BIST 1.123
DOLAR 7,77
EURO 9,12
ALTIN 472,97
HABER /  SAĞLIK

Hastalar 6 günde iyileşti! Koronavirüse karşı büyük zafer

Dünya çapında binlerce insanın hayatına mal olan koronavirüse karşı Fransa’da yapılan bir araştırmada ilginç bulgular elde edildi. Araştırmaya göre, hidroksiklorokin ile azitromisin karışımı, koronavirüs hastalarının %100’ünü 6 günlük tedavide iyileştirdi.

Abone ol

Fransa’daki doktorlar tarafından yapılan klinik araştırmaya göre hidroksiklorokin ile azitromisin karışımının, koronavirüs hastalarının %100’ünü 6 günlük tedavide iyileştirdiği iddia edildi.

Fransız hükümeti tarafından yürütülen bir çalışmaya göre sıtma ilacı hidroksiklorokin (HCQ) ile azitromisinin Kovid-19 hastalarının tedavisinde etkili olduğu onaylandı.

Önemli ve umut verici sonuçlar

International Journal of Antimicrobial Agents’ta yayımlanan çalışmaya göre, bu kombinasyonla yapılan tedavi, 36 Kovid-19 hastasında önemli ve umut verici sonuçlar verdi.

Hastaların sonuçları negatif çıktı

Philippe Gautreta yönetiminde yürütülen çalışma, HCQ ve azitromisin kombinasyonunu alan hastaların tamamının test sonuçlarının negatif çıktığını ve 6 günlük tedaviyle virüsten iyileştiğini gösterdi. Çalışma ekibi “Bakteriyel süperenfeksiyonu önlemek amacıyla, hidroksiklorokin ile tedavi edilen hastalardan altısı, günlük elektrokardiyogram kontrolünde, ilk gün 500 mg, sonraki 4 gün 250’şer gram olmak üzere azitromisin aldı.” dedi.

Kombinasyon verilen hastalarda koronavirüs oranı azaldı

Son zamanlarda kamuya açıklanan bir çalışmada Gautreta ve araştırmacılardan oluşan ekibi, Mart’ın başından ortasına dek 20 hastayı bir hastanede günlük 600 mg hidroksiklorokin ile tedavi etti.

Koronavirüs hastalarına, hastaların semptomlarına göre,  HCQ ve bakterilerle savaşana bir antibiyotik olan ve solunum yolu, cilt, kulak, göz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi bakterilerin neden olduğu pek çok farklı enfeksiyonun tedavisinde kullanılan azitromisin verildi.

Kalan 16 hastaya kontrol amacıyla ilaç verilmedi. 6 gün sonra, hidroksiklorokin ve azitromisin kombinasyonu verilen hastaların arasında Kovid-19 taşımaya devam eden vaka yüzdesi %5’ten daha azdı. Bu kombinasyonla yapılan tedavi, yalnızca klorokin alan hastalardan daha iyi sonuç veriyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro: Koronavirüs krizi medyanın bir oyunu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Terim yaşı kaç koronavirüse yakalandı twitter'da duyurdu
Kabüdüz eski belediye başkanı 2 kişiyi vurdu intihar etti
ABD ‘Kartal Yuvası’nı büyütme kararı aldı
Boris Johnson sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu
İçişleri Bakanlığına personel alımı
Gizem Katmer kimdir yaşı kaç hangi dizilerde rol aldı- hayatı?
Yorumlar 6 yorum