HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Huawei'nin Android işletim sistemini yıkması beklenen HongMeng OS'u ne zaman çıkacak?

Huawei'nin bir süredir üzerinde çalıştığı kendi işletim sistemi HongMeng OS'ta (Ark OS) sona gelindi. Ağustos ayı başında tanıtılması beklenen işletim sistemi, Huawei'nin cihazlarında Android'in yerini alması bekleniyor.

ABD-ÇİN krizinin mağdurlarından biri olan Huawei'nin iddiasına göre HongMeng OS, Apple'ın iOS ve MacOS işletim sistemlerinden daha hızlı olacak.

Dünya genelinde Android kullanıcılarının HongMeng OS'a geçişi sanıldığı kadar kolay olmayacak olsa da, Çin sınırları içinde Android ekosisteminin büyük bir kayba uğraması bekleniyor.

Dönüm noktası olacak
Google'ın Çin sınırları içinde yasaklı olması da HongMeng OS'un önünü açan ve yayılmasını kolaylaştıran bir etken olacak. Huawei'nin 2019 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 150 milyon telefon satması beklenirken, gelecek yıl telefonlarını kendi işletim sistemine geçirecek olması önemli bir dönüm noktası olacak.

Vivo ve Oppo'ya da gelecek
Öte yandan HongMeng OS'u Huawei dışında Çin telefon pazarında etkin olan Vivo ve Oppo gibi markalar tarafından tercih edileceği de düşünülüyor.

Kendi mağazasını açacak
Çin'de 9-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Huawei Geliştirici Konferansı'nda ilk kez dünyaya duyurulması beklenen HongMeng OS, kendi uygulama mağazasına sahip olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
60 firma o ilimize taşınıyor! 10 bin kişiye istihdam sağlanacak
Dolandırıcılığı öğrenmek için Urfa’ya gitti
Şeker hastasına erken emeklilik hakkı geliyor!
KPSS sınav giriş yeri öğrenme 2019 KPSS TC ile sınav yeri öğrenme
Fernando, ailesiyle birlikte Türkiye'den ayrıldı
Muhterem Nur kimdir aslen nereli gerçek adı bambaşka çıktı
Yorumlar