HABER /  DÜNYA

İspanya Türkiye'nin dayanışma ve jestine teşekkür etti

İspanya Dışişleri Bakanı, ülkesindeki iki özerk yönetim tarafından satın alınan solunum cihazlarının Türkiye'nin gösterdiği 'dayanışma' sonucu İspanya'ya ulaştırılacağını açıkladı.

Abone ol

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, İspanyol televizyonu Cuatro'ya yaptığı açıklamada, "Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya gönderilmesi kararını almıştır." dedi.

Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamalar
İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, "Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir." diye konuştu.

Sadece satın alım gecikti
Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğünü aktararak, "Olan şu ki, İspanya'daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir ama İspanya'daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece bize iletmişlerdir." açıklamasında bulundu.

Türk hükümeti, acil durumumuza yanıt verdi
Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya'ya ulaşacağını kaydeden Laya, "İspanya hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da İspanya'daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi gereken tek mesaj budur." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin jestine teşekkür ediyoruz
Öte yandan Laya, Twitter hesabından da Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Dost ve müttefik Türkiye'nin jestine teşekkür ediyoruz." paylaşımında bulundu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Hayvandan insana virüs bulaşır mı? Dünya Sağlık Örgütü açıkladı
YKS sonuları MEB güncelledi 12. sınıf konuları neler?
Seyahat izin belgesi nedir seyahat izin belgesi formu nereden alınır?
New York'ta tıp öğrencileri korona nedeniyle erken mezun olacak
Koronavirüs kumarbazları korkutmuyor! Evde kumar partisine polis baskını
Adalar'da cuma namazı kılınacak ilçeler hangisi cami isimleri
Yorumlar 1 yorum