'nın en iyisi seçilen Türk
Almanya'nın en iyisi seçilen Türk
CHP'den gurbetçilere oy çağrısı
CHP'den gurbetçilere oy çağrısı
Hindistan'da hükümet zor durumda
Hindistan'da hükümet zor durumda
Kurtlar Vadisi yine rekor kırdı
Kurtlar Vadisi yine rekor kırdı