BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,84
ALTIN 2.431,44
HABER /  DÜNYA

İbrahimi istemedik, gitti!

Türkiye, erkeğe tecavüzle suçlanan Enver İbrahim'in başvurusunu kabul etmedi. İbrahim, elçilikten eşiyle birlikte ayrıldı.

Abone ol

Malezya'da "tecavüz" suçlanmasından sonra Türkiye Büyükelçiliğine sığınan muhalefet lideri Enver İbrahim elçilikten ayrıldı. Hükûmet; Enver İbrahim'in sığındığı Türk büyükelçiliğinden çıkmasını istemişti.

Azize İsmail, eşinin güvenlik garantisi alması durumunda polisle işbirliği yapacağını belirterek, eşi hakkındaki iddiaların yalan olduğunu, daha önce de bu tür suçlamalara maruz kaldıklarını ifade etti. Enver İbrahim ise bugün öğle saatlerine doğru sığındığı Türk Büyükelçiliği'nden ayrıldı.

İçişleri Bakanı Seyid Hamid Albar ise parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, Enver İbrahim'in hayatının tehlikede olduğu iddialarını reddederek, muhalefet liderinin gerçek ile oyunun farkına varması gerektiğini ileri sürdü. Albar, Enver İbrahim'in Türk Büyükelçiliğine büyükelçiyle konuşma bahanesiyle gittiğini, ancak bir daha çıkmadığını söyledi.

Enver İbrahim'in avukatları, müvekkillerinin, eski yardımcısı 23 yaşındaki Seyful Buhari Azlan'a "fiili livatada bulunduğu" suçlamasına karşı dava açmıştı. Enver İbrahim, büyükelçinin daveti üzerine Türkiye Büyükelçiliğine gittiğini belirtirken, yardımcıları, "başka büyükelçiliklerden de Enver İbrahim'e benzer davetler yapıldığını, ancak Türk hükümetine ekonomik danışmanlık yaptığı için Türk Büyükelçiliğini tercih ettiğini" söyledi.
Bu arada; Malezya Dışişleri Bakanı Reis Yetim, Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Barlas Özener'i bugün Dışişleri Bakanlığına çağırdı, Enver İbrahim'in sığındığı Türk büyükelçiliğinden çıkmasını istedi. Yetim, olayı Malezya'nın içişlerine müdahale olarak niteledi. İktidarın bu talebinin ardından İbrahim, Türk büyükelçiliğini terk etti.