BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  SPOR

İspanyol basını zafer sarhoşu

İspanyol basını, 44 yıl aradan sonra gelen Avrupa Futbol Şampiyonası Kupası ile ilgili olarak, ''Avrupa'yı fethettik'' dedi.

Abone ol

Ülkenin ünlü spor gazeteleri As ve Marca, aynı ifadeyi başlıklarına çıkararak ''Şampiyonuz'' dediler. Marca gazetesi, ''Artık bir düş değil gerçek'' alt başlığını atarken, ''İspanya Torres'in golüyle yeni bir resital verdi. Şüphe götürmeyen bir İspanya, tarihimizi değiştirdi'' diye yazdı.

Gazete, iç sayfalarında, ''Avrupa'nın Kralları'' başlığıyla da milli futbolculara ve teknik direktör Aragones'e övgüler yağdırdı. As gazetesi de ''Torres'in mükemmel golü, bize 2. Avrupa Kupası'nı getirdi'' derken, ''Milli takım, şovla Almanya'yı gömdü ve Avrupa'yı fethetti'' yorumunu yaptı. Milli takım kadrosu için ''Avrupa'nın baştan çıkarıcıları'' yakıştırmasını yapan As, ''Futbolda adalet yerini buldu. İyi oynayan kazandı'' değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal basında ise El Pais, ''İspanya, Avrupa'yı fethediyor'', El Mundo, ''İspanyol şöhreti'', ABC, ''Nihayet'' başlıklarını attı. Gazetelerde ayrıca, teknik direktör Luis Aragones'in milli takımı bırakarak, Fenerbahçe'ye gidecek olması, en iyi dövüşen bir matador gibi omuzlarda taşınarak arenanın büyük kapısından çıkartılmış gibi verildi.

Milli takımda birçok futbolcunun, Avrupa Kupası'nı kazanmaya karşılık verdiği sözler hatırlatılırken, Aragones'in Santiago yürüyüşünü yapma sözü öne çıkarıldı. İspanya'nın kuzeybatısındaki Galisya bölgesinde bulunan Santiago de Compostela katedraline doğru yapılan toplamda 800 kilometrelik yürüyüşün bir bölümünü yapma sözü veren Aragones, bu sözünü tutacağını ve eşi ile birlikte yürüyeceğini açıkladı.

Bu arada, maçı Viyana'da izleyen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da uzun zamandır özlenen bir başarının ve kendi jenerasyonu için bir ilkin gerçekleştiğini belirterek, ''Ama bu başlangıç'' ifadesiyle şimdiden Dünya Kupası'nı hedef gösterdi.

Öte yandan, İspanya'da sabaha kadar süren kutlamalar sırasında 1 kişi yaralanıp, 25 kişi hastanelik olurken, 125 kişiye de ilk yardım ekipleri sokakta müdahale etti. Meydanlarda yapılan kutlamalarda sıcaklardan dolayı halkın zarar görmesini engellemek için itfaiye araçları ile insanların üzerine su sıkıldı.

İspanya Milli Takımı'nın, bugün öğleden sonra başkent Madrid'e geleceği bildirilirken, üstü açık otobüsle havaalanından Madrid'in merkezindeki Colon meydanına kadar getirilecek olan İspanya Milli Takımı, kupayı İspanyollarla birlikte kutlayacak.